vest
MOMAK (21) U VEOMA TEŠKOM STANJU: Dr Tatjana o BORBI u batajničkoj kovid bolnici, poslala VAŽAN APEL!
Da epidemiološka situacija nije povoljna, napominje i ona, a mi svakoga dana beležimo od 2.000 pa naviše obolelih od virusa korona
Dr Tatjana Adžić Vukičević, rukovodilac kovid bolnice u Batajnici izjavila je : "Imamo veoma teške bolesnike, neki od njih odmah se primaju u jedinice intenzivnog lečenja. Za poslednjih sedam dana više od 40 bolesnika smeštenih u Batajnici moralo je da pređe u jedinicu intenzivne nege. Kliničke slike u svakom piku bolesti čini se da su teže i komplikovanije"
Žurke u ugostiteljskim objektima sa više stotina gostiju, druženja, nepoštovanje mera, zimovanja, putovanja, doprinose tome da uprkos uspešnom sprovođenju vakcinacije, mi još ne beležimo pad broja novozaraženih. Prema rečima domaćih stručnjaka, kao da su negde kočnice popustile, a sve češće se govori i o mogućem pooštravanju mera. Šta bi to podrazumevalo osim skraćivanja radnog vremena, u ovom trenutku još nije poznato, ali svakako je potrebno više discipline i samoodgovornosti kako bi se suzbilo širenje virusa, ali i uspešno obavila imunizacija stanovništva.
Kompilacije bolesti
U kovid bolnici u Batajnici pristižu novozaraženi i u pitanju su teži bolesnici.
– Imamo veoma teške bolesnike, neki od njih odmah se primaju u jedinice intenzivnog lečenja. Takođe smo zabeležili i veliki broj onih bolesnika čije se stanje pogoršavalo u poluintenzivnim jedincima. Za poslednjih sedam dana više od 40 bolesnika smeštenih u Batajnici moralo je da pređe u jedinicu intenzivne nege. Kliničke slike u svakom piku bolesti čini se da su teže i komplikovanije – priča za “Blic” dr Adžić Vukičević.
Da epidemiološka situacija nije povoljna, napominje i ona, a mi svakoga dana beležimo od 2.000 pa naviše obolelih od virusa korona.
Mladi u teškom stanju
– Pogledajte Rumuniju sa nešto većim brojem novoobolelih u odnosu na nas, ali morate imati na umu da je Rumunija mnogo veća zemlja nego Srbija, otprilike kao nekadašnja Jugoslavija, zbog čega su naši podaci za još veću brigu. Sve kategorije naših građana podjednako su ugrožene, bilo stariji, bilo mlađi. Sada gotovo da ne postoje razlike među polovima, podjednako je prisutna bolest i kod žena i kod muškaraca. Prisustvo komorbiditeta svakako može pogoršati kliničku sliku. Trenutno imamo u jedinici intenzivnog lečenja mladića starog 21 godinu u veoma teškom opštem stanju – dodaje dr Adžić Vukičević.
Kada ćemo se tačno vratiti normalnom životu, još niko precizno ne može da potvrdi, ali će nam vakcinacija pomoći da se sa koronom izborimo u neko dogledno vreme.
Nova tura vakcina
– Apelujem na celokupnu srpsku javnost da se vakciniše. Vakcine su svima dostupne i potpuno su bezbedne. U mogućnosti ste da primite vakcinu koju želite. Građane Srbije molim da se dolično i odgovorno ponašaju u skladu sa svim predloženim epidemiološkim merama. Izbegavajte velike skupove, proslave, žurke, klubove, nosite maske. Odreknite se jednog zimovanja da biste mogli da uživate u svim narednim zimovanjima do kraja života. Verujem da će epidemiološka situacija biti značajno bolja sa prvim danima proleća, kada će većina naših građana biti vakcinisana i kada ćemo steći kolektivni imunitet. Naše ponašanje i primena vakcina treba da budu imperativ vraćanja u normalne životne i civilizacijske tokove – apeluje dr Tatjana Adžić Vukičević.
Da se ubrzano nastavlja sa imunizacijom, govori nam i podatak da nam već u aprilu stiže više doza “Fajzer-Biontekovih” vakcina nego što je planirano prvobitnim ugovorom. Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je Srbija potpisala novi ugovor sa pomenutim kompanijama.
– Novi ugovor podrazumeva da građani Srbije u drugom kvartalu, odnosno u aprilu neće dobiti 500.000 doza nego 1, 2 miliona “Fajzerovih” vakcina, u trećem kvartalu neće dobiti 400.000 doza nego 1,1 milion “Fajzerovih” vakcina. Ovo je veliki uspeh za nas – rekao je ministar Lončar.
Britanski soj kod osmoro ljudi
Britanski soj virusa, prema poslednjim informacijama, zabeležen je kod osmoro ljudi u Srbiji, a kako saznajemo, oni koji su bili zaraženi imali su lakšu kliničku sliku.
Da je kod nas od novih sojeva prisutan samo britanski soj, potvrdila je nedavno i virusolog i član Kriznog štaba za subijanje infekcije kovid-19 prof. dr Tanja Jovanović, koja objašnjava kako se prati kretanje virusa.
– Ukoliko se nađu značajne mutacije, rezultat se prijavljuje i dalje se preko kovid baze traže sve relevantne informacije o pacijentu i njegovim kontaktima. Prvi dokazani slučaj je došao u Srbiju direktno preko Velike Britanije. Prema tome, dosadašnji rezultati sekvenciranja su pokazala da je u Srbiji prisutna britanska varijanta, ali da ona apsolutno nije dominantna varijanta u našoj zemlji. Još uvek se radi samo o pojedinačnim slučajevima – kaže profesorka Jovanović za “Blic”.
Kako dalje objašnjava profesorka, naučnici i u našoj zemlji prate mutacije virusa i procenjuju njihov značaj. Pored aktuelnog britanskog soja, traži se i prisustvo drugih pretećih varijanti, kao što je južnoafrička i brazilska varijanta, ali one do sada nisu registrovane u našoj zemlji.
– Da bismo sprečili brze promene virusa, vrlo je važno da procesom masovne imunizacije i poštovanjem epidemioloških mera smanjimo cirkulaciju virusa u populaciji i konačno uspostavimo kontrolu nad ovom pandemijom. Zato još jednom opomena za građanstvo, da su poštovanje epidemioloških mera i imunizacija preduslov za kraj pandemije. A mislim da nam je svima važno da se vratimo životu pre pandemije – kaže profesorka Jovanović za “Blic”.
Dr Tiodorović: Početkom nedelje realna slika
Epidemiolog i član Kriznog štaba prof. dr Branislav Tiodorović u razgovoru za “Blic” objašnjava da se polako povećava broj prvih pregleda i ambulantama, ali da ćemo realnu sliku o epidemiološkoj situaciji imati početkom nedelje.
– Ono što imamo sada su uglavnom mlađi ljudi, ali oni svakako predstavljaju rizik za starije i hronične bolesnike, tako da u svakom slučaju bez obzira na sve, cirkulacija virusa se nastavlja, što nije dobro – objašnjava profesor Tiodorović.
Dr Stevanović: Očekuje nas porast broja obolelih
Direktor Infektivne klinike u Beogradu i član Kriznog štaba dr Goran Stevanović izjavio je da nas očekuje porast broja obolelih.
– Opuštanje se vidi na svakom koraku, možda će se neki naljutiti, ali i dalje smatram da druženje i sportske aktivnosti u ovakvoj situaciji, kao i rekreacija nisu za život esencijalna aktivnost. Razmišlja se u tom smeru, ako situacija nastavi da se pogoršava i nastavi da se povećava broj zaraženih, onda i da se zatraži pooštravanje mera, skraćivanje radnog vremena ugostiteljskih objekata, kao i smanjivanje zauzetosti kapaciteta turističkih objekata, ali kažem, sve to zavisi od toga kako se situacija bude odvijala – rekao je dr Stevanović.
(Espreso/Blic)