VEOMA VAŽNO
SRBIJA JE LIDER U EVROPI PO PRIVREDNOM RASTU: Vučić zadovoljan ishodom SASTANKA SA PREDSTAVNICIMA SVETSKE BANKE
On je izrazio zadovoljstvo saradnjom sa predstavnicima Svetske banke, koji su, kako je istakao, mnogo doprineli razvoju srpske ekonomije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas sa delegacijom Svetske banke koju je predvodila regionalna direktorka Svetske banke za Zapadni Balkan, Evropu i Centralnu Aziju Linda Van Gelder o napretku agende za privredni rast, programu Evropske unije "Zeleni rast", kao i inicijativi mini Šengena.
"Srbija je po privrednom rastu u prethodna tri kvartala lider u Evropi", istakao je tom prilikom predsednik Vučić i dodao da je sve što je Srbija do sada uradila pozitivno ocenjeno od strane najkredibilnijih svetskih finansijskih institucija, kao što su Svetska banka i Međunarodni monetarni fond.
On je izrazio zadovoljstvo saradnjom sa predstavnicima Svetske banke, koji su, kako je istakao, mnogo doprineli razvoju srpske ekonomije.
Sagovornici su posebno istakli važnost reforme i unapređenja efikasnosti javnog sektora, što će znatno uticati na privredni rast kroz podsticanje investicija, fleksibilnost finansijskih instrumenata za kompanije u Srbiji, obučavanje radne snage, podizanje produktivnosti i unapređenje poslovnog ambijenta, navodi se u saopštenju.
Sprovođenje ovih reformi omogućiće Srbiji da dostigne stopu rasta od preko pet odsto već sledeće godine.
Tema današnjeg sastanka sa delegacijom Svetske banke bila je i implementacija evropskog razvoja kroz zeleni rast, što će Srbiji obezbediti srednjoročnu konkurentnost, pristup tržištima EU i fleksibilnost životne sredine.
Predsednik Vučić je zamolio predstavnike Svetske banke da inicijativu regionalnog ekonomskog povezivanja (mini Šengen) približe partnerima iz okruženja i predoče im ekonomske benefite koje ova inicijativa može da ima za sve zemlje u regionu.
Tim pre što prve analize Svetske banke ukazuju na to da bi uvođenje mini Šengena dovelo do velikih ušteda u troškovima trgovinske razmene od čak 10 do 14 odsto na godišnjem nivou.
Bonus video:
(Espreso.co.rs / Agencije)