NAJVEĆA KRSNA SLAVA
EVO KAKO IPAK MOŽETE DA PROSAVITE SVETOG NIKOLU: Dobro obratite pažnju na ovo!
Mnogi imaju bolesne ukućane ili članove porodice u bolnici, mnogi se plaše ili jednostavno nisu u mogućnosti za to
Građane koji slave Svetog Nikolu, najveću krsnu slavu u zemlji, muči pitanje kako je slaviti u vreme pandemije, jer "pola Srbije slavi, a pola ide na slavu".
Ako je nešto dobro to je da ćemo se za Svetog Nikolu vratiti proslavi krsne slave u svojim domovima i da poštujući epidemiološke mere nećemo pridavati veći značaj gozbi nego osnovnim elementima slave: slavskoj sveći, kolaču, žitu i vinu. U tome se slažu i Srpska pravoslavna crkva (SPC) i epidemiolozi.
Prota Stojadin Pavlović, direktor Patrijaršijske upravne kancelarije sa četrdesetogodišnjim iskustvom verske službe, upozorava sve vernike da prilikom obeležavanja krsne slave vode računa o pandemiji kovida.
- Zbog korone ove godine sveštenici i parohijani ili svečari koji slave krsnu slavu imaju intenzivniju komunikaciju. Tako su se sveštenici javljali svojim parohijanima 15 dana uoči slave da se dogovore da li i kada da mu dođu u kuću da svete vodicu. Takođe, dogovaraju se da li će i kada donositi slavsko žito, sveću, kolač i vino u crkvu na osvećenje. Kako se ne bi stvarale gužve u crkvi, parohijani mogu da zakažu termin za osvećenje – objašnjava Pavlović.
Ipak, kako kaže, zbog pandemije korona virusa sveštenici ne insistiraju da se sveti vodica u domu i nosi slavsko žito, kolač, sveća i vino u crkvu. Jedna osoba da donese kolač za više porodica
- Mnogi imaju bolesne ukućane ili članove porodice u bolnici, mnogi se plaše ili jednostavno nisu u mogućnosti za to. Zato postoji mogućnost i da, na primer, mlađa osoba odnese slavsko žito u crkvu za više porodica kao što se nekada radilo za udaljena sela. Naravno, blagoslov postoji i ako u kući član porodice ili blizak čovek porodice uz kadionicu i sveću pročita molitvu i prelomi kolač – naglašava za Blic Pavlović.
Naš sagovornik apostrofira kako je posebno važno da broj gostiju bude smanjen u skladu sa epidemiološkim merama. Podsećanja radi, zabranjeno je okupljanje više od pet osoba u zatvorenom prostoru.
- Zbog toga domaćin može slaviti slavu u više termina u dva dana i da u tim terminima nema više od pet gostiju. Ali ono što je za nauk, pouku i korist jeste da se Srbi vraćaju tradicionalnom pravoslavnom obeležavanju slave u svojim domovima. Da neće praviti od slave gozbu i pridavati veći značaj gozbi u odnosu na osnovne elemente slave: slavsku sveću, kolač, žito i vino. Neće slaviti slavu u restoranu sa 150 gostiju, što nikako nije u duhu vere – prosvetljuje Pavlović i dodaje da je Srbin slavio slavu u svim vremenima i ma gde se nalazio, čak i u rovu.
I članovi Kriznog štaba skreću pažnju javnosti na sve opasnosti bahate proslave krsne slave.
- U ovoj situaciji jasno je da je sve prepušteno nekoj savesti. Ipak, svako slavlje treba da bude takvo da ne dođe do zaražavanja - kaže dr Predrag Kon
Epidemiolog Radmilo Petrović se zalaže za pojačanu kontrolu na Svetog Nikolu.
- Veći broj inspektora bi trebalo da ide da kontroliše da li se poštuje zabrana okupljanja većeg broja ljudi. Ne treba da idu od vrata do vrata, ali u svakoj mesnoj zajednici se zna ko je i ranijih godina "vršio velika slavlja". Ranije se slavilo i po kafanama, sad one neće raditi, ali za svaki slučaj nek inspektori kontrolišu i te objekte - rekao je Petrović.
Kazne do 150.000 dinara
Ko organizuje žurku ili slavi slavu sa više od pet osoba u zatvorenom prostoru rizikuje kaznu od 50.000 do 150.000 dinara, na osnovu izmena Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti koje su stupile na snagu 13. novembra. Vinovnika ovog prekršaja komunalnoj inspekciji ili komunalnoj miliciji mogu prijaviti i sami građani.
Saveti
- proslava u krugu porodice
- slaviti dva dana, u više termina
- do pet osoba u jednom terminu
- član porodice da pročita molitvu
- nema proslava po restoranima
- okupljeni da drže distancu
- često provetravanje prostorija
(Espreso.co.rs/Blic.rs)