odrastanje
4 SITUACIJE U KOJIMA MORATE PUSTITI DECU DA POGREŠE
Kroz ovo moraju da prođu sami
Većina nas se plaši neuspeha.
A mnogi su posebno osetljivi na neuspeh svoje dece.
Međutim, kao što je i za nas dobro da napravimo greške i doživimo neuspeh, tako bi to trebalo dozvoliti i najmlađima.
Iz njih možemo mnogo da naučimo, pa ni deci ne bi trebalo uskraćivati tu mogućnost.
U ove četiri situacije obavezno morate da im dozvolite da pogreše:
Odabir drugara
Skoro svako dete ima drugara ili drugaricu za koje njegovi roditelji znaju da ne utiče dobro na njega, ali ipak ne bi trebalo da se previše mešaju u njihov izbor.
Deca, pogotovo srednjoškolskog uzrasta isprobavaju prijatelje baš kao što isprobavaju razne karakteristike u potrazi za sopstvenim identitetom.
Na taj način uče ne samo o prijateljstvima nego i o različitim ličnostima i profilima ljudi.
Sportska i druga takmičenja
Takmičarske događaje u kojima učestvuju njihova deca mama i tata trebalo bi doživljavati kao da su deci baka i deka, a ne roditelji, savetuju stručnjaci.
Šta to znači?
Baka i deka obično samo žele da vide unuka kako nastupa i učestvuje u takmičenju, dok su roditelji uključeni i u dečji uspeh.
Ako uvek očekuju od deteta najbolje rezultate, stvoriće preveliki pritisak na dete i opterećivati ga do te mere da će izostati zabava i iskustvo učenja.
Kućni poslovi
Dete nekad mora učiti iz svog iskustva i iz svojih grešaka. Na primer, ako nije pravilno napunilo mašinu za sudove, posuđe koje se nije dobro opralo moraće oprati na ruke.
Ako dete nije pokupilo svoj prljav veš i stavilo ga na odgovarajuće mesto, nego je u školu otišlo u prljavoj majici, verovatno da će drugi put postupiti ispravno.
Domaći zadatak
Učenje i ocene koje dete dobija u školi su važni i roditelj mora jasno objasniti šta se od njega očekuje, pa ga podsticati na pisanje domaćih zadataka u roku.
Ipak, detetu treba dozvoliti da ima barem delimičnu kontrolu nad svojim školskim dužnostima i ne ”gnjaviti” ga stalno sa očekivanjima.
Ako ne uradi domaći zadatak ili ne nauči gradivo, moraće samo da snosi posledice u školi.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Zadovoljna.hr)