studija razbila sumnje
VAKCINA PROTIV GRIPA KOJU SMO SVI DOBILI RAZVIJA JEDNU GADNU BOLEST KOD DECE? Otkriveno posle puno, puno godina!
Sveobuhvatna studija, objavljena u ponedeljak u časopisu “Annals of Internal medicine”, pokazuje da vakcina u trudnoći ne izaziva autizam kod novorođenčadi.
U okviru istraživanja praćeno je oko 70.000 male dece, rođene u sedam zdravstvenih oblasti u Švedskoj od oktobra 2009. do septembra 2010. Oko 40.000 te dece bilo je izloženo dejstvu vakcine protiv gripa A (H1N1) u materici.
Naučnici Instituta "Karolinska" u Stokholmu pratili su bebe u proseku 6,7 godina i ustanovili da je 1% odsto dece čije su majke vakcinisane u trudnoći i 1,1 % dece, čije majke nisu vakcinisane, patilo od spektra autističnih poremećaja (ASD).
Vakcinacija u prvom tromesečju trudnoće takođe nije dovedena u vezu sa pojačanim rizikom od ASD u odnosu na vakcinaciju u kasnijem periodu trudnoće, što je u suprotnosti sa ranijom studijom, koja je ukazivala na blago povećani rizik od bolesti u slučaju vakcinacije u prvom tromesečju.
Anders Hvid, epidemilog sa Univerziteta u Kopenhagenu, koji nije učestvovao u studiji, kaže da ga novi rezultati nisu iznenadili.
- Znamo da autizam ima izrazito genetsku komponentu i da ne postoje pouzdani naučni dokazi za uverenje da vakcinisanje majke u trudnoći ili vakcinacija u detinjstvu može da izazove autizam - tvrdi Hvid.
Mnogo je veća opasnost da će beba biti mrtvorođena ili prevremeno rođena ukoliko trudnica dobije težak oblik gripa.
Uzdržanost kada je u pitanju vakcinacija raste, ali "nova studija pokazuje da vakcinisanje majke protiv H1N1 nije povezano s pojačanim rizikom od ASD ili autističnog poremećaja (AD)", kaže Useni Zerbo, naučnik asocijacije "Kajzer Permanente" u Severnoj Kaliforniji.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Bussines insider)