Nafta, Foto: EPA / LARRY W. SMITH

užas

ZALIHE NAFTE SVEDENE NA MINIMUM! Cena može ići i do neverovatnih 74 dolara za barel!

Tačnije, na zalihama sada ima samo 57 miliona barela iznad višegodišnjeg proseka u periodu 2015-2019, što je drastičan pad u odnosu višak od 249 miliona barela u julu prošle godine, procenjuje IEA.

Objavljeno: 19.04.2021. 15:15h

Prekomerne zalihe nafte, koje su se nagomilale tokom kovid pandemije, gotovo su presušile, a prema projekcijama stručnjaka, to bi moglo da podstakne skok cena ovog energenta.

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) objavila je da je na zalihama u razvijenim ekonomijama u februaru ostala jedva jedna petina od ukupnih viškova nafte, tankovanih tokom prošle godine kada je pala potražnja, izveštava agencija "Blumberg".

Tačnije, na zalihama sada ima samo 57 miliona barela iznad višegodišnjeg proseka u periodu 2015-2019, što je drastičan pad u odnosu višak od 249 miliona barela u julu prošle godine, procenjuje IEA.

"Komercijalne zalihe nafte širom članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) već su se spustile na petogodišnji prosek. Ono što je od viška preostalo gotovo je u potpunosti koncentrisano u Kini, koja podiže trajne rezerve nafte", kaže Ed Mors, šef za analize robnih berzi u Sitigrupi.

Ukupne zalihe sirove nafte i derivata splasnule su krajem februara na 1,28 milijardi barela, na nivo koji je poslednji put zabeležen pre pandemije, prema američkoj Upravi za energetske informacije. Prošle nedelje su se zalihe na istočne obali u SAD spustile na najniži nivo u poslednjih najmanje 30 godina.

Suficit nafte na tankerima na morima šriom sveta, koji su pretvoreni u improvizovana plutajuća skladišta kada su prošle godine rezervoari na kopnu postali tesni, takođe se smanjuje. Količine su pale za oko 27 posto samo u poslednje dve nedelje, na 50,7 miliona barela, na najniži nivo u ovoj godini, prema podacima kompanije IHS Markit.

Budući da će tražnja nastaviti da raste, globalne zalihe će opadati za 2,2 miliona barela dnevno u drugoj polovini godine, što će cenu Brenta pogurati na 74 dolara po barelu ili čak više, prema projekcijama Sitigrupe.

"Prodaja benzina u SAD raste. Potražnja za svim naftnim proizvodima će dostići rekordni nivo u trećem kvartalu, podstaknuta tražnjom za gorivom u transportnom i petrohemijskom sektoru", naveo je Mors Nafta Brent se trgovala danas pre podne u 9:10 časova po srednoevropskom vremenu po ceni od 66,69 dolara za barel, a američka "laka" nafta WTI za nešto više od 63 dolara po barelu.

(Espreso/Tanjug)