ITALIJA I KORONA VIRUS
ČELNICI PROTESTUJU U DOBA PANDEMIJE: Da li je već prekasno?
Novozaraženih je u Italiji svakodnevno oko 30.000, a umrlih između 300 i 350, piše agencija Ansa
Rast broja zaraženih i preminulih od kovida-19 u Italiji poslednjih nekoliko dana je stabilan, ali se zadržao na visokom novou, a nove mere za suzbijanje virusa za naučnike i stručnjake kasne, dok čelnici pogođenih regija protestuju.
U takvoj epidemiološkoj situaciji Italija dočekuje nove mere vlade za suzbijanje širenja korona virusa, koje sutra stupaju na snagu.
Za naučnike i stručnjake mere kasne u odnosu na kritičnost situacije i brzinu širenja virusa, a predsednici onih regija gde je epidemiološka situacija, po oceni vlade najgora, protestuju.
Vlada je podelila italijanske regije prema epidemiološkoj situaciji na četiri kategorije.
U crvenoj zoni su Kalabrija, Lombardija, Vale d''Aosta i Pijemont.
To su područja gde je poslednjih dana najviše zaraženih i gde se koronavirus najbrže širi.
Predsednik Lombardije Atilio Fontana tvrdi da je Lombardija bez valjanog motiva svrstana u crvenu zonu, odnosno područje gde je epidemiološka situacija kritična.
Međutim, podaci civilne zaštite već drugu sedmicu pokazuju da je Lombardija na prvom mestu po broju novozaraženiuh i preminulih, a dnevni porast inficiranih je oko 5 hiljada.
I predsednik Kalabrije Nino Spirli se žali što je taj region u crvenoj zoni i tvrdi da je to samo pokušaj da se "savije kičma Kalabrezima koji se neće potčiniti ni ovoga puta, kao i nikada do sada u istoriji".
Predstavljajući novi set vladinih mera, premijer Dzuzepe Konte je podvukao da u Italiji trenutno ne postoje zelene zone, odnosno područja gde nema zaraze.
Naprotiv, podsetio je da je indikator brzine širenja virusa Rt, prosečno na nivou od 1,7.
Jedno područje se smatra epidemiološki bezbednim ako je Rt ispod broja 1.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Informer.rs)