Džozef Bajden, Foto: Profimedia

haos

BAJDEN DONEO KONTROVERZNU ODLUKU, SVE SE DRMA: Jedni ga nazivaju herojem, a Evropska unija ZANEMELA!

Američka vlada i dalje insistira na zaštiti autorskih prava

Objavljeno: 07.05.2021. 19:58h

Iz Vašingtona je ove nedelje došla neverovatna vest - američka vlada spremna je da ukine pravo na zaštitu patenta za vakcine protiv korona virusa.

Administracija predsednika Džoa Bajdena založila se za vremenski ograničeno ukidanje prava patenate na vakcine kao doprinos borbi protiv pandemije i kako bi se globalna proizvodnja cepiva konačno ubrzala.

Američka vlada i dalje insistira na zaštiti autorskih prava, u ovom slučaju patenata na lekove, ali će se zajedno sa Svetskom trgovinskom organizacijom zauzeti da vakcine protiv korone budu izuzetak.

Do sada je Amerika, zajedno sa drugim zemljama iz kojih dolaze vodeće farmaceutske kompanije, blokirala inicijative zemalja poput Indije ili Južne Afrike za oslobađanjem vakcina protiv korone od patenata.

Farmaceutske kompanije, očekivano, reagovale su burno. Poručuju da bi ukidanje patenta poremetilo krhki lanac snabdevanja i da bi umesto toga bogate zemlje trebalo velikodušnije da podele vakcine sa zemljama u razvoju.

Sa druge strane, generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus najavu iz Vašingtona nazvao je "istorijskom odlukom“ i "upečatljivim primerom vodeće uloge Amerike u pitanjima globalnog zdravstva“.

Na društvenim mrežama Bajdena nazivaju "herojem", a pohvale dolaze i od organizacija za zaštitu ljudskih prava. "Amnesti internešenal“ je poručio da je Bajden tim potezom jasno pokazao da "Amerika ljudske živote stavlja iznad dobiti farmaceutskih kompanija“. Organizacija "Hjuman rajts voč“ pozdravila je odluku i poručila da je "sada red na Evropsku uniju“.

Međutim, Bajdenov bombastičan predlog da se odrekne prava intelektualne svojine nad vakcinama napravio je veliki problem Briselu. Kao i oko bilo kog drugog pitanja od početka pandemije - države članice jednostavno nisu u stanju da se dogovore.

Dok deo bloka jasno pokazuje da nije oduševljen Bajdenovom idejom, Brisel se našao u pi-ar krizi, odjednom pretvoren u negativca koji se zalaže za prava farmaceutske industrije na štetu siromašnih zemalja.

Brisel uzdržan

EU, drugi najveći svetski faktor kada je u pitanju proizvodnja vakcina, pozdravila je inicijativu iz Vašingtona, ali sa osetno manjem entuzijazmom nego ostatak sveta. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je u prilično složenoj rečenici poručila da je EU zainteresovana za pragmatično i brzo rešanje koje će bržedovesti do cilja, a koji je svima zajednički: pobeda nad pandemijom.

No već u nastavku naglasila je da je Evropska unija "najveća demokratija na svetu koja u velikom obimu izvozi vakcine“. I poručila – što je pre svega upućeno Vašingtonu – da je EU izvezla preko 200 miliona doza što je, kako je naglasila, gotovo ista količina koju je i sama upotrebila. U SAD je za to vreme na snazi zabrana izvoza vakcina. Evropska unija je, naprotiv, "apoteka sveta“, kako je rekla Fon der Lajen.

Berlin protiv

Malo kasnije u toku dana, Nemačka, domovina "Baojnteka", nije više ni pokušavala da sakrije svoju skepsu prema velikodušnom predlogu iz Vašingtona.

- Zaštita intelektualne svojine je izvor inovacija i to tako mora da ostane i u budućnosti - rekla je portparolka nemačke vlade za list "Zidojče cajtung“ i dodala da je stav vlade da ograničavajući faktor, kada je u pitanju proizvodnja vakcina, nisu patenti, već visoki standardi kvaliteta i nedostatak proizvodnih kapaciteta.

Ona je poručila da nemačka vlada radi na tome kako da se u Nemačkoj i EU, ali i širom sveta, povećaju proizvodni kapacitet.

Pre toga oglasili su se i nemački ministar zdravlja Jens Špan, kao i ministar za pomoć zemljama u razvoju Gerd Miler, obojica članovi Demohrišćanske unije.

- Skinuti licencu sa nekog patenta samo po sebi neće doneti nijednu dozu vakcine više na tržište. Patent nije dovoljan, potrebno je znati kako se proizvodi - rekao je Miler, a prenosi "Dojče vele".

Špan izlaz iz pandemije vidi u povećanju proizvodnje vakcina i pojačanom izvozu. Ali ministar spoljnih poslova Hajko Mas iz redova socijaldemokrata (SPD) ne odbacuje ideju o privremenom ukidanju patenata.

- Ako je to put koji možemo da pomognemo da se što više ljudi snabdene vakcinom, onda je to pitanje koje moramo da postavimo - rekao je Mas.

Bonus video:

(Espreso / Blic)