ilustracija, Foto: Printscreen

KORONA VIRUS

USKORO SE VRAĆAMO U NORMALU, ALI ŠTA NAS ZAISTA ČEKA? Uveliko se o tome razmišlja, postoje i predviđanja

Grad Beograd, Gradski zavod za javno zdravlje (GZZJZ) i Privredna komora Srbije (PKS) već su pripremili predlog kako bi sve to moglo da bude organizovano na bezbedan način, uz poštovanje protivepidemioloških mera

Objavljeno: 09.04.2021. 22:41h

Broj zaraženih počeo je značajno da pada poslednjih dana, sve je više vakcinisanih i zaštićenih, pa se u Srbiji uveliko razmišlja o povratku u koliko-toliko normalan život.

Sa nestrpljenjem je dočekana odluka o otvaranju tržnih centara i povratku đaka u školske klupe, a svi se nadaju i da bi u dogledno vreme u potpunosti mogli biti otvoreni i svi ugostiteljski objekti. Takođe, organizacija svadbi, sajmova, kongresa, koncerata, ekskurzija, ali i sportskih manifestacija sa publikom na tribinama.

Grad Beograd, Gradski zavod za javno zdravlje (GZZJZ) i Privredna komora Srbije (PKS) već su pripremili predlog kako bi sve to moglo da bude organizovano na bezbedan način, uz poštovanje protivepidemioloških mera.

Svadbe, prijemi

Bez prvog plesa i igre uopšte, bez grljenja, ljubljenja i čestitanja, a između muzike i publike pleksiglas - tako bi u narednom periodu mogle da izgledaju svadbe u Srbiji.

Razmak između stolova morao bi da bude minimum dva metra, za stolom ne bi smelo da sedi više od pet osoba, biće ukinut podijum za igru, a između muzičara i gostiju trebalo bi da se nalazi čak i barijera od pleksiglasa.

Po ovom predlogu, na svadbama bi izostale tradicionalne čestitke, grljenje i ljubljenje, ali i švdeski sto, već bi konobari sa maskama posluživali zvanice.

Organizatori svadbi, prijema i drugih sličnih skupova morali bi da imaju spiskove gostiju i da ih čuvaju barem 30 dana, a za organizaciju bi bili zaduženi i redari. U okviru liste preporuka na prvo mesto stavljeno je ograničavanje direktnog kontakta i obezbeđenje sigurne distance, na drugom visok stepen higijene, dezinfekcije i korišćenja lične zaštitne opreme, a na trećem visok stepen higijene objekata u kojima se skup održava.

Splavovi, noćni klubovi

Beograd je širom planete poznat po svom noćnom životu, pa ne čudi što se sa nestrpljenjem kako u prestonici, tako i šire očekuje otvaranje splavova, barova, noćnih klubova...

Planirano je da se nikako ne smeju angažovati izvođači, muzičari, plesači... za koje se sumnja da su zaraženi koronom, pa čak ni ako simptome imaju članovi njihovih porodica ili druge osobe sa kojima su u kontaktu. Ulaz u ove klubove bio bi moguć isključivo sa rezervacijom, obavezni bi bili spiskovi gostiju sa kontakt podacima koji bi se čuvali najmanje 30 dana, stolovi bi morali da budu udaljeni najmanje dva metra, a ako nisu planirani, onda je potrebno obezbediti prostor od devet kvadratnih metara za jednu osobu.

Prilikom ulaska biće obavezno merenje temperature zaposlenih i gostiju, uz pravilno nošenje zaštitnih maski sve vreme boravka, i u zatvorenom objektu i na otvorenom, osim prilikom jela i pića. Izuzetak su izvođači, i to samo u trenutku nastupa.

Rashladne uređaje trebalo bi uključivati tek kada je spoljna temperatura veća od 28 stepeni.

Muzički koncerti

Koncerti bi mogli da budu organizovani, ali samo na otvorenom, a ne i u zatvorenim prostorima. Prilikom organizacije bilo bi potrebno voditi računa o fizičkoj distanci i ličnoj higijeni, dezinfekciji i korišćenju lične zaštitne opreme, kao i visokom stepenu higijene stolova, stolica, šankova, toaleta...

Organizatori moraju da obezbede dovoljan broj redara koji će usmeravati posetioce do svojih mesta, neće se smeti angažovati osobe koje imaju simptome korone, a prostor oko scene bio bi ograđen i obezbeđen uz najmanje rastojanje od 10 metara između bine i posetilaca.

Na ulazu će se beskontaktno meriti temperatura, a nošenje zaštitnih maski bilo bi obavezno za vreme boravka u objektu.

Sportske utakmice

Nadležni za sada još nisu razradili detaljan plan kako bi izgledao povratak publike na stadione, a u opticaju su dva modela. Po jednom bi na tribine mogli da uđu samo vakcinisani, odnosno oni koji imaju potvrdu da su preležali korona virus. Po drugoj, ulaz bi bio omogućen svima, ali uz poštovanje strogih protivepidemioloških mera.

- Mislim da je realno da za mesec i po dana kada dođemo do kolektivnog imuniteta dozvolimo revakcinisanima i onima koji su preležali koronu da prisustvuju utakmicama i na stadionima i u halama. Naravno, uz maske i smanjen kapacitet na 30 odsto – rekao je za "Blic" epidemiolog Tomislav Radulović.

To bi praktično značilo da bude popunjeno svako treće mesto na tribinama.

Dr Kon: Bilo bi tragično da napravimo grešku

Ostaje da se vidi koliko ćemo morati da čekamo na dozvolu za održavanje ovakvih manifestacija, što će zavisiti ponajviše od broja novozaraženih, ali i smanjivanja pacijenata po bolnicama.

- Bilo bi tragično da napravimo grešku zbog nestrpljenja. Virus nas je prevario nekoliko puta, kada smo mislili da nema više snage da se digne - rekao je dr Predrag Kon.

Krizni štab zaseda, rasprava o školama i tržnim centrima

Sednica Kriznog štaba biće održana tokom današnjeg dana, a kako se nezvanično može čuti, dve glavne teme biće eventualni povratak đaka u škole i otvaranje tržnih centara.

Premijerka Ana Brnabić je razgovarala sa predstavnicima medicinskog dela ovog tela.

- Razgovaraćemo na Kriznom štabu o epidemiološkim merama, posle kog će se neko obratiti. Članovi medicinskog dela misle da nam dobro ide, ali da se ne treba opuštati - rekla je premijerka.

Predstavnici Grada Beograda ranije su tražili da se ugostiteljima omogući i rad u zatvorenim prostorima.

Bonus video:

(Espreso/Blic.rs)