rešenje svih muka
POD STRESOM STE? Potrebno je da OVO uradite i depresija i usamljenost će nestati kao rukom odneseni
Grljenje snižava stres, ali dovodi i do ravnoteže holesterola, ako je visok.
Zagrljaj je lekovit i doprinosi zbližavanju ljudi, a tokom pandemije virisa korona i preporučene fizičke distance mogli smo da se uverimo koliko nam nedostaje blizak kontakt sa dragim osobama. Naime, grljenje izaziva niz hemijskih reakcija u organizmu, što nije samo rezultat snažnih emocija.
Naučnici veruju da zagrljaj može da produži život do pet godina, ali i partnersku vezu. Mada parovi neće poreći da maženje gradi intimnost u odnosu, mnogi sumnjaju da ih ono čini zavisnicima, a razlog je oksitocin. Reč je o hormonu koji pokreće porođaj kod žena, a zaslužan je i za jaku vezu između majke i deteta.
S vremenom su naučnici zaključili da oksitocin proizvodi osećaj sreće, topline i ljubavi, ali i da mozak oslobađa ovaj hormon u velikim količinama kada ostvarujemo telesni kontakt s nekim ko nam je važan.
Psihijatar Rene Harlimen je u istraživanju došao do zaključka da česti naleti oksitocina čine naše partnere još privlačnijim. Osim toga, konstantno oslobađanje oksitocina pokreće dopamin, još jedan hormon koji čini da se osećamo dobro. Onda nije ni čudno što možemo da postanemo zavisnici od zagrljaja.
(Espreso.co.rs/Magazin.Novosti)