Satelit/ilustracija, Foto: AP

ambiciozno

KINA PLANIRA NEVEROVATAN PROJEKAT! Tiče se Meseca, a njihov plan je baš MEGA!

Kina je postala i druga zemlja koja je postavila svoju zastavu na Mesecu više od 50 godina, nakon što su američki astronauti pobili zastavu SAD 1969. godine.

Objavljeno: 18.12.2020. 23:46h

Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) najavila je da će analizirati mogućnost izgradnje trajne baze na Mesecu koja bi trebalo da bude izvedena korišćenjem 3D štampača, nakon što je lunarna misija sonde bez ljudske posade "Čange-5" uspešno prikupila uzorke mesečevog tla, što je bio prvi takav poduhvat posle čak 44 godine. Sputnjik prenosi pisanje kineskog lista Global tajms da će CNSA istraživati ideju potencijalne lunarne baze u budućoj misiji "Čange-8".

Navodi se da će nova robotizovana ekspedicija testirati mogućnosti 3D štampanja za izgradnju baze. Saut Čajna morning post objavio je da se Peking nada da će kineske astronaute poslati na Mesec do 2030. godine da bi izgradili trajnu istraživačku bazu u blizini južnog pola Zemljinog prirodnog satelita, dodajući da Kina namerava da naredne godine lansira sopstvenu svemirsku stanicu.

Vest o lunarnoj bazi je objavljena nakon što je Kina najavila da će pozvati međunarodne naučnike da se pridruže istraživačkim projektima na Mesecu pošto je uspešna misija "Čange-5" izvedena u saradnji s partnerima iz Evropske svemirske agencije, Namibije, Pakistana i Argentine. Svemirska letelica "Čange-5", lansirana 23. novembra, vratila se na Zemlju nakon 23-dnevnog putovanja pošto je prikupila uzorke prašine sa tla Meseca. Misijom su prikupljeni prvi ovakvi uzorci za poslednje 44 godine, a Kina je postala treća zemlja, nakon Amerike i Sovjetskog saveza, koja je došla do uzoraka mesečevog tla. Kina je postala i druga zemlja koja je postavila svoju zastavu na Mesecu više od 50 godina, nakon što su američki astronauti pobili zastavu SAD 1969. godine.

Kina daje uzorke i drugim državama

Drugim državama pristup uzorcima s MesecaCNSA je saopštila je da će drugim državama omogućiti pristup uzorcima tla s Meseca koje je prikupila sonda "Čange-5". Navodi se da će saradnja biti zasnovana na principima pravičnosti i zajedničke koristi, a da su prikupljeni uzorci zajedničko blago čovečanstva. CNSA je potpisala više od 140 sporazuma o saradnji sa više od 40 zemalja i učestvuje u 18 međunarodnih organizacija. Sonda je sletela je u četvrtak rano ujutro na područje kineskog autonomnog regiona Unutrašnja Mongolija.

(Espreso.co.rs/Republika.rs)