Hapšenje lažnih policajaca, Foto: MUP

sramno

KAKO DA PREPOZNATE LAŽNU ZNAČKU? Nose ih kriminalci i lopovi širom Srbije, mnogo ljudi je prevareno

Broj prevaranata i razbojnika koji, predstavljajući se kao policajci, sa značkama koje izgledom podsećaju na značke Ministarstva unutrašnjih poslova, iz dana u dan se povećava

Objavljeno: 30.12.2020. 11:26h

Lažni policajci i razbojnici sa falsifikovanom značkom haraju Srbijom. U samo poslednja dva meseca uhapšeno je više ovakvih prevaranata i kriminalaca koji su kod sebe, tokom vršenja krivičnog dela, imali falsifikovane značke Ministarstva unutrašnjih poslova.

Ova informacija duboko zabrinjava građane naše zemlje, a kako saznajemo u MUP je u toku izmena propisa koji će podrazumevati sankcionisanje svih radnji u vezi sa neovlašćenim korišćenjem policijskih službenih značaka i legitimacija.

Broj prevaranata i razbojnika koji, predstavljajući se kao policajci, sa značkama koje izgledom podsećaju na značke Ministarstva unutrašnjih poslova, iz dana u dan se povećava, a o tome najbolje govore slučajevi o kojima smo izveštavali proteklih dana.

foto: mup.gov.rs

Filmsko presretanje odigralo se na auto-putu Niš – Vranje, kada su drumski razbojnici u "audiju", koristeći blinkere, zaustavili automobil nemačkih registracija. Ne sumnjajući da je u pitanju prevara, muškarci koji su se nalazili u "audiju" postpupili su po naređenju, naizgled službenih lica, i zaustavili automobil.

Iz kola sa blinkerima izašao je muškarac odeven u policijsku uniformu. Sa sobom je imao automatsko oružje, baterijsku lampu i značku koju je pokazao zaustavljenim strancima. Nakon kratkog razgovora, od njih je oduzeo 10.000 evra koje su imali sa sobom, a onda se okrenuo, seo u automobil, dao gas i pobegao! Tek tada su šokirani strani državljani koji su prolazili kroz Srbiju, shvatili da su upravo opljačkani.

Samo nekoliko dana kasnije, zajedničkom akcijom PU Novi Pazar i pripadnika Žandarmerije, izvršena je kontrola na teritoriji tog grada... Oduzeti su automobili, oružje, ispražnjeno je na desetine lokala, a kod jednog Novopazarca iz kriminogene sredine pronađeni su blinkeri i - lažna značka Državne bezbednosti.

Početkom decembra, u Beogradu, na Zvezdari, dogodio se slučaj o kom javnost i dalje bruji. Naime, dva muškarca, poredstavljajući se kao policajci, upali su u stan poznatog beogradskog incestitora Saše P. koji je dan ranije podigao kredit u iznosu od 100.000 evra.

Lažni policajci su njega i njegovu sestru pretukli, vezali, a potom im oteli novac iz stana i pobegli!

Oni su, srećom, nekoliko dana kasnije locirani i uhapšeni - dvojica zbog razbojništva, a dvojica zbog pomaganja.

Akcija hapšenja prevaranatafoto: MUP

Izmene propisa i zaplena na ulici

Kako nam je rečeno u policiji, u MUP je u toku izmena propisa koji će podrazumevati sankcionisanje svih radnji u vezi sa neovlašćenim korišćenjem policijskih službenih značaka i legitimacija, kao i u vezi s korišćenjem značaka ili drugih obeležja koje sadrže elemente vizuelnog identiteta policijskih službenih značaka.

- Navedenim izmenama propisana je zabrana posedovanja, odnosno korišćenja službene značke ili službene legitimacije od strane lica koja nisu policijski službenici, odnosno državni službenici MUP. Pored navedenog, pravnim licima, udruženjima i fizičkim licima zabranjeno je zahtevanje izrade, izrada, stavljanje u promet, posedovanje, odnosno korišćenje značke ili drugog obeležja odnosno oznake koji sadrže elemente vizuelnog identiteta službene značke ili službene legitimacije - naveli su u MUP i dodali da za kršenje navedenih zabrana, propisane su visoke novčane kazne, kao i izricanje zaštitne mere oduzimanja predmeta.

Da je policija definitivno odlučila da stane na put korišćenju sumnjivih, krivotvorenih legitimacija, možda najbolje govori podatak da je samo u proteklih mesec dana u Srbiji oduzeto njih 30!

Značke nevladinih organizacija

Pored lažnih krivotvorenih znački Ministarstva unutrašnjih poslova, koje su u svakom smislu zabranjene neovlašćenim licima, primetno je i da pojedinci sa sobom nose značke nevladinih organizacija, asocijacija i raznih sindikata. Tako je, recimo, pre samo nekoliko dana, na privatnoj žurki u Vrčinu kraj Beograda, Interventna jedinica upala u na jednu privatnu proslavu gde je zatekla više od 50 zvanica u jeku pandemije.

Proslava je upriličena i živom muzikom, a pravo iznenađenje bilo je to što pevač poseduje značku Evropske policijske asocijacije.

foto: MUP

EPA značka pronađena na žurki

Manuel Matejić, prvim čovekom Evropske policijske asocijacije (EPA) objasnio je da se u konkrentom slučaju muzičara sa "korona žurke" radi o osobi kojoj nije izdata od strane EPA.

- Što se tiče navedenog gospodina, video sam u medijima da je u pitanju EPA značka. Ona nije izdata od strane EPA, već od strane "Balkan Polis", organizacije koju zastupa Lazar Odžić - objasnio je Matejić i dodao da je protiv Odžića podneo krivičnu prijavu jer je nakon razrešenja sa funkcije u EPA, "izdao 16 znački osobama koje ih ne smeju imati".

Na pitanje ko sme da ima značke, kako se uopšte dolazi do njih i da li one mogu garantovati da je osoba službeno lice, Matejić je odgovorio da postoji vrlo strog i temeljan sistem prilikom izdavanja.

- Statutom je predviđeno da svaki građanin može biti član EPA ali je pitanje na koji način. Mi gledamo da to budu lica koja su imala dodirne tačke sa pitanjima bezbednosti, poput recimo penzionisanih službenih lica, besprekorne prošlosti i putem preporuke. Prilikom pristupanja se popunjava jedan formular u kom se navodi da lice koje je preporučilo budućeg člana, mora da ostavi svoj potpis i sutra delimično snosni odgovornost za njega - objanio je Matejić.

U formularima koje članovi popunjavaju kao pristupnicu, jasno je navedeno da budući vlasnik značke EPA nije službeno lice, niti da je policajac, već pripadnik EPA. Na tim značkama nema ispisa poput "Ministarstvo unutrašnjih poslova", "Republika Srbija" i slično, a njihovim korišćenjem ne možete se predstaviti kao službeno lice uopšte.

Značke u rukama kriminalaca još od devedesetih

Značke u rukama kriminalaca i drugih sumnjivih osoba koje svakako nisu službena lica, zapravo nisu nikakav novitet u Srbiji, objasnio je ranije kriminolog Dobrivoje Radovanović, a ovaj trend bio je široko rasprostranjen devedesetih godina.

- Svaki iole značajniji lik u podezmlju imao je legitimaciju, a to je postojalo kao pravilo. Oni su do tih znački dolazili preko Državne bezbednosti, policije... Davanje kriminalcima policijske značke prestalo je ili se smanjilo nakon velike hajke koja je bila krajem devedesetih. Moguće je da sadašnji kriminalci imaju značke iz tog doba, moguće je da dobijaju i nove legitimacije - rekao je tada naš sagovornik.

Ove godine imali smo i slučaj hapšenja policijskog službenika Milana B. (35), inače pomoćnika komandira u jednoj stanici u okviru novosadske policije i njegovog prijatelja vlasnika kazina zbog sumnje da su prodavali falsifikovane službene legitimacije MUP Srbije. Oni su uhvaćeni na delu a otkriveno da je da su značke prodavali po ceni od 250 do 500 evra.

Bonus video:

Kako razlikovati prave od lažnih?

Dok se nove regulative čekaju, u MUP-u za "Blic" objašnjavaju kako građani da prepoznaju da li je osoba koja zahteva njihovo pretresanje ili pretres objekta u kojem žive pravi policajac ili su potencijalne žrtve prevare.

- Postupanje policijskog službenika, prilikom primene policijskih ovlašćenja, regulisano je uslovima za primenu policijskih ovlašćenja i pravilima predstavljanja pre primene ovlašćenja, članovima 65 i 66 iz Zakona o policiji. Pre primene policijskog ovlašćenja, lice prema kome se primenjuje policijsko ovlašćenje ima pravo da bude upoznato sa razlozima za to, da ukaže na okolnosti koje smatra bitnim u vezi sa tim, ali i da bude upoznato sa identitetom policijskog službenika, koji se predstavlja i legitimiše - navode u MUP.

Prema njihovim rečima, osoba kod koje dolaze policajci može da prilikom pretresa traži da tu bude prisutna osoba kojoj veruje.

- Policijski službenik se, pre početka primene policijskog ovlašćenja, predstavlja pokazivanjem službene značke i službene legitimacije, a policijski službenik u uniformi samo na zahtev lica prema kome primenjuje ovlašćenje. Takođe, policijski službenik će, tokom primene policijskog ovlašćenja, na svoje svojstvo upozoriti rečju: “Policija” - kažu u MUP.

Kako naglašavaju, ukoliko se osoba koja se predstavlja kao policajac ne ponaša u skladu sa navedenim, postoji opravdana sumnja građana da je u pitanju krivično delo lažno predstavljanje, a u tom slučaju građani su dužni da policiji prijave svaki takav događaj.

- Ove godine policija je rasvetlila 83 odsto od prijavljenih krivičnih dela lažno predstavljanje, gde su se izvršioci predstavljali kao službena lica - dodaju u MUP-u.

Lažno predstavljanje zabranjeno zakonom

Inače, Krivični zakonik Srbije propisao je kazne zatvora za one koji se lažno predstavljaju kao službena lica. Kako stoji u Zakonu, onaj ko u nameri da sebi ili drugom pribavi kakvu korist ili da drugom nanese kakvu štetu, lažno predstavlja kao službeno ili vojno lice ili neovlašćeno nosi kakve znake službenog ili vojnog lica, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.

(Espreso.co.rs/Blic)