JAJA I PRETERIVANJE
KOLIKO KUVANIH JAJA SMEMO POJESTI? Da li od previše možemo završiti na HITNOJ?!
Poznata američka nutricionistkinja Elisa Zied kaže da se zdravim ljudima preporučuje 4 do 5 jaja nedeljno, podeljeno na celu sedmicu, dok američki nutricionisti koji su decenijama govorili da je nedeljno previše i jedno jaje
Ako uživate jedući jaja, možda ste zabrinuti da to šteti srcu, jer jaje sadrži holesterol. No, da li je to zaista tako?
Najnovija studija objavljena u naučnom časopisu JAMA je dokazala da ljudi koji jedu tri ili više jaja na dan povećavaju rizik od oboljevanja od srčanih bolesti i od prerane smrti, u poređenju sa onima koji jedu dva ili manje jaja.
Poznata američka nutricionistkinja Elisa Zied kaže da se zdravim ljudima preporučuje 4 do 5 jaja nedeljno, podeljeno na celu sedmicu, dok američki nutricionisti koji su decenijama govorili da je nedeljno previše i jedno jaje, sada odjednom tvrde da čak i 2-3 jaja dnevno mogu proći.
Međutim, pre nego krenemo u raščlanjivanje koliko su jaja zapravo dobra moramo znati da jedno jaje ima oko 70 kalorija, odličan je izvor proteina, stabilizuje šećer u krvi i izgrađuje naše telo.
Jaje ne samo da ne šteti našim krvnim žilama nego ih štiti, te sadrži antioksidanse koji štiti od srčanih bolesti, moždanih i srčanih udara kao i karcinoma.
Jedno veliko jaje odličan je izvor selena u borbi protiv oštećenja stanica koje su uzrokovali slobodni radikali.
Ipak, lekari i danas navode da oni koji imaju problema s krvnim sudovima i srčanim bolestima treba da paze, jer su jaja izvor zasićenih masnih kiselina i puno takvih kiselina podiže loš holesterol, koji je opasan za kardiovaskularne bolesti.
Jedno veliko jaje sadrži 180 miligrama holesterola, a savet je da se dnevno ne konzumira više od 300 grama.
Lekari čak i zdravim ljudima ne preporučuju svakodnevno konzumiranje jaja.
Osobe kod kojih je zabeležena visoka koncentracija holesterola u krvi skoro pa da ne bi smele koristiti jaja u svakodnevnoj prehrani, jer se njihov holesterol "sabira" pa može negativno uticati na zdravlje.
Za sve ostale osobe, jaja su izuzetno vredan izvor belančevina i to onih kvalitetnijih.
Kad kažemo kvalitetnije, mislimo na važnost za zdravlje organizma.
Jaja se relativno lako vare. Najviše do tri sata ostaju u želucu i to ako su pržena.
Sveža jaja smeju se čuvati u frižideru do 30 dana. Svežina jaja u ljusci može se lako proveriti umakanjem jaja u čašu slane vode.
Ako jaje ostane u uspravnom položaju i ne padne na dno, smatra se veoma svežim.
Ako padne na dno, a i dalje je u uspravnom položaju, svežina je nešto manja, a ako se okrene vodoravno jaje je upitne svežine.
Količina jaja u prehrani nije ograničena po komadima na dan, ali je ograničena poput sve ostale hrane.
S obzirom na ograničen unos holesterola prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije za sve zdrave osobe, dva jaja na dan bila bi "sigurna zona", iako ta količina može biti znatno manja i veća, zavisno o zdravlju i prehrambenim navikama korisnika.
(Espreso/Alo)