investicija
NA BALKANU SE GRADI ČUDO OD 200.000 KVADRATA! Ovde će raditi 2.500 ljudi (FOTO/VIDEO)
Trenutno kompanija svoje poslovanje obavlja na šest lokacija, a do izgradnje kampusa težište planira da stavi na prostor na Jankomiru
Nakon godina nagađanja Rimac Automobili potvrdili su da će se novi kampus kompanije graditi nedaleko njihovog sadašnjeg sedišta u Svetoj Nedelji. Ukupna investicija trebala bi biti veća od 200 miliona evra, a kampus bi trebao biti useljen za dve godine.
Trenutno kompanija svoje poslovanje obavlja na šest lokacija, a do izgradnje kampusa težište planira da stavi na prostor na Jankomiru. Tamo je već u uredskim prostorijama veličine 4400 kvadrata preselila 40 odsto zaposlenih, a u taj će prostor useliti i proizvodnju, barem privremeno, a koja bi trebala da zauzima 25.000 kvadrata. Jankomir je takođe blizu Svete Nedelje, a to mesto udaljeno je 16 kilometara od središta Zagreba.
Proizvođač najbržeg električnog automobila na svetu i sve aktivniji dobavljač tehnologije za velike svetske marke vozila navodi da će se novi kampus prostirati na površini od 200.000 kvadrata.
Mate Rimac, osnivač i direktor Rimac Automobila kaže da je pre samo deset godina cela kompanija zapravo bio samo on, sam u garaži.
- Od tada smo se proširili na oko hiljadu zaposlenih, ušli u strateška partnerstva s Porscheom, Hyundai Motor Grupom i drugim značajnim partnerima i sarađujemo sa najvećim imenima automobilske industrije. Ali, ono čemu smo ostali posvećeni je razvoj našeg poslovanja u Hrvatskoj ponosni smo što smo ostali ovde i što će ova nova lokacija postati naš dugoročni dom - kaže Rimac.
U Rimac Automobilima navode da će kampus uključivati tehnološki napredno sedište, tesnu stazu, smeštajne kapacitete i muzej.
Novi kompleks će imati dve odvojene zgrade za istraživanje i razvoj kao i proizvodnju. Na lokaciji će biti i pogon za testiranje i proizvodnju baterija, farbara, pogon za proizvodnju kompozita, linija za proizvodnju hiperautomobila, tesna staza, laboratoriju za kontrolu kvaliteta, data room za praćenje velike količine podataka koje prikupljaju senzori u vozilima, kao i muzej.
U okviru kampusa biće i prostori za opuštanje zaposlenih i restoran.
Celi kampus planirano je da bude okružen prirodom i potpuno neutralan za okolinu. U okviru kampusa čak će se proizvoditi i organska hrana, a po prostoru kampusa slobodno će se kretati domaće životinje.
U sklopu kampusa biće smeštena i kancelarija i proizvodnja električnih bicikala Greyp.
Kampus je dizajnirala hrvatska arhitektonska kompanija 3LHD. Ista ona koja je projektovla i novi kampus Infobipa u Zagrebu, a koji bi se trebao otvoriti do ovog leta. Kompanija 3LHD dizajnirala je niz velikih projekata, kako u Hrvatskoj tako i u inostranstvu, među kojima su Grand Park Hotel i Hotel Lone u Rovinju i Hotel LN Garden u kineskom gradu Guangzhou.
- S brzim rastom su dolazili i problemi s prostorom koje smo „pakovali“ s mnogobrojnim improvizacijama pa smo tako završili u preko 10 zgrada u 6 gradova u Hrvatskoj. Radno okruženje i saradnja između timova nam je od velike važnosti pa smo odlučili da napravimo veliki korak i izgradimo naš dugoročni dom – Rimac Kampus - kaže Rimac.
Plan je Rimac Automobila da kampus bude otvorenog tipa što znači da se po zelenim površinama mogu kretati i građani. To je bitno drugačije od sličnih kampusa na zapadu, koji su zbog straha od industrijske špijunaže u pravilu zatvoreni za javnost.
Kompanija Rimac Automobili trenutno zapošljava 1000 stručnjaka za različite faze proizvodnje automobila, kako njegovog hardverskog tako i softverskog dela. Plan Mate Rimca je da kompanija u narednih par godina broji preko 2500 zaposlenih.
Iako je hrvatska kompanija najpoznatija po proizvodnji električnih automobila, njegov je temeljni posao istraživanje i razvoj komponenti za električna vozila, kreiranje električnih prototipova kao i proizvodnja električnih komponenti.
Mate Rimac za Rimac Automobile trenutno skuplja drugi deo prve ovogodišnje investicijske runde teške 130 do 150 miliona eura.
Pre mesec dana u kompaniju je 70 miliona evra investirao Porše pri valuaciji na 978,5 miliona dolara, tzv. dajući Mati Rimcu za pravo da slobodno može reći da će do kraja ove godine imati startup jednorog. Drugi u Hrvatskoj, i to u manje od godinu dana otkako je jednorog postao i Infobip.
Porše je podigao svoj udeo za 8,5 posto i sad je suvlasnik 24 posto Rimac Automobila. Preostaje da se vidi kako će teći ostatak ove investicijske runde. Nakon leta Rimac je najavio još jednu rundu. O drugoj rundi nakon leta za sad se ništa ne zna.
Inače, s najnovijom investicijom Poršea kompanija Rimac Automobili pokazala je jednu čudnu stvar. Po tempu kojem kompanija Mate Rimca podiže tržišnu vrednost vidljivo je da raste brže od Infobipa.
Najvećoj hrvatskoj softverskoj kompaniji trebalo je 14 godina da dobije status jednoroga (od 2006. do 2020.), odnosno kompanija vredna više od milijardu dolara, a najveća hrvatska automobilska kompanija nalazi se nadomak tog cilja u svojoj 12. godini poslovanja (od 2009. do 2021.).
Bonus video:
(Espreso / Novac.hr)