Obale neće postojati, Foto: Printscreen Youtube

Čuvajmo planetu

JEZIVI PRORAČUNI NAUČNIKA: Do 2100. godine neki od poznatih hrvatskih gradova više UOPŠTE NEĆE POSTOJATI!

Samo pet godina otkako se u službenim predviđanjima čak i rast mora od 1,5 metara smatrao ekstremnom prognozom, odjednom ispada da su i umerena predviđanja nekoliko puta gora od toga

Objavljeno: 25.09.2020. 10:31h

Izveštaj UN o stopi zagađenja Zemljine atmosfere naveo je da je poslednjih godina čovečanstvo povećalo nivo ugljen dioksida više i brže nego ikada ranije u ljudskoj istoriji.

Kako sada stvari stoje, čak i prema optimističnim predviđanjima, svet će do 2100. ovakvim tempom biti topliji za 3°C.

Članak objavljen na ovu temu u Proceedings of the National Academy of Sciences of the U.S.A. navodi da će po takvim scenarijima nivo mora širom sveta do kraja veka porasti za između 4,3 i 9,9 metara u odnosu na proseke beležene pre nego što je došlo do drastičnih promena širom Zemlje usled klimatskih promena.

Samo pet godina otkako se u službenim predviđanjima čak i rast mora od 1,5 metara smatrao ekstremnom prognozom, odjednom ispada da su i umerena predviđanja nekoliko puta gora od toga.

Mnoge današnje obale i ostrva mogli bi da budu potopljeni, a čak ni zemlje u našem regionu neće biti pošteđene.

Porast Jadranskog mora u Hrvatskoj mogao bi da dostigne i devet metara. Ukoliko bi nivo mora porastao samo četiri metra, Split i Kaštelanski zaliv mogli bi biti poplavljeni.

Ukoliko bi more poraslo devet metara, nestali bi Trogir, Dioklecijanova palata, Omiš i pola Makarske.

Poplavljivanje bi moglo imati jak uticaj na poljoprivredu i ekonomiju.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Srbijadanas.rs)