Svrljig, Foto: Printscreen/youtube

VESTI IZ SVRLJIGA

SREDNJOŠKOLCI IZ SVRLJIGA OSMISLILI PROIZVOD KOJI BI MOGAO DA SPASE LJUDSKE ŽIVOTE: Toga nema na tržištu!

Mentor učeničkih kompanije Milan Nikolić kaže za Tanjug da su ga iznenadile učeničke ideje

Objavljeno: 04.05.2021. 10:13h

Učenici srednje stručne škole "Dušan Trivunac Dragoš" iz Svrljiga, okupljeni u dve učeničke kompanije, osmislili su nove proizvode - Biofilter i LifeAid, kojih nema na tržištu, a mogli bi spasiti ljudske živote i životnu sredinu.

Reč je o biorazgradivom filteru za cigarete sa semenom biljaka, kao i uredaju koji, kada se aktivira vazdušni jastuk u kolima, prilikom saobraćajnog udesa automatski obaveštava hitne službe o lokaciji nezgode.

Mentor učeničkih kompanije Milan Nikolić kaže za Tanjug da su ga iznenadile učeničke ideje.

"Oni pohađaju program organizacije dostignuća mladih učeničkih kompanija i u okviru svog programa treba da realizuju neku poslovnu ideju. Znaci, oni se u okviru te učeničke kompanije okupljaju, dele funkcije između sebe - da li će neko od njih biti direktor te kompanije, menadžer prodaje, menadžer marketinga, proizvodnje. Onda osmišljavaju neki nov proizvod koji mogu ponuditi tržištu a i kako rešiti neki problem", rekao je Nikolić.

Prema njegovim rečima, učenici moraju da traže ideje koje obećavaju, a zatim i da li mogu da nađu način kako da dođu do realizacije te ideje.

"Ponekad to zahteva određena finansijska sredstva, možda zahteva i nekog starijeg, neki autsorsing, nekog ko može da im pomogne da oni to realizuju, da naprave, da stvore. Jer, suština jeste nešto stvoriti", dodao je Nikolić.

On je rekao da se iskreno nada da će učenici moći, kada završe projekte, da ih i realizuju.

"Ono što je sigurno, njima ostaje znanje i veštine koje su naučili za vreme pohađanja ovog programa", kaže mentor učeničkih kompanija.

Biorazgradivi filter za cigarete sa semenom biljaka (Biofilter) naziv je projekta jedne od učeničkih kompanija.

Na ideju su došli kada su shvatili koliki je stepen zagađenja životne sredine i kolika je količina odbačenih opušaka cigareta.

Generalni menadžer učeničke kompanije "Biofilter" Anđela Nikolić je za Tanjug rekla da je njihov filter napravljen od prirodnog materijala.

"To je nebeljena celuloza. Razlikuje se od standardnih filtera koji se nalaze na našem tržištu, jer su oni napravljeni od plastičnog otpada. Ti filteri dosta su jeftiniji od naših filtera, to možemo da kažemo, jer je to otpad. Naši filteri su, pošto su napravljeni od prirodnog materijala, skuplji, ali kvalitet ima i cenu", kaže Anđela Nikolić.

Prema njenim rečima, učenici su želeli da se posvete zaštiti životne sredine.

Kaže da su dosta istraživali i došli do informacije da je Srbija na vodećem mestu po broju ispušenih cigareta.

"Samo se dnevno ispuši 73 miliona, to je na godišnjem nivou preko 26 milijardi. Ti opušci ne samo da zagađuju našu životnu sredinu, oni ometaju rast biljaka i smanjuju masu njihovog korena za 60 posto. Najgore od svega je što oni tu mogu ostati i do 25 godina", dodala je generalni menadžer učeničke kompanije "Biofilter".

Ona je istakla da su učenici hteli da tržištu pokažu nešto novo i inovativno, što može smanjiti zagađenost same životne okoline.

Tako su došli na ideju o biorazgradivim filterima iz kojih će, posle nekog vremena, izrasti neka biljka.

Menadžer marketinga kompanije "Biofilter" Tadija Ristić kaže da se njihov filter fizički ništa posebno ne razlikuje u odnosu na klasične filtere, jedino što on ima seme u svom sklopu.

"Nakon što pušač završi cigaretu, kada je baci na neku travnatu površinu, kasnije iz tog filtera raste određena biljka", kaže Ristić.

Prema njegovim rečima, imali su interesovanja od strane ljudi koji su želeli da kupe njihov filter i da vide kako bi to funkcionisalo, ali za sada nisu sklopili nikakve ozbiljne ugovore sa ozbiljnim duvanskim industrijama.

"Za sada gledamo da maksimalno unapredimo naš proizvod da koliko-toliko zaživi, ako je nekako moguće", dodaje Ristić.

Članovi učeničke kompanije "Biofilter" kažu da još ne znaju gde će ih budućnost odvesti, ali i da znaju da njihov proizvod može promeniti svet. Slažu se da će, ako ništa drugo, imati bar neko lepo iskustvo koje će pamtiti.

Njihovi školski drugari okupljeni u učeničku kompaniju "LifeAid" bili si inspirisani saobraćajnom nezgodom člana njihovog tima da osmisle uredaj koji prilikom saobraćajnog udesa automatski obaveštava hitne službe o lokaciji nezgode.

"Prilikom saobraćajne nezgode, kada se aktivira vazdušni jastuk, naš senzor šalje signal našoj centrali o lokaciji saobraćajne nezgode i obaveštava policiju i hitnu pomoć kako bi se reakcija pružila u što kraćem vremenskom roku", rekao je za Tanjug menadžer prodaje učeničke kompanije "LifeAid" Marko Petrović.

On je naglasio da su saobraćajne nezgode svuda oko nas i da nikada ne možemo da predvidimo kome će se, kada, kako i zašto dogoditi saobraćajna nezgoda.

"Usled te činjenice i činjenice da sam lično doživeo saobraćajnu nezgodu, iz prve ruke znamo kako je bitno reagovati pravovremeno, odnosno kako je bitno da se žrtvama pomoć pruži na vreme", dodao je Petrović.

Prema njegovim rečima, kako su oni još uvek učenička kompanija, za sada nemaju nekih konkretnih ponuda za njihov proizvod, ali i da se nada da će, u budućnosti, samim rastom kompanije, dobiti vise ponuda.

"Planiramo da zauzmemo tržište prvo u našem regionu, a zatim bi se proširili u zemljama Zapadnog Balkana, kaže Petrović.

Menadžer finansija učeničke kompanije "LifeAid" Đorđe Đurić kaže da im je u planu da usavrše proizvod kako bi intervencija policije, hitne pomoći i vatrogasne službe bila brža.

"Planiramo da naš proizvod izlažemo na sajmovima automobila kao i u velikim mehaničarskim radnjama, kao i da naše tržište prebacimo u Evropu", dodao je Đurić.

Bonus video:

(Espreso/Tanjug)