Foto: EPA-EFE/ CYRIL ZINGARO

TAČI

TAČI I VESELJI SE ŽALILI HAGU: Ako im plan uspe, eto ih na SLOBODI!

U odluci, sudija Giju je ocenio je da postoji rizik da bi Tači pobegao, opstruisao napredak u procesima pred sudom ili počinio nove zločine nad onima koji se smatraju protivnicima OVK, uključujući svedoke koji bi mogli pružiti dokaze

Objavljeno: 05.02.2021. 18:42h

Bivši zapovednik OVK Hašim Tači (Hashim Thaci) i trojica saoptuženih za zločine na Kosovu i u Albaniji 1998-99, uložili su žalbe na prvostepenu odluku suda za zločine OVK u Hagu da ih ne pusti na privremenu slobodu.

Pored Tačijeve odbrane, žalbe su podneli i branioci Kadrija Veseljija (Veseli), Redžepa Seljimija (Rexhep) i Jakupa Krasnićija (Krasniqi).

O žalbama će odlučivati apelaciono veće, koje je imenovala predsednica suda Ekaterina Trendafilova.

Kako je danas saopštio sud, čiji je zvaničan naziv Specijalizovana veća Kosova, u apelacionom veću biće sudije Mišel Pikar (Michele Picard) iz Francuske, Kaj Ambos (Kai) iz Nemačke i Nina Jorgensen iz Norveške.

Sudija za prethodni postupak Nikola Giju (Nicolas Guillou) iz Francuske odbio je 22. januara zahteve optuženih da ih pusti na privremenu slobodu.

U odluci, sudija Giju je ocenio je da "postoji rizik da bi Tači pobegao, opstruisao napredak u procesima pred sudom ili počinio nove zločine nad onima koji se smatraju protivnicima OVK, uključujući svedoke koji bi mogli pružiti dokaze ili je već zakazano njihovo pojavljivanje pred sudom".

Isto obrazloženje, sudija Giju naveo je i odbijajući zahteve saoptuženih Veseljija, Seljimija i Krasnićija.

U žalbama, branioci optuženih tvrde da je sudija Giju pogrešno protumačio pravo i činjenice kada je doneo takvu odluku.

Tači (52), Veselji (53), Seljimi (49) i Krasnići (69) optuženi su za zlodela počinjena u 34 nelegalna pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji nad najmanje 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 98 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999.

Optužnica Tačija, Veseljija, Seljimija i Krasnićija u 10 tačaka tereti za: progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).

Ta krivična dela kvalifikovana su, u šest tačaka, kao zločini protiv čovečnosti, a u četiri tačke, kao ratni zločini.

Za te zločine, po optužnici, Tači i saoptuženi snose i individualnu i komandnu odgovornost. Svi su, u periodu obuhvaćenom optužnicom, bili članovi Glavnog štaba OVK: Tači kao politički komesar, kasnije i zapovednik, Veselji kao šef obaveštajne službe, Seljimi kao glavni operativac, a Krasnići kao zamenik komandanta i portarol.

U privremenoj vladi Kosova, proglašenoj u martu 1999, Tači je bio premijer, Veselji ministar za obaveštajne poslove, Seljimi ministar unutrašnjih poslova, a Krasnići portarol.

Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu, zajedno sa brojnim drugim oficirima i pripadnicima OVK, te članovima privremene vlade. od kojih su u optužnici imenovani: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sujelman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.

Svi optuženi, koji su na Kosovu uhapšeni 4. i 5. novembra, u prvom pojavljivanju pred sudom, od 9. do 11. novembra, izjavili su da nisu krivi za zločine iz optužnice.

Tužioci traže da sudjenje počne u septembru ove godine, a odbrana tvrdi da proces ne može početi do leta 2022.

Bonus video:

(Espreso/Agencije)