porast depresije
DEPRESIJA SVE PRISUTNIJA U BELGIJI: Istraživanja su pokazala KOGA će najpre zahvatiti u periodu KRIZE!
U belgisjkom istraživanju se navodi i da osoba koja se oseća usamljeno ima 48 odsto veće šanse da bude nesrećna u kriznim vremenima
Belgijsko istraživanje o sreći pokazuje nagli porast usamljenosti i depresije uslovljenih pandemijom kovid-19 što je posebno izraženo tokom drugog talasa.
U istražijvanu sprovedenom tokom decembra 2020. godine Belgijanici su konstatovali pad u životnom zadovoljstvu, čak i u odnosu na prvi talas pandemije tokom proleća prošle godine.
Njih 30 procenata je izjavilo da se oseća srećno, a tek 17 procenata da oseća istinsku radost, to je pad od 40, odnosno 23 procenat iz prvog talasa pandemije i početka zatvaranja Belgije.
Čak 73 procenata ispitanika reklo je da se oseća umereno do vrlo usamljeno, u odnosu na 65 procenata tokom prvog talasa.
Među mladima, starosti od 18 do 34 godine, taj procenat je bio još veći i stigao do 78 procenata.
U belgisjkom istraživanju se navodi i da osoba koja se oseća usamljeno ima 48 odsto veće šanse da bude nesrećna u kriznim vremenima.
Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije, koje datiraju od pre pandemije, u EU svaki četvrti stanovnik pati od depresije ili anksioznosti.
Depresija je glavni uzrok bolovanja (50 odsto) u EU, dok godišnji trokovi poremećaja raspoloženja i anksioznosti u EU iznose oko 170 milijardi evra godišnje, navodi SZO.
(Espreso.co.rs/Tanjug)