MAGLA ILI ZAGAĐENOST?
NIŠLIJE DANAS DIŠU NA ŠKRGE! Zagađenje je na JAKO VISOKOM NIVOU, zna se i tačan razlog
Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, najviše štetnih čestica u vazduhu izmereno je u 21 sat, a potom je tokom noći koncentracija smanjena, međutim i ovog jutra je zagađenje na visokom nivou.
Stanovnici Niša su tokom noći udisali vazduh koji je bio najzagađeniji u Srbiji i jedan od najzagadjenijih u svetu pošto je koncentracija PM10 čestica dostigla 245 mikrograma po metru kubnom, a PM2.5 čestica 236 mikrograma po metru kubnom.
Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, najviše štetnih čestica u vazduhu izmereno je u 21 sat, a potom je tokom noći koncentracija smanjena, međutim i ovog jutra je zagađenje na visokom nivou.
Jutros u 7.00 izmereno je 60 mikrograma po metru kubnom PM10 čestica i 55 mikrograma po metru kubnom PM2.5 čestica, a da bi vazduh bio čist koncentracija PM10 čestica treba da bude manja od 50 mikrograma, a PM2.5 čestica manja od 25 mikrograma.
Podaci Agencije za zaštitu životne sredine pokazuju da su sinoć izmerene koncentracije PM10 i PM2.5 čestica bile najviše od početka ovogodišnje grejne sezone u Nišu.
Prethodno je 25. novembra izmereno 230 mikrograma po metru kubnom PM10 čestica i 228 mikrograma PM2.5 čestica.
Zabeleženo je i da je tokom novembra u Nišu dnevna koncentracija PM10 čestica 20 dana bila više od 50 mikrograma po metru kubnom, dok je u oktobru povećana koncentracija bila sedam dana.
Stručnjaci ocenjuju da su glavni izvor zagađenja u Nišu dimnjaci, jer u gradu veliki broj ustanova za grejanje koristi loše ulje, mazut i ugalj, a veliki je broj i individualnih ložišta.
Trenutno nema rešenja za zagađenje vazduha, pa se gradjanima savetuje da ne izlaze iz domova bez potrebe kada su visoke koncentracije štetnih čestica.
Lekari upozoravaju da povećane koncentracije čestica PM10 predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi, naročito za rizične kategorije stanovništva u koje spadaju starije osobe, hronični bolesnici, deca i trudnice.
Suspendovane čestice PM2.5 predstavljaju još veću opasnost za ljudsko zdravlje od čestica PM10, jer mogu da dodju do pluća.
(Espreso.co.rs/Beta)