USKORO
PRVI KORAK ZA UVOĐENJE BUNJEVAČKOG JEZIKA: Skupština grada Subotice odlučuje o izmeni Statuta Grada!
Predloženom izmenom Statuta Grada bunjevački jezik biće uvršten u ravnopravnu službenu upotrebu, rame uz rame sa srpskim, mađarskim i hrvatskim
Na dnevnom redu sutrašnje, sedme sednice Skupštine grada Subotice biće 23 tačke dnevnog reda, među kojima je najvažnija Odluka o izmeni i dopuni Statuta Grada Subotice.
Predloženom izmenom Statuta Grada bunjevački jezik biće uvršten u ravnopravnu službenu upotrebu, rame uz rame sa srpskim, mađarskim i hrvatskim.
- Statut Grada je osnovni pravni akt i ne dešava se često da se on menja a kada do toga dođe, to se radi po otežanoj proceduri. Sutra ćemo pristupiti prvoj fazi, izabraće se komisija koja će izraditi predlog o izmenama i dopunama Statuta i kada ona bude sastavila tekst o njemu će se Skupština ponovo izjašnjavati - objasnio je Balint Pastor, predsednik Skupštine grada. – Predlog za pristupanju promene Statuta dobili smo od Gradskog veća, njegovu promenu je u formalnom smislu inicirao gradonačelnik. Podsećam da sam 30. septembra prošle godine imao sastanak sa predstavnicima Bunjevačkog nacionalnog saveta, koji su tada izrazili želju da bunjevački jezik bude službeni jezik i ja sam ih u tome podržao. Na osnovu zakona oni mogu da traže da se jezik uvede u službenu upotrebu u naseljenim mestima gde srazmera Bunjevaca dostiže 15 odsto, to nije situacija na teritoriji celog grada, ali je gradonačelnik odlučio da ipak bude uveden svuda. To je jedan demokratski potez i kada stignemo do kraja procedure Subotica će biti grad koji u službenoj upotrebi ima četiri jezika. Pastor je dodao da je ovo primer načela pozitivne diskriminacije, te da predlog nije donet da bi se naškodilo bilo kojoj drugoj nacionalnoj zajednici. -Bunjevci imaju nacionalni savet, imaju standardizovan jezik koji se uči u školama i zaista ne vidim razlog da se predlog za uvođenje jezika u službenu upotrebu ne podrži – dodao je Pastor.
(Espreso / Novosti)