Oprezno, Foto: Profimedia

PAŽLJIVO

NE ŽELIM DA DIŽEM PANIKU, ALI... PRIPAZITE SVOJE LJUBIMCE! U Beogradu se pojavila OPASNA ZARAZNA BOLEST?

Korisnica Fejsbuka je objasnila da su simptomi sledeći: psi su prestali da jedu, dobili su visoku temperaturu, nesnosan svrab, češanje do krvi, agonija

Objavljeno: 24.11.2020. 16:15h

"Dragi moji, očajna sam, tužna..... Ne želim da dignem paniku, ali kao veliki ljubitelj životinja i odgovorna osoba, dužna sam da ovo podelim sa vama".

Ovako počinje objava jedne korisnice Fejsbuka na grupi koja se zove "Vlasnici pasa - Kanarevo Brdo i Miljakovac". Naime, ona se brine o četiri psa, a dva od njih su juče uginula. Od prvih simptoma do trenutka kada je nastupila smrt nije prošlo ni 24 sata! Sumnja se na veoma zaraznu bolest, a ona je želela da upozori sve one koji imaju pse da dobro pripaze.

foto: Printscreen/Facebook

"Već dugo godina vodim računa i staram se o čuvenoj četvorci sa stare okretnice 48. Ćopa, Lepi, Debela i Lola. Psi su redovno vakcinisani i imaju najbolju veterinarsku negu. Ćopa je jutros umro, Debela popodne, a Lepi je večeras odnet u bolnicu", napisala je ona sinoć.

Korisnica Fejsbuka je objasnila da su simptomi sledeći: psi su prestali da jedu, dobili su visoku temperaturu, nesnosan svrab, češanje do krvi, agonija.

"Ćopu smo juče morali da uvedemo u anesteziju, jer agonija je bila strašna. Uveče je i Debelica dobila iste simptome. Preneti su u privatnu kliniku, gde su i preminuli. Lepi je večeras prenet u bolnicu. Klinika je obavestila veterinarsku inspekciju i Veterinu Beograd zbog sumnje na jako zaraznu bolest. Obdukcija još nije gotova i još ništa nije potvrđeno. Od prvog simptoma do smrti nije prošlo ni 24 sata", napisala je ona.

Aujeckijeva bolest - "lažno besnilo"?

Iako još nema zvaničnih potvrda, ona sumnja na Aujeckijevu bolest, tzv. lažno besnilo, jako zaraznu bolest. Kako je napisala korisnica Fejsbuka, veliko je pitanje od koga su se psi zarazili. Obdukcija nije gotova, ali sve simptome pomenute zarazne bolesti psi o kojima je brinula su imali.

"Ovo sam morala da napišem zbog drugih pasa i mačaka iz kraja. Ukoliko nečiji ljubimac dobije ovakve simptome, hitno prijavite jer je smrtnost 100 odsto, nema ni leka ni vakcine".

Čeka se zvanična analiza

Direktor JKP "Veterina Beograd" Budimir Grubić potvrdio je za "Blic" da su o slučajevima uginulih pasa obavešteni i kazao da se čekaju zvanične analize sa Naučnog instituta za veterinarstvo, te da se pre toga ne može reći šta je tačno uzrok.

- Nama je sinoć oko 20 sati stigao pas. Bio je uplašen, imao je blagu salivaciju, ali to je uobičajena pojava kod psa koji je uplašen. Nažalost, uginuo je. Imamo informaciju da su u jednoj privatnoj ambulanti na Voždovcu bila dva psa, jedan je imao temperaturu, drugi nije. Kolege su posumnjale na aujecki, o čemu su savesno obavestili veterinarsku inspekciju kao i nas. Preuzeli smo leševe po nalogu veterinarske inspekcije i oni će da odu na Institut gde će se uraditi diferencijalna dijagnostička analiza, odnosno uradiće se svi potrebni testovi i analize koji će jasno ukazati o čemu se radi - kaže direktor Grubić.

On je dodao i da je još jedan pas primljen u istu ambulantu sa sličnim simptomima koji je takođe uginuo.

- Preduzete su sve mere, a informacije o tome šta je tačno u pitanju ćemo sačekati sa Instituta u toku sledećih par dana - rekao je direktor "Veterine Beograd".

Šta je Aujeckijeva bolest?

Aujeckijeva (Aujeszky) bolest (Lažno besnilo) je akutna bolest domaćih životinja i glodara. Lečenje ove bolesti kod pasa i mačaka ne postoji. Smrtnost je 100 odsto.

Virus se ubija kuvanjem hrane na svim temperaturama iznad 37 stepeni celzijusa.

Da bismo izbegli rizik od oboljenja nasih ljubimaca od ove smrtonosne bolesti, obavezno je kuvanje svinjskog mesa i svinjskih iznutrica. Sirove svinjske kosti se ne smeju davati jer se i u njima može nalaziti ovaj virus. Termički obrađene kosti se takođe ne smeju davati.

Aujeckijeva bolest se klinički ustanovljava kada su znaci bolesti jasno izraženi i kada se bolest javlja u tipičnoj formi. U laboratorijskoj dijagnostici prisutnost virusa se dokazuje preko kulture tkiva (citopatogeni efekat), fluorescentnom mikroskopijom ili biološkim ogledom na pacovima ili kunićima.

Kako se prenosi

Bolest se može preneti inhalaciono (udisanjem) i ingestijom (konzumiranjm sirovog mesa, iznutrica i kostiju zaraženih svinja). Bolest mogu preneti i glodari (pacovi) i to ujedom ili ingestijom.

Inkubacija, to jest period od unosa virusa do nastanka bolesti je od jednog do 6 dana. Zaražen pas umire nakon 2-3 dana a nekad i za par sati. Zaražena mačka može umreti i pre nego sto se pokažu bilo kakvi simptomi bolesti.

Simptomi

Simptomi su lako uočljivi: apatija, depresija, odbijanje hrane, plašljivost, uznemirenost, pojačana salivacija, jak svrab, životinja je sklona samopovređivanju... Na kraju dolazi do paralize i smrti.

Ljudi ne mogu oboleti od ove bolesti.

Bonus video:

(Espreso.co.rs / Blic.rs)