Bombardovanje, Foto: printscren youtube

da se ne zaboravi

PRE 77 GODINA BOMBARDOVAN JE BEOGRAD! Hiljade stradalih, ogromna materijalna i DUŠEVNA ŠTETA!

Naš grad je bombardovan tri puta u aprilu a dva puta u maju 1944. godine

Objavljeno: 16.04.2021. 10:25h

Na današnji dan, pre 77 godina, 16-17. aprila dogodilo se savezničko bombardovanje Beograda u kome je poginulo i povređeno više hiljada civila a pričinjena je velika materijalna šteta.

Naš grad je bombardovan tri puta u aprilu a dva puta u maju 1944. godine. Najteže bombardovanje dogodilo se 16/17. aprila 1944. godine na pravoslavni Vaskrs.

Beograd je bombardovalo oko 600 savezničkih bombardera, za trećinu više nego u aprilu 1941. godine. Nacisti nisu imali protivvazdušnu odbranu za razliku od aprila 1941. godine kada je Beograd branio Šesti lovački puk avijacije Kraljevine Jugoslavije koji je oborio između 30-40 nemačkih aviona.

Prema nemačkim izvorima, u savezničkom bombardovanju Beograda 1944. godine poginulo je oko 1 600 civila, 343 nemačka i 96 italijanskih vojnika. Jugoslovenska vlada u izbeglištvu koja se nalazila u Londonu tvrdila je da je u Beogradu bilo oko 3.000 civilnih žrtava a u Zemunu oko 1.200. Na grobljima je zvanično sahranjeno oko 750 lica mada nisu svi poginuli sahranjeni na groblju. Ambasada SAD u Beogradu, posle Drugog svetskog rata, procenila je broj poginulih na 2.271 lice.

Saveznici su zvanično objavili da su njihovi ciljevi bombardovanja bili železnički koloseci Beograd - Sava, Zemunski aerodrom i fabrike aviona Rogožarski i Ikarus, Danubijus, Zmaj, Teleoptik, zemunska železnička stanica, aerodrom, brodogradilište i rafinerija na Čukarici. Oštećeni su mostovi na Savi i Dunavu.

Pogođeno je tadašnje porodilište u Krunskoj ulici (danas Zavod za zaštitu zdravlja studenata). Razaranja su bila najveća u oblasti Bajlonove pijace gde je poginulo 200 ljudi od zalutale bombe. Pogođena je Palata Albanija (sklonište u kome su svi izginuli), Terazije, Tehnički i Pravni fakultet, više bolnica, humanitarnih institucija i crkava.

Saveznici su posle rata tvrdili da su za bombardovanje dobili saglasnost Vrhovnog štaba Narodnooslobodilačke vojske kao i Jugoslovenske vlade u izbeglištvu koja se nalazila u Londonu. Postoje dokazi da je bombardovanje nemačkih ciljeva u Beogradu tražila komanda vojske Draže Mihajlovića još 1942. i 1943. godine. Naravno, niko od njih nije tražio da se bombarduju civilni ciljevi već samo položaji nacista.

- Beograd nikada neće zaboraviti ovo bombardovanje i nevine žrtve, naše sugrađanke i sugrađane - istakao je zamenik gradonačelnika Beograda, Goran Vesić

(Espreso/Informer)