nepoznato bilo sve do sad
GLASANJE SE IPAK NE ZAVRŠAVA DANAS, NEGO ZA 17 DANA: Evo gde je KOMPLIKACIJA
Biranje predsednika SAD je zapravo višemesečni proces, a izbori su samo jedan korak
Aktuelni predsednik SAD Donald Tramp proglasio je pobedu u sredu rano ujutru, ali on još nije pobedio jer nisu svi glasovi prebrojani. Na neki način, proces je tek započeo.
Dok su Amerikanci glasali na dan izbora 3. novembra ili pre, biranje predsednika SAD je zapravo proces dugačak nekoliko meseci i izbori su samo jedan korak.
CNN donosi pregled onoga što nas čeka nakon izbornog dana:
3. novembar - izborni dan: Glasači glasaju, broje se glasovi
Dok su milioni Amerikanaca glasali u nedeljama pre dana izbora, bilo poštom ili glasanjem u odsustvu, američki zakon kaže da se dan izbora održava prvog utorka posle prvog ponedeljka u novembru. Glasovi se broje širom zemlje na dan izbora. Iako će informativne mreže projektovati pobednike u određenim trkama, treba još vremena nakon dana izbora da se prebroje glasovi.
4. novembar - 23. novembar: Još glasova je prebrojano
Glasački listići putem pošte moraju da budu poštanski obeleženi do 3. novembra u svakoj državi SAD, ali mogu da se prime i kasnije i uđu u brojanje u mnogim državama. U većini slučajeva, moraju da budu primljeni dan ili dva nakon izbornog dana.
Međutim, u državi Vašington mogu da budu primljeni i do 23. novembra, dan pre nego što država potvrdi svoje izborne rezultate.
U takozvanim "državama bojnog polja", Severnoj Karolini i Pensilvaniji, glasovi putem pošte mogu da se prime do 6. novembra.
U Minesoti i Nevadi mogu da stignu do 10. novembra, a u Ohaju do 13. novembra.
10. novembar - 11. decembar: Države potvrđuju rezultate izbora
Svaka država to čini malo drugačije, ali počevši od nedelje nakon dana izbora, vlade država počinju da potvrđuju svoje izborne rezultate.
Ti rokovi se mogu promeniti u slučaju ponovnog brojanja ako postoji izuzetno blizak rezultat.
Većina ovih datuma događa se u poslednje dve nedelje novembra, dok je u Kaliforniji rok do 8. decembra.
8. decembar: "Sigurna luka" za određivanje rezultata izbora i dodeljivanje elektora
Ovo je datum do kog države moraju da prebroje glasove, reše sporove i odrede pobednika svojih izbornih koledža.
Guverneri bi trebalo da napišu potvrde o utvrđivanju pobednika na izborima i liste elektora.
14. decembar: Elektorski glasovi
Po zakonu, ovaj dan pada prvog ponedeljka nakon druge srede u decembru - ove godine 14. decembra.
Šest dana nakon što bi sporovi trebalo da budu rešeni, elektrori bi trebalo da se sastanu u svojim državama i glasaju za predsednika SAD. Overavaju šest skupova glasova i šalju ih u Vašington. Mnoge države imaju zakone koji zahtevaju od njihovih birača da podrže pobednika na izborima njihove države i mogu da nametnu novčane kazne protiv nevernih birača.
23. decembar: Elektorski glasovi moraju da stignu u Vašington
Elektorski glasovi imaju devet dana da iz država stignu na Kapitol Hil.
3. januar: Novi Kongres polaže zakletvu
Članovi Doma i novi članovi Senata polažu zakletvu u podne. Ovo je zvanični početak 117. Kongresa.
6. januar: Prebrojani elektorski glasovi
Članovi Doma i Senata okupljaju se u odaji Doma. Predsednik Senata (potpredsednik Majk Pens) predsedava sednicom, a elektorski glasovi se čitaju i broje po abecednom redu od strane dva imenovana iz Doma i Senata. Potom daju svoj zbir Pensu, koji objavljuje rezultate i osluškuje prigovore.
Ako postoje primedbe ili ako država nekako predloži višestruke liste elektora, Dom i Senat ih razmatraju odvojeno da bi odlučili kako da prebroje te glasove.
Šta se dešava ako kandidati budu izjednačeni? Više o tome čitajte u ovoj našoj vesti.
20. januar: Dan inauguracije
Novi predsednik polaže zakletvu u podne. Ako izabrani predsednik umre između dana izbora i inauguracije, izabrani potpredsednik polaže zakletvu i postaje predsednik.
Na spornim izborima, ako Dom nije izabrao predsednika, ali je Senat izabrao potpredsednika, izabrani potpredsednik postaje vršilac dužnosti predsednika sve dok Dom ne odluči. A ako nema izabranog predsednika i izabranog potpredsednika, Dom imenuje predsednika dok se ne izabere.
Prema predsedničkom Zakonu o nasleđivanju, to mesto čuvara verovatno bi pripalo Nensi Pelosi ukoliko podnese ostavku u Kongresu.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Telegraf)