Od početka godine zaposleno 1.429 osoba sa invaliditetom, Foto: Printscreen/youtube

OHRABRUJUĆE

PRAVA STVAR: Od početka godine zaposleno 1.429 osoba sa invaliditetom

Po Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom svaki poslodavac koji ima najmanje 20 zaposlenih ima obavezu da zaposli određeni broj osoba sa invaliditetom

Objavljeno: 15.08.2020. 09:23h

Za sedam meseci ove godine, prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, posao je našlo ukupno 1.429 osoba sa invaliditetom, od kojih 562 žene, a za vreme epidemije korona virusa Inspektoratu za rad su se obratile tri osobe sa invaliditetom u cilju zaštite prava iz oblasti radnog odnosa.

U sva tri slučaja nije bilo osnova za preduzimanje korektivnih ili represivnih mera, kažu za Tanjug u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Od 1. marta do 31. jula ove godine sa evidencije NSZ ukupno je zaposleno 1.150 osoba sa invaliditetom, od toga 462 žene.

Po Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom svaki poslodavac koji ima najmanje 20 zaposlenih ima obavezu da zaposli određeni broj osoba sa invaliditetom.

Ispunjavanje obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom kontroliše Poreska uprava, koja je u 2019. godini obavila 1.104 kontrole i donela rešenja o obaveznoj uplati iznosa od 50 odsto prosečne zarade po zaposlenom u Republici Srbiji, u ukupnom iznosu od 22,9 miliona dinara.

U Poreskoj upravi za Tanjug navode da su poslodavci na račun Budžetskog fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u 2019. uplatitli 4,3 milijardi dinara.

Reč je o poslodavcima koji su se opredelili da obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom ispune uplatom iznosa od 50 odsto prosečne zarade po zaposlenom u Republici Srbiji za svaku osobu sa invaliditetom koju nisu zaposlili, kao i poslodavcima kojima je Poreska uprava u postupku kontrole utvrdila obavezu i naložila uplatu sredstava u Budžetski fond.

Po Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, propisano je novčana kazna od 200.000 do milion dinara u slučaju da poslodavac ne ispuni obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom, od 10.000 do 50.000 dinara za odgovorno lice u pravnom licu, a od 5.000 do 400.000 dinara preduzetnik.

Tim zakonom je precizirano da je poslodavac koji ima od 20 do 49 zaposlenih dužan da zaposli jednu osobu sa invaliditetom, dok je onaj sa 50 i više zaposlenih dužan da u radnom odnosu ima najmanje dve osobe sa invaliditetom, i na svakih narednih započetih 50 zaposlenih po jednu osobu sa invaliditetom.

Pravilnikom o načinu praćenja izvrđavanja obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom i načinu dokazivanja izvršenja te obaveze propisano je da poslodavac koji ima obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom jeste svako domaće ili strano pravno ili fizicko lice koje ima najmanje 20 zaposlenih lica, odnosno Republika Srbija za zaposlene u državnim organima, Autonomna pokrajina za zaposlene u pokrajinskim organima i jedinica lokalne samouprave za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave.

Za direktne i indirektne budžžetske korisnike kojima se plate obezbeduju iz budžeta Srbije obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom izvršava Republika Srbija kao poslodavac na nacin koji je uređen Pravilnikom, a to je opredeljivanjem sredstava u budžetu za tekuću godinu za subvencije zarada osoba sa invaliditetom zaposlenih u preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, za poboljšanje uslova rada, unapređenje proizvodnih programa i druge svrhe.

Bonus video:

(Espreso.co.rs / Agencije)