DECA DRUGAČIJE DOŽIVLJAVAJU SVOJU SMRTNOST
Devojčica je popila 75 tableta, psiholog Aleksandra Janković upozorila: Ako ovo primetite, odmah REAGUJTE!
Nakon incidenta koji se dogodio u nedelju popodne, kada je devojčica (14) izgubila svest nakon što je popila više od 70 tableta antidepresiva
Povodom pokušaja samoubistva četrnaestogodišnje devojčice iz Valjeva, razgovarali smo sa psihologom Aleksandrom Janković koja je iznela svoje stručno mišljenje na temu suicida.
Nakon incidenta koji se dogodio u nedelju popodne, kada je devojčica (14) izgubila svest nakon što je popila više od 70 tableta antidepresiva, kontaktirali smo psihologa Aleksandru Janković koja je za Alo.rs govorila uopšteno o problemu suicida kod mladih, i o ovom konkretnom slučaju.
Šta je najčešći motiv zbog kojeg se deca i adolescenti odlučuju na pokušaj samoubistva?
- Motiv može da bude svašta. I ono što nama izgleda kao potpuno banalan razlog je nešto što kod adolescenata ima mnogo veću važnost i težinu. Adolescenti imaju svojevrsnu impulsivnost i vrlo često sa reči prelaze na dela. Druga važna i opasna stvar je to što se njihova ideja sopstvene smrtnosti vrlo razlikuje od onoga kako to mi vidimo. Ta kombinacija impulsivnosti i osećaja da im se ništa ne može dogoditi je nešto što često dovodi do nesreća i pokušaja suicida. Razlozi mogu da budu nesrećna ljubav, loša ocena u školi, zabrana da se ode negde. Često je u pitanju apel-fenomen - kada mladi pokušavaju da apeluju na starije i skrenu pažnju na sebe, ali se zapravo ne ubiju. Međutim, postoje situacije kada se na taj način pretera i ipak dođe do smrtnog ishoda. Kako god okrenete, ideja iza toga jeste da se uradi nešto vrlo dramatično, da se na taj način čak i osveti drugima za nerazumevanje, ali bez potpune svesti da će se to ipak završiti tragično, uz neko očekivanje da će ipak biti spašeni, da će okolina zbog osećanja žaljenja i krivice da promeni svoj stav - govori Aleksandra i dodaje da adolescenti u tim slučajevima traže od ljudi iz okoline da se menjaju.
Na pitanje o tome da li su tablete "amizol" zaista toliko opasne i na koji način je moguće doći do njih, odnosno da li su dostupne u slobodnoj prodaji, Aleksandra kaže da nije moguće da se nalaze u slobodnoj prodaji, već da su verovatno uzete od nekog ko te tablete koristi, bilo od roditelja, bilo od baka ili deka.
Da li je sada u ovoj situaciji sa virusom i izolacijom suicidalnost povećana?
- U svakom slučaju da. Zaista je najteže mladoj populaciji koja po prirodi traži slobodu i socijalni kontakt. I ja da sada imam toliko godina ne bih se dobro osećala u ovoj situaciji i nisam sigurna da bih mogla da budem toliko disciplinovana. To je bitan deo života mladih i socijalizacija im je neophodna. Mladi nose tu buntovnost i čak i protiv običnih pravila često protestuju, pa je razumljivo da u ovakvim situacijama to doživljavaju kao veliku frustraciju i mogu da postanu depresivni. Depresija nije rezervisana samo za odrasle, adolescenti i te kako mogu da budu depresivni - kaže Aleksandra dodajući da to treba shvatiti krajnje ozbiljno.
Aleksandra Janković ima i važan savet za sve roditelje!
- Roditelji i okolina treba da reaguju na male znake potištenosti i utučenosti. Ako se primeti da se mlada osoba povlači u sebe, da je letargična, da ima promene raspoloženja i crne misli, da ima doživljaj neadekvatnosti i besmisla, neophodno je odmah reagovati. Podrazumeva se da roditelji razgovaraju sa svojom decom pa da tako i dođu do saznanja šta im je. Ukoliko loše stanje kod deteta potraje, ne treba biti primitivan, bitno je da se ode kod stručnjaka.
Osobama koje razmišljaju o samoubistvu, godinama je dostupna i SOS linija centra Srce. Na broj 0800 300 303 će vam se svakodnevno od 17 do 23 sata neko javiti.
Bonus video:
(Espreso.co.rs / Alo.rs)