NEVEROVATNO
OVA REKA JE POLAZNA TAČKA ZA OTKRIĆE ŽIVOTA NA MARSU! To je prava prirodna laboratorija
Sastav minerala u vodi je vrlo specifičan
Španska reka Rio Tinto je nesvakidašnji prizor za svakoga ko je poseti.
Njena neobična crvenkasto-braonkasta boja je ono što je čini zanimljivom turistima, ali i naučnicima.
Međutim, u zavisnosti od mesta na kom posmatrate reku, zavisi i njena boja…
Ukoliko je posmatrate sa Sijera Morena planina u Andaluziji ili sa zaliva Kadiz, nećete videti ništa neobično – reka kao i svaka druga.
Ali, kada odete 50 km dalje, blizu grada Nijebla, na sat vremena vožnje od Sevilje, naizgled obična reka se transformiše u neverovatnu, raznobojnu tečnost, gde preovlađuju crvena, narandžasta i braon boja i koja deluje kao mesto iz flmova naučne fantastike.
Rio Tinto u prevodu znači “Crvena reka”, a ona nije načajna samo zbog svog izgleda.
Mnogi istoričari ovaj predeo povezuju sa rađanjem bakarnog i bronzanog doba, jer su i Grci i Rimljani istraživali ovo mesto zbog bakra, srebra i zlata, još 3000 godina pre nove ere.
I danas Rio Tinto intrigira naučnike, ali iz drugih razloga.
Naime, u skorije vreme je otkriveno da je površina ove reke ovako specifične boje zbog jedinstvenog hemijskog sastava.
Jarozit je sulfat gvožđa i kalijuma, koji se nalazi u velikim količinama u podzemlju ove reke, a skoro se otkrilo da na planeti Mars postoji isti ovaj mineral!
I “Crvena reka” i “Crvena planeta” (Mars) sadrže velike količine metana, što je naučnike dovelo do zaključka da je vrlo moguće, da ukoliko na Marsu postoji značajnija količina vode, da je ona sličnog sastava kao reka Rio Tinto.
Zbog svega ovoga, astrobiolozi su počeli da tretiraju ovu zanimljivu reku kao prirodnu laboratoriju za testiranje tehnika, koje astronauti mogu da koriste kako bi identifikovali život na planeti Mars.
Zalaženjem u dubine reke, naučnici su otkrili bogatstvo bakterija i mikroorganizama, što je ohrabrilo naučnike da veruju u to da na većim dubinama na Marsu možda postoji neki oblik života.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/BBC)