ZARAZNA BOLEST
STARA ZARAZNA BOLEST PONOVO PRETI DA POSTANE GLOBALNA OPANOST: SZO iznela procenu
Danas se o tuberkulozi često razgovara u kontekstu stara – nova zarazna bolest, koja je postala globalna opasnost. Izbrisala je granice između razvijenih i nerazvijenih država, između bogatih i siromašnih ljudi
Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je oko 12 odsto osoba koje žive sa HIV-om obolelo i od tuberkuloze i da je TBC - HIV pretnja globalnoj bezbednosti za zdravlje pošto se tuberkuloza javlja epidemijski u većem delu sveta. Simptomi i neophodna izolacija tokom lečenja mnoge će podsetiti na tuberkulozu i na kovid-19.
U Centru za promociju zdravlja subotičkog Zavoda za javno zdravlje objašnjavaju da je tuberkuloza zarazna bolest koju izaziva bacil tuberkuloze i stara je koliko i ljudski rod. Dr Robert Koh je 1882. godine otkrio bacil tuberkuloze i 1905. godine dobio Nobelovu nagradu za otkriće. Kalmet i Gerina su 1921. godine napravili vakcinu protiv tuberkuloze.
- Neke nove zarazne bolesti, sida pre svih, nepravilan način ishrane, sedenje, duvan, alkohol, droge, rastuće siromaštvo predstavljaju najvažnije razloge zbog kojih se tuberkuloza vratila iako smo verovali da smo je pobedili u drugoj polovini 20. veka, pronalaskom vakcine i terapije. Danas se o tuberkulozi često razgovara u kontekstu stara – nova zarazna bolest, koja je postala globalna opasnost. Izbrisala je granice između razvijenih i nerazvijenih država, između bogatih i siromašnih ljudi, a, prema pokazateljima, prisutna je u stanovništvu više nego ikada – kaže specijalista socijalne medicine dr Zorica V. Dragaš.
Izvor zaraze je u 95 odsto slučajeva čovek oboleo od tuberkuloze i njegovi sekreti iz disajnih puteva i fistula. U oko pet odsto slučajeva izvor zaraze je neprokuvano mleko od obolelih krava.
- Infekcija se najčešće širi vazduhom i Flugeovim kapljicama, a ulazna vrata su gornji disajni putevi. Obolela osoba možda još uvek ne zna da je bolesna, ali kašlje ili kija i pri tom ne pokriva maramicom nos i usta, pa uzročnik iz gornjih disajnih puteva dospeva u vazduh. Zdrava osoba udahne i zarazi se. Bolest zahvata najčešće pluća, plućnu maramicu, limfne žlezde, kosti, zglobove, grlo, kožu, creva, moždane opne, oči i genitalije. Opšti simptomi bolesti su gubitak apetita, umor, malaksalost, mršavljenje, pojačano noćno znojenje, povišena telesna temperatura i groznica, a specifični respiratorni simptomi su kašalj, traje duže od tri nedelje i ne prolazi uobičajenim lečenjem, iskašljavanje gustog sekreta, otežano disanje, bolovi u grudnom košu i iskašljavanje krvi – kaže dr Dragaš.
Svako može da bude inficiran Kohovim bacilom, ali ne oboljevaju svi. Čak 90 odsto zdravih osoba s dobrim imunitetom neće oboleti.
Faktori rizika koji povećavaju verovatnoću za nastanak bolesti su: blizak kontakt s obolelom nelečenom osobom, sida, imunokompromitujuća stanja i pad prirodne opšte otpornosti organizma, korišćenje duvanskih proizvoda, gubitak telesne težine, loša psihofizička kondicija, alkohol i loši socijalnoekonomski uslovi života i rada, nutritivno siromašna ishrana.
U Srbiji je be-se-že vakcina uvedena u kalendar obavezne vakcinacije. To je prva vakcina koja se daje neposredno po rođenju zdravom novorođenčetu, ali treba znati da ne pruža apsolutnu zaštitu.
Posle preležane bolesti stvara se imunitet, ali nije trajan i moguće je oboleti od tuberkuloze više puta u životu. Zbog toga se često ističe da je priča o tuberkulozi istovremeno i priča o zdravom načinu života - kaže dr Dragaš.
Značajno je rano otkrivanje bolesti i pravovremeno lečenje obolelih. Tako se postiže bolji ishod bolesti i sprečava širenje infekcije.
- Lečenje traje od šest do osam meseci, a u prvoj fazi bi trebalo da se sprovodi u bolnici i u izolaciji od zdravih osoba. Tuberkuloza je izlečiva, ako se pravilno leči odgovarajućom terapijom i posebnim režimom života. Ponekad se primenjuje i hirurško lečenje. Posle izlečenja veoma je korisna rehabilitacija, boravak na moru ili planini.
(Espreso/Blic)