OMILJENA DESTINACIJA
BALKANSKE BANDE HARAJU ŠPANIJOM: Ovo je omiljena destinacija za distribuciju KOKAINA!
A zemlja koride, flamenka, sangrije postala je omiljena kriminalcima sa Zapadnog Balkana zbog svog geografskog porekla
Balkanski kartel ili "bratstvo" kriminalaca iz nekadašnje SFRJ potpomognuti Albancima, sve aktivniji su na Pirinejskom poluostvu i njihove aktivnosti zadaju sve više i sve veće probleme španskoj Civilnoj gardi.
Posle prošlonedeljnog hapšenja trojice Hrvata u blizini Kanarskih ostrva, na čijoj je jedrilici zaplenjena tona kokaina ulične vrednosti oko 40 miliona evra, Civilna garda se i zvanično oglasila o "poslovanju" kriminalaca sa Balkana.
"Kriminale grupe iz navedenih zemalja nalaze se uglavnom u strateškim zonama za putovanja preko Atlantskog okeana, poput Kanarskih ostrva, severne pokrajine Galicije i južne obale Španije. Grupe koje tamo operišu odgovorne su za veliki deo uvoza kokaina u Evropu", navela je Civilna garda u saopštenju.
A zemlja koride, flamenka, sangrije postala je omiljena kriminalcima sa Zapadnog Balkana zbog svog geografskog porekla.
- Kao raskrsnica puteva iz Evrope, Afrike i Amerike, Španija je postala centar za skladištenje i distribuciju kolumbijskog kokaina, koji stiže direktno brodovima iz Kolumbije ili preko Južne Afrike. Kako su iz Južne Amerike na Stari kontinent stizali sve veći tovari kokaina, luke na Pirinejima, ali i ostrva koja pripadaju Španiji, kao i susednoj Portugaliji, postajali su sve važniji. A naša mafija, kako je imala sve značajniju ulogu u tom "poslu", selila je svoje aktivnosti u ovu kraljevinu - kaže sagovornik "Blica" iz bezbednosnih službi. Španija je kao centar poslova kriminalaca sa Balkana isplivala krajem prve decenije 21. veka i pominje se kao baza narko-biznisa Darka Šarića i grupe Luke Bojovića. Bojovićevo hapšenje u februaru 2012. u luci Valensiji i kasnija presuda za organizovani kriminal to potvrđuju.
- Iako je grupa, bar na prvi pogled, razbijena ostali su njihovi kontakti koje su preuzeli saradnici sa Balkana. I ta mreža se širi. Uz to ne treba zaboraviti da je upravo u Španiji, i to u Valensiji, nestao kokain zbog kojeg se pocepala kriminalna grupa na "kavčane" i "škaljarce" i počeo rat u kojem je do sada ubijeno na desetine ljudi. A gde je jedna kriminalna grupa, pojavljuje se i druga da bi im pomrsila konce. S tim viđenijim kriminalcima kreću i oni sitniji i aktivnosti se šire i na razbojništva, krađe, uzgajaju marihuanu, organizuju prostituciju. Na prostoru od Kadiza, preko Marbelje, Malage, Valensije do Barselone, kao i prestonice Madrida. A naravno tamo utočište nalaze i begunci od zakona u zemljama Balkana - objašnjava naš sagovrnik.
To sve veće prisustvo mafije sa Balkana je moralo da dovede do toga da su se kriminalci obračunavali i na tlu Španije.
- Rat kriminalnih grupa poreklom iz Kotora proširio se, u stvari vratio tamo gde je i počeo. U Španiju. U proteklih godinu i po dana Zijad Nurković i Miloš Peruničić ubijeni su u Malagi, odnosno Marbelji. Obojica su povezivani sa barskom kriminalnom grupom. U Barseloni je ranjen Nebojša Stojković Stojke, povezivan sa Baranima. Rasvetljavanje takvih likvidacija je teško jer ne samo da su žrtve stranci, već su i ubice mahom stigle sa strane. Španska policija je ipak, zahvaljajući saradnji sa kolegama sa Balkana uspela da rasvetli neke od tih zločina - priča izvor "Blica".
Holandija i Belgija
Osim španskih, velike količine kokaina pristižu i u luke u Holandiji i Belgiji - Roterdam i Antverpen, a nisu zanemarljivi ni tovari koji završavaju u Hamburgu.
- Sve te kriminalne grupe imaju pipke i u Zapadnoj Evropi. Ipak, kriminalci se trude da se tamo manje završavaju. Ne samo zbog policije i bezbednosnih službi, već zbog načina života koji se u Holandiji, Belgiji i Nemačkoj mnogo razlikuje od španskog. U Španiji je mnogo "opuštenije". Mondenska mesta, letovališta privlače i devojke željne zabave sa momcima "s one strane zakona". S druge strane, takve devojke su primamljive kriminalcima i zbog svih tih pogodnosti, Španija im je mnogo privlačnija od hladnih luka na Zapadu - objašnjava naš sagovornik.
Ubijeni Stojanović skrivao se u Španiji
I Strahinja Stojanović, koji je likvidiran pre nedelju dana u Beogradu a ranije pominjan u istrazi ubistava advokata Miše Ognjanovića i Dragoslava Miloradovića, posle prve eksplozije u avgustu 2018, kada je povređena njegova tadašnja devojka Špankinja Olac Bilbao Gonzales, sklonio se na Pirineje, u mondensku Marbelju. Tamo je upoznao i Kolumbijku Sonju Suarez Gomez, koja je s njim bila u momentu kada ga je bombaš bukvalno digao u vazduh na Novom Beogradu.
(Espreso.co.rs / Blic.rs)