užas
STRAVIČNA BOLEST SE POJAVILA U HRVATSKOJ: Još je gora od korone, zabeleženo je 20 slučajeva
Podjednako opasni su tavan i podrum, pa epidemiolozi savetuju nošenje maski i rukavica prilikom čišćenja tih prostorija.
U više hrvatskih županija zabeleženi su slučajevi mišje groznice - virusne bolesti koja ostavlja ozbiljne posledice na ljudsko zdravlje.
Na području Gorskog kotara zabeleženo je 20-ak slučajeva mišije groznice, a prema podacima Nacionalnog zavoda za javno zdravlje (NZJZ), slučajevi su registrovani i u okolini Karlovca, Zagreba, u Zagrebačkoj, kao i Brodsko-posavskoj županiji, objavljeno je na sajtu HRT-a.
Izvor zaraze su mišoliki glodari, a osoba se najčešće zarazi boraveći u prirodi.
Zbog blage zime i obilja hrane povećao se broj miševa i voluharica. Da bi se smanjila mogućnost zaraze, potrebno je pridržavati se mera zaštite, pogotovo u šumama koje su njihovo prirodno stanište.
"Ne možemo da ih suzbijemo hemijskim preparatima, prvenstveno zbog toga što su Hrvatske šume potpisnice evropskog sertifikata koji zabranjuje bilo kakav unos hemije u ta prodručja, a s druge strane ne mogu se suzbiti nii klopkama, jer ih i tada morate fizički ukloniti. Tako da zapravo ostavljamo prirodi da to rešava", objasnila je Ivana Pečnik Kastner iz Uprave šuma Podružnica Delnice.
S obzirom na to da je za zarazu dovoljan i udah zagađene prašine, potreban je dodatan oprez.
Pođednako opasni su tavan i podrum, pa epidemiolozi savetuju nošenje maski i rukavica prilikom čišćenja tih prostorija.
"Nakon inkubacije koja traje sedam do deset dana, pojave se prvi simptomi bolesti - obično temperatura praćena bolovima u lumbalnom delu i to predelu bubrega. Neko može čak da završi na dijalizi dan-dva, nakon čega se funkcija bubrega smiri", navodi epidemiolog u Domu zdravlja Delnice Marinka Kovačević.
Bolest se ne prenosi s čoveka na čoveka, ali može imati ozbiljne posledice.
(Espreso/Tanjug)