Kafa, Foto: Profimedia

dejstvo kafe na organizam

ZAŠTO TRČIMO KA TOALETU NAKON POPIJENE KAFE I ZAŠTO JE NE TREBA PITI NA PRAZAN STOMAK? Doktori daju OBJAŠNJENJE

Kafa utiče na epitelno tkivo želuca, pa oslobađa gastrin, hormon koji se stvara unutar želuca, i ubrzava aktivnosti u debelom crevu

Objavljeno: 18.03.2021. 18:31h

Istraživanja već duže vreme pokazuju da kofein u kafi stimuliše mozak, ali ima i nešto u kafi zbog čega provodimo sate u toaletu.

Kafa je izvrstan diuretik, jer pomaže u izbacivanju vode iz tela. Takođe se može označiti kao vrsta laksativa, jer postiče izbacivanje stolice.

Iako su brojna istraživanja pokušala objasniti učinak šoljice kafe na naša creva, naučnici planiraju detaljnije rešiti zašto je to tako.

Kafa utiče na epitelno tkivo želuca, pa oslobađa gastrin, hormon koji se stvara unutar želuca, i ubrzava aktivnosti u debelom crevu.

Šoljica čiste crne kafe u praznom želudcu podstičke stvaranje želučne kiseline što posebno negoduje ljudima sa gastritisom. Čak ni zdravi stomaci nisu pošteđeni, jer pojačano lučenje kiseline će vam uzrokovati nelagode tokom jela i smetnje kod probave.

A proteine koje ne uspe probaviti, izazivaju nadutost, žgaravicu, povraćanje, iritaciju, upalu, pa čak i rak debelog creva. Stoga stručnjaci preporučuju da pre kafe pojedete barem krišku hleba.

Ako već ne možete jesti tako rano, barem je razblažite mlekom, savetuje Healthyfoodteam.

(Espreso/