KRIZA U JAPANU
PONOVO VANREDNO STANJE U TOKIJU? Ogroman skok slučajeva pred početak OLIMPIJSKIH IGARA!
Mesta gde se služi alkohol, restorani, barovi, karaoki klubovi, će biti zatvoreni od nedelje do 11 maja, kao i trgovniski centri i velike prodavnice
Japanska vlada sprema se danas da ponovo proglasi vanredno stanje u Tokiju i još tri departmana zbog velikog skoka slučajeva korona virusa u zemlji i to tri meseca pred predviđen početak Olimpijskih igara u glavnom gradu.
Mere će biti strože nego u vreme prethodnog vanrednog stanja uvedenog u delovima zemlje u januaru, ali će i dalje biti umerenije od zaključavanja sprovođenih u mnogim drugim zemljama više od godinu dana.
- Imamo snažno osećanje krize, rekao je danas japanski ministar zadužen za borbu protiv virusa Jasutoši Nišimura. Nećemo biti u stanju da suzbijemo sojeve koji imaju snažan infektivni kapacitet ako ne preduzmemo jače mere nego one preduzete do sada, dodao je on.
Očekuje se da će kasnije danas biti zvanično objavljeno uvođenje vanrednog stanja, a mera će se prvo odnositi na Tokio i tri departmana na zapadu zemlje Osaka, Kjoto i Hjogo.
Mesta gde se služi alkohol, restorani, barovi, karaoki klubovi, će biti zatvoreni od nedelje do 11 maja, kao i trgovniski centri i velike prodavnice.
Prema lokalnim medijima te mere koje se podudaraju sa odmorom "Zlatna nedelja", periodom godine period godine kada Japanci obično puno putuju, mogle bi da obuhvate i prekid nekih linija vozova i autobusa da bi se ograničilo kretanje.
Moguće je da će vlasti datih departmana takodje zabraniti pristup sportskim manifestacijama, ali zvaničnici su naglasili da ove hitne mere neće ni na koji način uticati na organizovanje Olimpijskih igara u Tokiju. Japan koji je vrlo brzo zatvorio granice prošle godine imao je relativno ograničenu krizu korona virusa, sa manje od 10.000 umrlih od kovida-19 zvanično zabeleženih od januara 2020. godine.
Vlasti Osake, trenutno najteže pogođenog departmana saopštile su da su lokalne zdravstvene ustanove već preopterećene. U međuvremenu vakcinacija u Japanu se kreće vrlo sporo, izmedju medicinske obazrivosti, kočnica zbog propisa i velike birokratije do sada je vakcinisano manje od jedan odsto stanovništva.
Bonus video:
(Espreso/Beta-AFP)