radi se na tome
OBRUČ SE POLAKO STEŽE OKO FANTOMA: Tužilaštvo ispituje slučajeve prevare koja se ŠIRI SRBIJOM
U suprotnom, suočavaju se sa plaćanjem kazni u iznosu većem od, kako je istraživaje "Blica" pokazalo, 10 miliona dinara
Na stotine predstavnika mesnih zajednica, veterinarskih stanica i drugih lokalnih institucija u manje razvijenim sredinama širom Srbije, koje je podlom šemom za ceđenje novca nasamarila grupa lukavih advokata, pravdu traže pred Apelacionim sudom, ali se uzdaju i u Tužilaštvo za organizovani kriminal kojem je prijavljen slučaj.
U suprotnom, suočavaju se sa plaćanjem kazni u iznosu većem od, kako je istraživaje "Blica" pokazalo, 10 miliona dinara, od čega će se lavovski deo sliti na račune grupe advokata koja je, kako se osnovano sumnja, osmislila celu šemu.
Kako je "Blic" već pisao, nekoliko fantomskih sportskih klubova i NVO podnelo je na stotine zahteva za pristup informacijama od javnog značaja predsednicima mesnih zajednica u opštinama Blace, Prokuplje, Aleksinac, Vrnjačka Banja, Aleksandrovac, Brus, Kuršumlija… Onima koji nisu odgovorili, misleći da je u pitanju neslana šala, stigle su prekršajne prijave koje su podneli advokati u ime Sportskog udruženja "Jastreb" i Košarkaškog kluba "Zone boys" iz Blaca, kao i u ime NVO "SOS za žene i decu žrtve nasilja" iz Niša.
Kada su jedna za drugom počele da pljušte prekršajne prijave, oštećeni su shvatili da je reč o organizovanoj grupi koja šalje bizarna pitanja očekujući da na njih niko neće odgovoriti kako bi prihodovali od sudskog procesa.
Razrađena šema prevare
Milan Minić, načelnik Opštinske uprave Aleksandrovac, kaže da su samo u toj opštini čak 54 predsednika mesnih zajednica dobili prekršajne prijave i poziv na sud.
- Lokalna vlast u Aleksandrovcu stala je u odbranu svojih predsednika mesnih zajednica, jer je ovo očigledan primer zloupotrebe zakona. Budući da sam advokat po struci, u ovom slučaju možemo možda govoriti i o kriminalnim radnjama, budući da su gotovo istovetni zahtevi za pristup informacijama od javnog značaja stizali sa adresa dva sportska udruženja, a prekršajne prijave su podnosila dva advokata koji su, prema nezvaničnim informacijama koje posedujemo, u prijateljskim, pa čak i rodbinskim odnosima sa predstavnicima tih klubova. Očigledno je reč o organizovanju sa ciljem sticanja materijalne koristi. Zato se u slučaj uključio i opštinski pravobranilac i o ovom incidentu, koliko ja znam, obavešteno je Tužilaštvo za organizovani kriminal - kaže Minić.
Minić kaže da su predsednici mesnih zajednica mahom ljudi u godinama koji žive u ruralnim sredinama i koji nisu imali susreta sa zahtevima za pristup informacijama od javnog značaja.
- Obično takvi zahtevi stižu na adresu Opštine Aleksandrovac i sa velikom pažnjom bivaju prihvaćeni i na njih odgovaramo u najkraćem mogućem roku. Ali pitanja koja su stigla našim predsednicima mesnih zajednica i njihovim kolegama u drugim opštinama u Srbiji zaista su delovala kao neslana šala. Mi radimo na edukaciji naših kolega i svi oni znaju da moraju da odgovore na takve zahteve, ali nisu znali da moraju i na kojekakve nebuloze da troše vreme. Ko bi mogao ozbiljno shvatiti pitanje da li u selu sa desetak kuća postoji fudbalski ili košarkaški teren, a kamoli registrovan klub - kaže Minić.
Minić tvrdi da su zahteve za pristup informacijama od javnog značaja slali sportski klubovi koji su "skoro pa fiktivni".
- Sama ta činjenica dovodi do zaključka da su pitanja postavljena u nadi da na njih niko neće odgovoriti, kako bi isti ti klubovi u dosluhu sa advokatima prihodovali pozamašne sume od sudskog postupka čije troškove će morati da nadoknade predsednici mesnih zajednica - kaže Minić.
Drugi predstavnici opština koje je zadesila ista sudbina nadaju da će prijave protiv predsednika mesnih zajednica biti odbačene već u Prekršajnom sudu. U suprotnom, po prekršajnim prijavama u ime Sportskog udruženja "Jastreb" i Košarkaškog kluba "Zone boys" iz Blaca i NVO "SOS za žene i decu žrtve nasilja" iz Niša, advokati će im naplatiti najmanje 25.500 dinara advokatskih troškova po tužbi. Istovremeno, predsednici mesnih zajednica moraće da plate i kazne od 30.000 do 80.000 dinara.
Podsetimo kako ova šema funkcioniše u 4 jednostavna koraka:
1) Predsednici mesnih zajednica ili lokalnih veterinarskih stanica najpre od anonimnih sportskih klubova ili NVO dobiju gomilu zvaničnih zahteva po Zakonu o pristupu informacijama od javnog značaja za odgovor na seriju nebuloznih pitanja.
Da li u mesnoj zajednici postoje registrovani i neregistrovani klubovi za veliki fudbal? Da li ti klubovi imaju mlađe selekcije i kog uzrasta? Da li postoje tereni za veliki fudbal i da li su njihove dimenzije u skladu sa pravilnikom fudbalske lige? Koliko je sredstava izdvojila MZ za razvoj velikog fudbala od 2010. do 2019. godine? Koliko je MZ utrošila na razvoj velikog fudbala? Da li je finansijskim planom i programom razvoja predviđen bilo koji oblik razvoja velikog fudbala? I slično.
2) Predsednici mesnih zajednica, listom neupućeni u Zakon, ili ne odgovore na pomenuta pitanja, smatrajući ih šalom, ili ne postignu da odgovore na ogroman broj pitanja kojima su bombardovani.
3) Kada istekne rok za odgovor po Zakonu, ova grupa advokata podnese prekršajnu prijavu protiv mesne zajednice ili veterinarske stanice i naplaćuje minimum 25.500 dinara advokatskih troškova po svakoj tužbi.
4) Na račun advokata se na osnovu podnetih prekršajnih prijava slivaju višemilionski iznosi.
Poverenik upoznat sa prevarama i traži izmenu zakona
Iz kancelarije poverenika za informacije od javnog značaja kažu da su upoznati sa ovim slučajevima i da se intenzivno radi na izmenama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, kako bi se izbegle ovakve zloupotrebe. Izmene bi podrazumevale da se u postupku ne sme preskočiti institucija poverenika. Ko ne bude dobio informacije od javnog značaja izmenama zakona moraće da se obrati prvo povereniku, a ne odmah sudu.
Bonus video:
(Espreso / Blic)