Slavski običaji, Foto: Zorana Jevtić

DA LI ZNATE?

GOSTI CELOG DANA I NOĆI MEĐU SOBOM PROSLEĐUJU ČAŠU: Evo po čemu se još razlikuju SLAVSKI OBIČAJI SA JUGA SRBIJE!

Običaji dizanja slave i danas su zastupljeni u gotovo svim domaćinstvima u Južnoj Srbiji

Objavljeno: 10.11.2020. 10:06h

Običaji za prslavu krsne slave razlikuju se od sela do sela, posebno u različitim krajevima Srbije. Tako se i na samom jugu Srbije svetac obeležava uz posebne i specifične običaje.

Običaji dizanja slave i danas su zastupljeni u gotovo svim domaćinstvima u Južnoj Srbiji. Negde se to zove i "dočekivanje" ili "rezanje kolača".

Nekada kada su i sveštenici živeli daleko, zato se ovde zadržao običaj da kolač lomi domaćin sa bliskim komšijom, koji se za tu priliku zove pop, a negde i prosto kolačar.

U ovim krajevima Srbije se veruje da novi dan počinje posle večernje službe, dakle oko 18 sati. Zato sveca domaćini počinju da proslavljaju dan uoči prave slave. U kuću se tada dočekuju gosti, svetkuju, jedu i piju, a u nekim se krajevima po prvom gostu koji na Lučindan uđe u kuću predviđa kakva će biti zima.

Nekada kada su i sveštenici živeli daleko, u udaljena sela retko kada da je sveštenik, pa čak i kum, svraćao da preseče kolač i očita molitvu. Zato se ovde zadržao običaj da kolač lomi domaćin sa bliskim komšijom, koji se za tu priliku zove pop, a negde i prosto kolačar.

Na samom jugu slava ne može da prođe bez zdravljenja. Sa "zdrav si" i "Bog ti dao zdravlje" gosti celog dana i noći među sobom prosleđuju čašu, jedni druge zadirkuju, a zapravo se časte lepim i iskrenim željama. Nekada je to bila čaša rakije, ali sve češće u nju sipa pivo ili neko drugo alkoholno piće, kako se ne bi toliko brzo opili.

U naše vreme se žene jednako zdrave kao i muškarci, a to je piće koje i dame preferiraju.

Bonus video:

(Espreso.co.rs / Magazin.novosti.rs)