Koronavirus / Ilustracija, Foto: Ilustracija, EPA-EFE/DRAGAN KARADAREVIC

rekordan broj zaraženih

NOVA ŽARIŠTA NIČU ŠIROM SRBIJE: Iz talasa u talas se PONAVLJA OVAJ OBRAZAC, a spisak faktora je PODUŽI!

Najsvežiji primer za ovo su jučerašnji podaci koji kažu da, iako je Beograd bio prvi na listi žarišta u Srbiji, ipak je broj novoobolelih na teritoriji prestonice bio 28 odsto od ukupnog broja inficiranih za celu državu

Objavljeno: 25.11.2020. 14:42h

Svakim danom u Srbiji se obaraju rekordi po broju zaraženih virusom korona, a nova žarišta se smenjuju na crnoj tabeli. Iako je epidemiološka situacija u našoj zemlji veoma nestabilna, ono što se ustalilo kao obrazac u svakom talasu do sada jeste prelivanje zaraze iz Beograda u ostatak Srbije.

Naime, ako se uporede svi podaci o zaraženima tokom ova tri talasa, uvek je zajedničko da je prvo i najveće žarište Beograd, što je potpuno logično za glavni i najmnogoljudniji grad u Srbiji. Iako se prestonica vazda grčevito drži na neslavnom prvom mestu po broju zaraženih, prema ovom šablonu, negde na sredini svakog talasa krenulo bi osipanje broja obolelih na račun gradova u ostatku Srbije.

Najsvežiji primer za ovo su jučerašnji podaci koji kažu da, iako je Beograd bio prvi na listi žarišta u Srbiji, ipak je broj novoobolelih na teritoriji prestonice bio 28 odsto od ukupnog broja inficiranih za celu državu. Dok, na primer, pre dvadesetak dana, tačnije 2. novembra, 59 odsto svih zaraženih u Srbiji se nalazio u Beogradu.

Slična situacija se ponavlja od prvog talasa, kada je 22. marta u Beogradu bilo 53 odsto svih zaraženih, a u piku prvog talasa, na datum 16. april, taj procenat je spao na 29 odsto.

Ovo prelivanje korone iz prestonice u ostatak Srbije može se objasniti kroz više faktora. Zapravo, spisak tih faktora je poduži.

U toku je sezona slava, pa mnogi koji žive u Beogradu, bez obzira na to da li rade ili studiraju, odlučiće da na dan-dva odu u rodni kraj kako bi slavili u krugu porodice. A to je onda, sa desetinama ili stotinama zvanica, "idealna prilika" da se eventualno virus iz Beograda proširi po drugim krajevima Srbije.

Trenutno su zabranjene posete svim sportskim manifestacijama na koje bi u Beograd masovno mogli da dođu navijači iz unutrašnjosti, ali ne i prilično česta službena putovanja u prestonicu, koja takođe mogu da budu potencijalni "okidač" korone u pojedinim delovima naše zemlje.

Konačno, dobro je poznato da je najbolji provod u Beogradu, bez obzira što je on trenutno ograničen. I nije tajna da se, posebno vikendom, "pola Srbije" sjati u prestonicu, bilo u kafiće, klubove ili u šoping po tržnim centrima.

Međutim, širenje korona virusa po Srbiji ne preti samo od Beograda, pošto će se pred kraj godine, a posebno za božićne i novogodišnje praznike, u našu zemlju vratiti i popriličan broj naših građana sa raznih krajeva sveta.

Na ovaj fenomen se osvrnuo i epidemiolog i član Kriznog štaba dr Predrag Kon, koji na ovu informaciju gleda kao na pozitivan znak.

- Teško može da se kaže da je epidemija pod kontrolom. Međutim, ono što može eventualno da nas malo ohrabri u ovakvoj nepovoljnoj, negde čak i katastrofalnoj situaciji, jeste činjenica da je u Beogradu ispod 30 odsto zaraženih. Dakle, već nekoliko dana broj zaraženih u prestonici je do 2.200. Beograd je prvo mesto gde se virus naglo aktivirao, izgleda da je virus u glavnom gradu dosegao maksimum. Naravno, pitanje je kako će to dalje teći. Problem je što je to na visokom nivou, i to će trajati. Pratićemo trend, videćemo da li će broj novozaraženih početi da pada, ali svakako neće brzo padati broj zaraženih i to je sigurno - rekao je Kon gostujući u emisiji "Upitnik" na RTS-u.

Dakle, prema dr Konu, smanjenje procenta zaraženih u prestonici znači gubljenje inicijalnog potencijala virusa i prelvanje kao ostatku Srbije predstavlja na neki način postepeno osipanje broja zaraženih. Ovakav obrazac može voditi do rasterećenja zdravstvenog sistema u Beogradu, ali i smirivanja situacije u celoj zemlji.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic)