Zbogom, Foto: Profimedia

U 99- GODINI

UMRO PRINC FILIP!!! Kraljevska porodica je upravo izdala saopštenje

Bio je u braku sa kraljicom 70 godina

Objavljeno: 09.04.2021. 13:06h > 13:48h

Princ Filip, muž britanske kraljice Elizabete i Vojvoda od Edinburga, umro je u 100. godini.

Kraljevska porodica je upravo izdala ovo saopštenje.

Filip i kraljica Elizabeta bili su u braku više od 70 godina. On je najstariji muški član britanske kraljevske porodice u istoriji.

Filip je rođen na grčkom ostrvu Krfu 1921. godine, bio je sin princa Endrjua od Grčke i princeze Alise od Batenbera.

Njegova porodica je pripadala kraljevskoj danskoj kući Šlezvig Holštajn Zondenburg Gluksburg, koja je postavljena na tron Grčke krajem 19. veka. Oni su prognani iz grčke pošto je revolucionarni antimonarhistički sud prognao Filipovog oca doživotno. Porodica je pobegla na britanskom brodu u kojem je mladi princ, po svedočenjima, spavao u kolevci koja je napravljena od stare kutije za pomorandže.

Filip je kasnije poslat u Veliku Britaniju, gde je pohađao najprestižnije škole. Sa 17 godina upisao se u Koledž u Dartmutu, gde je upoznao svoju buduću suprugu, veoma daleku rođaku, tada princezu Elizabetu, koja je tada imala 13 godina (imali su iste pra-pra-potomke, kraljicu Viktoriju i princa Alberta). Elizabeta i Filip su počeli da razmenjuju pisma 1939. godine.

Tokom posete dvorcu Balmoral u Škotskoj 1946. godine odlučili su da se venčaju. Kralj se složio, ali je naložio da ovo ostane tajna do Elizabetinog 21. rođendana.

Pre zvaničnog braka sa Elizabetom, 1947. godine, Filip se odrekao grčke i danske titule i postao je britanski građanin. Počeo je da koristi prezime Mauntbaten, što je anglicizirana verzija prezimena njegove majke, Batenberg. Dato mu je nekoliko titula, kao što su Vojvoda od Edinburga, Erl od Merioneta i Baron Grinič. Nije formalno postao princ do 1957. godine.

Par se venčao u Vestminsteru 1947. godine, a ceremoniju je preko radija pratilo 200 miliona ljudi.

Filip je nastavio karijeru u mornarici, a 1949. je imenovan za zamenika komantanta razarača koji je bazu imao na Malti. Posle života između Londona i Malte, Filip se 1951. godine vratio u London, posle vesti da Elizabetinom ocu nije dobro.

Tokom ranih godina Elizabetine vladavine, posle smrti njenog oca 1952. godine, Filipov opušten karakter je bio komplementaran sa ozbiljnom ličnošću kraljice, za koju je Tajm 1957. napisao da "nikada nije potpuno opuštena u javnosti".

Filip nije bio skroz opušten, međutim, kad je reč o njegovoj ulozi. On je sebe nazivao "mužem izbeglicom", i teško je prihvatao koje su mu obaveze.

Par se posvađao oko plana Elizabete da zadrži svoje porodično prezime Vindzor.

"Ja sam jedini muškarac u državi kojem nije dozvoljeno da da svoje prezime deci", Filip je navodno rekao prijateljima.

Filip i Elizabeta su imali 4 dece - princa Čarlsa, princezu Anu, prince Endrija i princa Edvarda, koji su rođeni između 1948. i 1964. Kako bi udovoljila njegovoj želji, Elizabeta je odredila da njeni potomci koji nemaju kraljevsku titulu mogu da nose prezime Mauntbaten-Vindzor.

U poslednjim godinama, Filip je postao poznat po kontroverznim, i često rasističkim "šalama" u javnosti, kao onaj put kad je rekao britanskom studentu koji je živeo u Kini da će mu se "oči suziti ako bude još dugo živeo tu".

On se povukao iz javnog života 2017. godine, iako je prisustvovao venčanju princa Harija i Megan Markl 2018. godine.

U januaru 2019. doživeo je udes kod imanja Sandringam.

Iza filipa su ostali supruga, kraljica Ujedinjenog kraljevstva, Elizabeta, četvoro dece, osmoro unučadi, među kojima su prinčevi Vilijam i Hari, i 10 praunučadi.

Bonus video:

(Espreso/HuffPost)