OBRATITE PAŽNjU
DR KON SE OGLASIO NA FEJSBUKU PRED SAMU SEDNICU KRIZNOG ŠTABA: Objasnio je jednu VAŽNU STVAR! (FOTO)
U redovnim izveštajima GZZJZ (Gradskoj zavoda za javno zdravlje) daju se vrlo precizno podaci o broju pozitivnih PCR testiranih pacijenata koji su dijagnostikovani kao sumnja na kovid
Doktor Predrag Kon, epidemiolog i član Kriznog štaba objasnio je upravo putem statusa na Fejsbuku kada odnos PCR pozitivnih na korona virus u odnosu na broj testiranih ovom metodom ima smisla koristiti kao pokazatelj intenziteta aktivnosti virusa Sars 2 CoV.
Kako je rekao, to ima smisla samo ukoliko su brojevi koji se koriste precizni. On je naveo da novinarski Konov koeficijent nije ozbiljan pokazatelj, da je ozbiljan kada se uzima broj testiranih prvi put u odnosu na broj pozitivnih.
A podsetimo, mediji ga uglavnom računaju sa ukupnim brojem testiranih, a u taj broj spadaju i oni koji se testiraju i drugi, treći put, ne samo prvi.
- To bi značilo da se koriste brojevi onih koji se prvi put javljaju na pregled sa sumnjom na kovid-19 i broj među njima onih koji su PCR pozitivni. To svakako nije odnos među brojevima ukupno testiranih i testiranjem objavljivanih kao pozitivnih. Kako se to predstavlja preko novinara kao "Konov koeficijent", tako nešto objektivno ne postoji kao ozbiljan pokazatelj. Objašnjenje da je odnos pozitivnih u odnosu na broj testiranih važan dao sam u samom početku pandemije u uslovima suženog testiranja kada je to bilo orijentaciono vrlo značajno - napisao je dr Kon i dodao da to nema veze sa izmišljenim Konovim koeficijentom.
- U redovnim izveštajima GZZJZ (Gradskoj zavoda za javno zdravlje) daju se vrlo precizno podaci o broju pozitivnih PCR testiranih pacijenata koji su dijagnostikovani kao sumnja na kovid, dakle prvih pregleda i to nema veze sa izmišljenim "Konovim koeficijentom" i ima značaj kao pokazatelj aktivnosti virusa - objasnio je dr Predrag Kon.
Bonus video:
(Espreso.co.rs / Srbijadanas.com)