Muškarac gleda previše utakmica, Foto: Profimedia

pad sa sedmog neba

PARTNERU NE MOŽETE DA MENJATE KARAKTER, ALI MOŽETE LOŠE NAVIKE: Psiholog LJiljana Jagodić savetuje BRAČNE PAROVE

Pre nego što bilo šta preduzmete, ne zaboravite da često nismo u stanju da menjamo sebe, a kamoli druge. Stručnjaci smatraju da je za to potrebna dobra volja, ne samo naša, nego i partnerova

Objavljeno: 29.01.2021. 09:49h

Međutim, kada prođu strast i emotivna zanesenost, pa se sa "sedmog neba" spustite na zemlju, polako uviđate da biste kod druge polovine mnogo toga promenili, od karakternih osobina, do loših navika koje vas iz dana u dan sve više nerviraju. Da li je moguće korigovati ono što nam smeta kod voljene osobe? Ako jeste, odakle početi?

Pre nego što bilo šta preduzmete, ne zaboravite da često nismo u stanju da menjamo sebe, a kamoli druge. Stručnjaci smatraju da je za to potrebna dobra volja, ne samo naša, nego i partnerova.

- Većina psihoterapeuta koji se bave partnerskim odnosima smatra da promena ponašanja partnera nije moguća ako ta osoba nije svesna potrebe za promenom - kaže klinički psiholog Ljiljana Jagodić. - U osnovi, to je poprilično tačno. Kao i stav da ako nekog želimo da promenimo, onda to nije ljubav. Ljudi se vole onakvi kakvi jesu. Ili se ne vole.

Depresivni i veseli

Ljude koji su skloni anksioznosti, depresiji, osećanju krivice, povređenosti, teško je preobraziti u stabilne i staložene osobe. Ili introverta u ekstrovertnu ličnost.

Svi misle da ljubav motiviše na promenu...

U nameri da koriguju partnerovo ponašanje, mnogi se pozivaju upravo na ljubav, verujući da ona najviše pokreće i motiviše. Ali to je zabluda, smatraju stručnjaci. Ukoliko, ipak, rešimo da oprobamo sreću, treba znati šta može da se promeni, a kad ne treba ni pokušavati.

- Ne mogu se korigovati karakterne crte ličnosti koje osobu čine posebnom (emotivno-motivacione, moralne, socijalne osobine ličnosti) - naglašava naša sagovornica. - Mogu se korigovati loše navike, ali samo kad je osoba voljna da to uradi. Na primer, da prestane da puši ili da gricka nokte. Može da nauči da se lepo ponaša ili da stekne određenu dozu urednosti.

Promena ponašanja očvrsne ljubav, ali treba biti realan kada su u pitanju utakmice...

Promena ponašanja koje se ranije nije dopalo partneru, značajno doprinosi poboljšanju odnosa, a osobi koja je korigovala loše navike, donosi i druge koristi. Recimo, kad neko prestane da puši, osim što to više ne smeta partneru nepušaču, u velikoj meri se odražava i na zdravlje. Odnos postaje bliskiji, a par povezaniji, jer je onaj koji je prestao da puši zahvalan na tome.

- Onda kada se to uklapa u naša lična očekivanja, kada je u skladu sa životnim vrednostima i uverenjima koja imamo - ističe Jagodićeva. - Recimo, suprug koji je veliki deo mladosti proveo gledajući utakmice tima za koji navija sa svojim prijateljima, teško će prestati to da radi, osim ako mu u jednom trenutku ne postane nezanimljivo. Često savetujem mladim suprugama, koje se na to žale, da dozvole muževima tu vrstu slobode ili da se istinski potrude da to vreme koje on neće provesti sa prijateljima dobro osmisle i učine da bude zanimljivije od gledanja utakmice.

(Espreso.co.rs/Magazin.Novosti.rs)