Mjanmar, Foto: Profimedia

ODLUČILI

SITUACIJA POSTAJE SVE STRAŠNIJA: Malezija će deportovati 1.200 migranata u Mjanmar!

UNHCR je danas izrazio zabrinutost da u toj grupi mogu biti žene i deca. Vodja civilne vlade Mjamnara Aung San Su Ći privedena je kada je vojska izvela puč 1. februara što je podstaklo proteste u zemlji.

Objavljeno: 16.02.2021. 11:22h

Malezijska vlada planira da iduće nedelje vrati u Mjanmar 1.200 migranata uprkos izvedenog vojnog udara u toj zemlji, ali je dala uveravanja da medju njima neće biti pripadnici Rohindža muslimanske manjine ili osobe registrovane kod Visokog komesarijata UN za izbeglice (UNHCR).

UNHCR je danas izrazio zabrinutost da u toj grupi mogu biti žene i deca. Vodja civilne vlade Mjamnara Aung San Su Ći privedena je kada je vojska izvela puč 1. februara što je podstaklo proteste u zemlji.

Šef za imigraciju Mjanmara Kairul Dzaimi Daud naveo je u saopštenju kasno sinoć da će migranti biti deportovani 23. februara brodovima ratne mornarice Mjanmara. On je rekao da se njih 1.200 drže zbog prestupa uključujući to da nemaju validna dokumenta, zbog prekoračenja dozvoljenog vremena boravka ili zbog propusnica za socijalne posete.

"Nema osoba registrovanih u UNHCR-u ili Rohindža u grupi za repatrijaciju. Ovo je samo deo uobičajenog programa deportovanja imigranata u našim pritvornim centrima", rekao je Kairul Dzaimi.

Iz odelenja za imigraciju saopšteno je da je Malezija deportovala 37.038 migranata prošle godine, uključujući 3.322 iz Mjanmara. To je pad broja u odnosu na 59.114 deportovanih 2019. godine pošto su mnoge zemlje zatvorile svoje granice zbog pandemije korona virusa, navelo je to odelenje.

UNHCR je naveo da im nije dozvoljen pristup u imigracionim pritvornim centrima u Maleziji od avgusta 2019. godine i da nisu u mogućnosti da provere kome je potrebna zaštita.

U Maleziji se nalazi oko 180.000 izbeglica i tražilaca azila registrovanih sa UN, uključujući 100.000 Rohindža i pripadnika drugih etničkih grupa iz Mjanmara. ; Više od 700.000 pripadnika Rohindža manjine pobeglo je iz Mjanmara od avgusta 2017. godine kada je vojska pokrenula operaciju čišćenja kao odgovor na napade pobunjeničke grupe. Bezbednosne snage Mjanmara optužene su za masovna silovanja, ubijanja i paljenje više hiljada domova.

Bonus video:

(Espreso/Beta)