OTKRIVAMO
MUKE SA DECOM: Srpski PSIHOLOG otkriva NAJOPASNIJU stvar koju vaše DETE može da RADI! Prava REAKCIJE je...
Jedna od najstresnijih epizoda u životu mališana može da ima samo dve reči - razvod roditelja.
Istraživanja pokazuju da koliko god deca u tom trenutku bila stara, nikada nisu dovoljno spremna da se tek tako naviknu na činjenicu da njihovi mama i tata više ne žive na istoj adresi.
Jedna od najstresnijih epizoda u životu mališana može da ima samo dve reči - razvod roditelja. Posledice raspada porodice mogu da budu višeslojno bolne po najmlađe članove, pa stručnjaci upozoravaju roditelje da, iako se i sami nalaze u procesu životne tranzicije, povedu računa o mentalnom zdravlju svojih naslednika.
Marija Vicković, psiholog i psihoterapeut kaže da porodični rez nikada nije prijatan, ali da situaciju dodatno otežava kada odrasli misle da je njima najteže.
Roditelji često ostave dete da se samo bori...
- Nikome nije lako, samo ne smete da zaboravite da su deca osetljivija nego što to izgleda, pa ih nikako ne smemo potceniti u izrazu bola. Svaki roditelj mora da se trgne iz svog bezizlaza ako mu je stalo do svojih najdražih i da bude roditelj detetu, umesto da ono mora da preuzme tu ulogu. To se, nažalost, neretko dešava - kaže Vickovićeva.
Kao česta slika posle razvoda pokazalo se zanemareno dete, ostavljeno da se samo nosi sa činjenicom da više ne živi sa oba roditelja.
- Sa ovim se često susrećemo, pa dok ranjena majka i sebični otac (ili obrnuto) obrate pažnju na njega, ono se već povuklo u sebe, udaljilo od vršnjaka, postalo despresivno ili agresivno, naređalo loše ocene i neopravdane izostanke u školi... - ističe Vickovićeva.
Očajna deca traže pažnju kada više niko ne obraća pažnju na njih.
Jednostavno, dete nesvesno traži pažnju u okolnostima u kojima više niko ne obraća pažnju na njega, a ovo su samo neki od poteza očajnih malih bića.
Rutina je ključ
Neophodno je i očuvati onu dobru rutinu u mesecima posle razvoda. Da bi dete nastavilo dalje, ne sme da prekine sa svojim hobijima, važno je da ide na treninge i druži se sa vršnjacima onako kako je to činilo ranije.
I otuda apel roditeljima da se okrenu mališanima. Razgovor sa detetom bi trebalo da bude nezaobilazna dnevna rutina, kojom će mu odrasli pružiti osećaj sigurnosti i podrške, ohrabriti ga i pomoći da izrazi svoja osećanja u vezi sa razvodom koji mu je promenio život naopačke.
Emocije će kad-tad isplivati kao erupcija!
Otvoren razgovor sa detetom pomoći će i njemu i vama, jer ako se emocije potiskuju, one kad-tad moraju da isplivaju, a to se obično desi u vidu snažne erupcije sa dalekosežnim posledicama.
Dve godine pate
I ne bi trebalo zaboraviti da je mališanima potrebno i do dve godine da se naviknu na činjenicu da više ne žive sa oba roditelja.
Osim toga, vrlo je značajno da ga ne opterećujete negativnim osećanjima i ne trujete pričama koje ne idu u prilog vašem bivšem supružniku. Potrudite se da ga oslobodite osećaja krivice za vaš razvod, kao i mržnje prema ocu ili majci koji su nastavili život dalje - savetuje psihoterapeut.
Bonus video:
(Espreso/Magazin novosti)