Hašim Tači, Foto: printscreen

najnovija odluka

TAČI I VESELJI DOŠLI NA RED! Odgovaraju za ratne zločine, masakr u Starom Grackom i logor u Vitini u Hagu!

- Ovim putem pozivam i ostale najbliže srodnike ubijenih u ovom masakru da se prijave ovom sudu – naglašava advokat.

Objavljeno: 30.03.2021. 08:04h

Svih devetoro zatočenika ilegalnog logora OVK-a u Vitini na KIM 1999. godine su žrtve ratnih zločina prema formalnoj odluci Suda za ratne zločine OVK-a u Hagu, kako saznaje Blic. To je deo sudskog postupka protiv Hašima Tačija, Kadrija Veseljija i drugih.

Takođe, protiv njih je započeo i postupak za jezivi masakr u Starom Gracku gde je ubijeno 14 Srba.

Ilegalni logor OVK-a nalazio se u mestu Vrban u opštini Vitina na KiM tokom 1999. godine kada su u kući, prema prema optužnici Specijalizovanog suda u Hagu, pripadnici OVK-a držali najmanje devet osoba, među kojima je najviše bilo Srba, u zatočeništvu u različitim vremenskim periodima i bez zakonskog postupka. Kako se navodi u optužnici, u tom logoru zatočenici su imali neadekvatnu hranu, vodu, medicinsku negum, sanitarije i higijenu.

-Više pripadnika OVK-a svakodnevno je podvrgavalo zatočenike teškom preplaćivanju i psihičkom zlostavljanju. Pritvorenici su po celom telu udarani lancima, palicama, kundacima, daskama, šutirani i prisustvovali simulacijama ubistava. Takođe, zatočenici su mogli čuti teško zlostavljanje drugih pritvorenika, vređani su, saslušavani i optuživani za zločine nad kosovskim Albancima i saradnju sa srpskim vlastima – piše u optužnici suda u Hagu.

Sve žrtve logora u Vrbanu osim jedne su žive i dan danas, a zastupa ih advokat Aleksandar Olenik pred sudom u Hagu.

- Samo u jednom slučaju zastupam naslednike odnosno decu žrve iz ovog logora, jer sama žrtva nije preživela. Ostali preživeli su imali sreće da ih je tokom juna 1999. godine, oslobodio KFOR, konkretno američka vojska koja je zauzela i rasformirala ovaj logor OVK. Preživelim Srbima, koje ja zastupam, su američki pripadnici KFOR-a pružili dugotrajnu medicinsku negu u bazi „Bondstil“ jer su bili životno ugroženi zbog preživljenje torture – naglašava Olenik za „Blic“.

Kako kaže, američki vojnici imali su značajnu ulogu u sudskom postupku.

- Tokom zauzimanja ovog logora OVK-a, oslobađanja kidnapovanih Srba i njihovog zbrinavanja, američki pripadnici KFOR su sve evidentirali, popisali, snimili i na taj način su obezbedili veliki broj kvalitetnih dokaza za Specijalizovano tužilaštvo. Posebno ističem da su sve preživele žrtve ratnih zločina izvršenih u logoru OVK koji se nalazio u mestu Vrban, kao i njihovi naslednici za one koji nisu preživeli, deo sudskog postupka protiv Tačija, Veseljija i drugih – podvlači Olenik.

Deo sudskog postupka protiv Tačija, Veseljija i ostalih je i postupak koji je tek započeo u Hagu, a u vezi sa čuvenim masakrom u Starom Gracku 23. jula 1999. godine kada je ubijeno 14 Srba dok su žnjeli pšenicu na svojim njivama u ataru sela Bujance kod Lipljana. Olenik pred sudom u Hagu zastupa naslednike odnosno najbliže srodnike tri žrtve ovog nezapamćenog zločina.

-Ovim putem pozivam i ostale najbliže srodnike ubijenih u ovom masakru da se prijave ovom sudu – naglašava advokat.

Podsećanja radi, u masakru u Starom Gracku ubijena su četiri člana porodice Janićijević – Slobodan, Mile, Momir i najmlađi Novica, koji je imao 17 godina, zatim Andrija Odalović, braća Jovica i Rade Živić, Stanimir i Boško Ðekić, Saša i Ljubiša Cvejić, Nikola Stojanović, Miodrag Tepšić i Milovan Jovanović.

Počinioci zločina nikada nisu pronađeni i za zločin niko nije odgovarao, a pod istragom je bilo sedam Albanaca, pripadnika OVK. Policija UNMIK je u oktobru 2007. uhapsila Mazljuma Bitićija iz sela Veliki Alas kod Lipljana zbog sumnje da je učestvovao u tom ubistvu, ali je on, dva meseca kasnije, pušten iz pritvora usled nedostatka dokaza. Groblje u Starom Grackom gde su sahranjeni ubijeni Srbi više puta je skrnavljeno i minirano.

Najpoznatiji OVK pritvorenici u Hagu

Hašim Tači

Tačija zvanog Đarpni (Zmija) više policija sveta označilo je kao vođu Dreničke grupe, a i u izveštaju Saveta Evrope sumnjičio se za ratne zločine i trgovinu organima. On se sumnjiči da je, pored braće Haradinaj - vođa Metohijske grupe, bio najistaknutiji predstavnik organizovanog kriminala na KiM, a poznat je i kao politički vođa terorističke OVK.

Kadri Veselji

Kosovska obaveštajna agencija ŠIK, kojom je Kadri Veselji rukovodio do gašenja 2008, nastala je posle demobilizacije OVK. Veselji je još početkom devedesetih bio član Albanske informativne agencije koja je delovala u okviru FARK-a, oružane formacije tzv. republike Kosovo, u kojoj su bili Albanci, pretežno bivši oficiri JNA i radnici DB-a i MUP-a.

Jakup Kranići – portparol OVK

Jakup Krasnići, koji se takođe nalazi na optužnici, bio je jedan od pripadnika Glavnog štaba OVK, kao i njen portparol.

U julu prošle godine Krasnići je otputovao u Hag, po pozivu Specijalnog suda, gde je saslušan u okviru istrage i procesuiranja ratnih zločina, koje su pripadnici OVK činili pre svega nad Srbima.

Kako su 2019. navodili prištinski i beogradski portali, Krasnići je bio upoznat sa planiranjem, izvođenjem i organizacijom kidnapovanja, ubistvima i fizičkim zlostavljanjima Srba, ali i Albanaca, Roma i pripadnika drugih nacionalnosti, zbog čega je ispitivan u Specijalnom sudu.

Redžep Seljimi

Optužnica protiv Redžepa Selimija, jednog od najbližih saradnika Hašima Tačija i šefa parlamentarne grupe pokreta "Samoopredeljenje" potvrđena je 26. oktobra 2020.

Specijalizovano tužilaštvo uhapsilo ga je 5. novembra 2020. i istog dana prebačen je u pritvorsku jedinicu Kosovskih specijalizovanih komora u Hagu.

Salih Mustafa

Prvi se u pritvoru našao Saljih Mustafa, koji je tokom devedesetih godina kao pripadnik OVK bio starešina u operativnoj zoni Lab, ali i šef obaveštajnog odeljenja Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS). On je uhapšen kraj septembra, a na prvom pojavljivanju pred sudom, za razliku od Krasnićija i Tačija, odbio je da se izjasni o krivici.

Mustafa se tereti za krivična dela proizvoljnog lišavanja slobode, surovo postupanje i mučenje izvršeno nad najmanje šest lica u periodu približno od 1. aprila 1999. do 19. aprila 1999. na imanju u mestu Zlaš na Kosovu koje je služilo kao zatvor, ali i ubistvo zatvorenika.

Mustafa je deo OVK bio od 1988. godine. Obavljao je funkciju šefa obaveštajnog odeljenja KBS, a zatim i obaveštajnog savetnika Agima Čekua u vreme dok je bio premijer.

Agim Čeku

Nekadašnji komandant Opšteg štaba OVK Agim Čeku i takođe jedan od bliskih saradnika Hašima Tačija, našao se u pritvoru Haškog tribunala zajedno sa Mustafom.

Još uvek je nepoznanica za koje ratne zločine se Čeku tereti, jer se ni tužilaštvo u Hagu niti njegov advokat, niti on sam, o tome do sada nije izjašnjavao.

Srbija Čekua tereti za zločine počinjene nad Srbima i nealbancima tokom rata na KiM. Kao bivšem komandantu OVK, Srbija je Čekua u odsustvu sudila za komandnu odgovornost u vezi sa smrću 669 osoba srpske i još 18 lica nealbanske nacionalnosti. Po poternicama Srbije hapšen tri puta, ali nikada nije izručen.

Nasim Haradinaj

Brat od strica bivšeg kosovskog premijera Ramuša Haradinaja, Nasim Haradinaj optužen je pred Specijalnim sudom u Hagu zbog sumnje da je izvršio krivična dela zastrašivanje svedoka, odmazda i povreda tajnosti postupka.

Haradinaj je, inače, potpredsednik organizacije veterana OVK, ispred čije kancelarije je i uhapšen, krajem septembra.

- Ubijao sam srpske vojnike kada god sam imao prilike. Kažem porodici da mi je žao što ih nisam pobio koliko sam želeo. Žao mi je što su mi prijatelji ubijeni, ali mi je drago što sam ubijao Srbe - kazao je svojevremeno Nasim Haradinaj.

Hisni Guncati

Zajedno sa Haradinajem, u Hagu se, nakon hapšenja, našao i Hisni Guncati, takođe pripadnik OVK i predsednik udruženja veterana ove terorističke organizacije.

On i Haradinaj se terete za ista krivična dela (zastrašivanje svedoka, odmazda i povreda tajnosti postupka)

(Espreso/Blic.rs)