NAJVEROVATNIJI SCENARIO
VETERINARI ĆE NAĆI LEK ZA KORONU, ALI TO NIJE SVE: Doktorka Gligić iznela svoja predviđanja
Na pitanje čega se probojava, naučnica spremno odgovara: "Nove epidemije usred već postojeće"
Na osnovu dosaašnjih saznanja o koroni svetski naučnici predviđaju tri moguća scenarija za dalji tok i završetak epidemije. Prvi je da će korona vremenom nestati iz ljudske populacije i zadržaće se samo kod životinja koje su prirodni rezervoar ovog virusa, drugi - nestaće iz ljudske populacije, ali će se povremeno pojavljivati u određenim delovima sveta, poput ptičijeg gripa. Treći scenario predviđa smanjenje viralnosti, pa će se pretvoriti u sezonsku respiratornu bolest sličnu gripu ili blagim prehladama izazanim drugim koronavirusima.
Kako objašnjava virusolog i naučnik svetskog renomea Ana Gligić, žena koja je najzaslužnija što smo pre 50 godina pobedili velike boginje, najverovatniji je sledeći scenario:
- Rezervoar ovog virusa je u prirodi i zato je najrealnije da će se korona s vremena na vreme ponovo pojavljivati, ali ne u ovom obliku. Prenosioci korone mogu biti divlje životinje koje mi jedemo, poput fazana ili srna, a prenošenje i patogenost virusa zavisi od tog intermedijalnog prenosioca. Divlje i domaće životinje mogu biti prenosioci, a da istovremeno ne budu bolesne. Zato ćemo, verujem, imati sporadično pojavljivanje u ljudskoj populaciji, sve dok ne budemo imali efikasan lek protiv ovog virusa - objašnjava dr Gligić.
Najveći problem
Ona smatra da bi u istraživanje trebalo da se uključe i veterinari.
- Korona je dobro poznat virus među životinjama s kojim se veterinari često sreću, čak su i pojedini simptomi, poput dijareje, isti kod životinja i ljudi. Smatram da bi veterinari mogli da daju vrlo zanimljiv doprinos istraživanju da bi se pronašao efikasan lek za ovu pošast - ističe dr Gligić.
Kao naučnica koja se kroz karijeru bavila upravo virusima, dr Gligić priznaje da je korona virus prilično iznenadio ponašanjem jer odstupa od poznatog ponašanja virusa.
- Nisam očekivala da će se virus ovoliko zadržati i da će doći do mutacija. To i jeste najveći problem kod pandemije, Kad preskoči soj i pređe na ljude, virus postaje patogen. Ova pandemija je potpuno neuobičajena za virusologiju, pa i za epidemiologiju, čak je i klinička slika neočekivana. Prvo se mislilo da, kao i druge zarazne bolesti koje se prenose respiratornim putem, napada pluća. ali se ispostavilo da kog slabijeg organizma napada i druge organe - ističe dr Gligić.
Početak i rep
Na pitanje čega se probojava, naučnica spremno odgovara: "Nove epidemije usred već postojeće".
- Brinu me vesti iz Danske da se korona koja se zapatila maeđu kunama može preneti na čoveka. Postoji opravdan strah da se ne pojavi epidemija u epidemiji, odnosno da se u postojećoj pandemiji ne pojavi novi serotip mutacije. U tom slučaju bi se sastavili rep jednog i početak drugog epidemiološkog talasa, što nam dođe kao igranka bez prestanka - zaključuje dr Gligić.
Bonus video:
(Espreso.co.rs / Srpski Telegraf)