tragedija
LEKARI APELUJU NA OPREZ: Dve porodilje izgubile su život, jedna beba na kiseoniku!
Iako je epidemiološka situacija u Srpskoj pod kontrolom, a evidentan je i pad broja zaraženih i hospitalizovanih
Iako je epidemiološka situacija u Srpskoj u fazi stabilizacije, što potvrđuje pad broja zaraženih i pacijenata u bolnicama, korona virus i dalje odnosi živote, a pre tri dana bitku sa ovom opakom bolešću izgubila je još jedna mlada porodilja.
Unazad samo tri sedmice od posledica kovida preminule su dve mlade majke, koje su, zbog pogoršanja zdravstvenog stanja, porođene pre vremena.
– Iako je epidemiološka situacija u Srpskoj pod kontrolom, a evidentan je i pad broja zaraženih i hospitalizovanih, još nije vreme za opuštanje – poručili su za Srpskainfo iz Univerzitetskog kliničkog centra RS.
Iz ove zdravstvene ustanove više puta su apelovali na građane i najosetljivije kategorije stanovništva da poštuju preporučene protivepidemijske mere.
– Takođe, želimo da ukažemo na važnost vakcinacije kako za osobe starije životne dobi, tako i za osobe koje planiraju trudnoću i trudnice – saopštili su ranije iz UKC RS.
Podsetimo, u ovoj zdravstvenoj ustanovi je 27. aprila preminula porodilja D.Đ. iz Banjaluke, za čiji su se život lekari borili više od mesec dana. Hospitalizovana je 25. marta, u sedmom mesecu trudnoće, a pet dana nakon toga je, zbog maksimalne progresije bolesti, porođena carskim rezom. Na sreću, na svet je donela zdravu devojčicu. Usled životne ugroženosti, majka je priključena na respirator, a potom i na veštačka pluća, ali je, uprkos svim naporima lekara, preminula.
Druga tragedija se desila pre tri dana, kada je kovid odneo još jedan mladi život, a reč je o porodilji S.Ž. (33) iz Teslića, koja je bitku sa ovom opakom bolešću vodila pune dve sedmice.
Iz UKC RS rekli su za da je S.Ž. od 30. aprila bila hospitalizovana u Opštoj bolnici Doboj, a da je 2. maja transportovana u Banjaluku.
– Primljena je u 30. nedelji trudnoće, sa simptomima i pozitivnim testom na novi korona virus. Dan nakon prijema porođena je carskim rezom, nakon čega je primljena u Kliniku za anesteziju i intenzivno lečenje, gde je nastavljen terapijski tretman. Tokom boravka u ovoj klinici pacijentkinja je zahtevala visokoprotočnu terapiju kiseonikom – kažu za Srpskainfo u UKC RS.
Nesrećna žena je, potom, najpre priključena na neinvanzivni, pa na invanzivni respirator.
– Kontrolni test na kovid urađen je 13. maja i bio je negativan. Zbog komplikacija osnovne bolesti, kovida 19, 15. maja dolazi do pogoršanja opšteg stanja pacijentkinje, koja je, nažalost, preminula dan kasnije, u 9.55 – ističu u UKC RS.
Njena beba je i dalje na kiseoničkoj podršci od dva litra u minuti, dok je prvih šest dana života provela na mehaničkoj ventilaciji.
– Nažalost, još jednom smo svedočili nepredvidivosti kovida 19 i komplikacijama koje ova opaka bolest izaziva – poručili su iz UKC RS.
A da je kovid nepredvidiv i da ne bira potvrđuje i podatak da je u prvoj godini epidemije najmlađi pacijent lečen u ovoj zdravstvenoj ustanovi imao samo godinu dana, a najstariji 95 godina. Najmlađi pacijent na respiratoru bio je star samo deset godina.
Stručnjaci upozoravaju da situacija jeste stabilnija nego što je bila u aprilu, ali da i dalje imamo prilično visok broj preminulih na sedmičnom nivou.
– Svaki život koji odnese korona veliki je gubitak. Situacija u proteklom periodu jeste nešto bolja, ali ne smemo da zaboravimo da je virus i dalje među nama, zbog čega moramo da budemo maksimalno oprezni i pridržavamo se svih epidemioloških mera – ističe za Srpskainfo direktor Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković.
Prema njegovim rečima, u slučaju porasta broja zaraženih opet bismo imali više pacijenata, i onih sa težim formama bolesti i, nažalost, više preminulih.
– Izgubili smo još jednu porodilju, koja se nije izborila s kovidom. Neno dete je i dalje na visokom protoku kiseoniku. Ovo je još jedan dokaz da korona izaziva teške kliničke slike i kod osoba za koje nismo mogli da pretpostavimo da će se to desiti – rekao je Zeljković.
Od početka epidemije, u Srpskoj je korona virus potvrđen kod 63.434 osobe, a od kovida je preminulo 3.596 ljudi.
Najviše smrtnih slučajeva je registrovano 16. novembra lani, kada je bitku sa kovidom izgubilo čak 37 ljudi. U ovom talasu, u kojem smo već preko dva i po meseca, s najviše žrtava suočili smo se 8. aprila, kada su preminule 34 osobe. U bolnicama je najviše pacijenata bilo 7. aprila ove godine – 1.461, dok je UKC RS rekord u broju hospitalizovanih oborio 11. aprila 2021, sa 611 hospitalizovanih.
Zaražena trudnica pod stalnim nadzorom
U Kovid 19 odelu Klinike za ginekologiju i akušerstvo u UKC RS trenutno je hospitalizovana jedna kovid pozitivna pacijentkinja. Kako su potvrdili u ovoj zdravstvenoj ustanovi, radi se o trudnici u sedmom mesecu trudnoće, koja je primljena 11. maja.
– Trenutno je lakše kliničke slike, bez tegoba, uredne saturacije, pod intenzivnim nadzorom u Klinici. Laboratorijske analize se rade svakodnevno, pulsna oksimetrija, CTG monitoring, kao i ehosonografski pregledi – saopštili su iz Klinike za ginekologiju i akušerstvo.
Naglasili su da je ishod ove bolesti nepredvidiv.
– Uz naš intenzivan nadzor i uz saradnju kolega iz drugih klinika UKC RS, nastojimo da pacijentkinju dovedemo do potpunog oporavka – poručilo je za Srpskainfo osoblje ove klinike.
Bonus video:
(Espreso / Blic)