klasična muzika
TAJNA ORGULJA U BAČKOJ VAROŠICI ODŽACI - Stručnjaci iz cele Evrope proučavali ovaj jedinstveni instrument
Odavno se zna da rimokatolička crkva Svetog Mihovila u Odžacima (1821) ima možda najbolje orgulje u Evropi jer uz njihov zvuk slušaoci "zaborave da li su na zemlji ili nebesima". Autor: Slobodan Mirić / Blic
Upravo zbog toga, poverili su nam, grupa profesora muzike, muzikologa i prijatelja orgulja iz Nemačke godinama svakoga avgusta dolazi u Odžake. Sviraju za sebe i prijatelje i uživaju u božanstvenom zvuku svog omiljenog instrumenta. U poslednjem dolasku ovih dana pridružili su im se i specijalisti za restauraciju i održavanje orgulja. Takav tim konačno je uspeo da odgonetne magičnu privlačnost zvuka odžačkih orgulja, kojima, kako kaže muzičar Hans Lauber, sigurno nema ravnih u srednjoj Evropi.
- Ove orgulje napravio je čuveni graditelj Kaspar Fišer iz Apatina godine 1821, i to su mu bile poslednje koje je pravio i želeo je da budu njegova i poslednja majstorska reč i remek-delo. Najduža cev duga je pet metara, a najkraća pet milimetara. Pravljene su u baroknom stilu - priča Lauber i otkriva glavni detalj: - On je u glavne orgulje ugradio dodatni harmonijum, orgulje u orguljama, tako da je omekšao njihov zvuk, proširujući izvođački opseg i na romantičarsku muziku. Ugradio je i različite registre, omogućavajući i vrlo široku tonsku lepezu boja.
Ovaj Nemac poreklom iz Odžaka smatra da Crkva i Odžaci imaju veliko blago koje bi mogli mudro iskoristiti ako bi, na primer, ovde okupljali evropske orguljaše.
A da dobra muzika ovde može da se primi, pokazala je u nedelju posle mise puna crkva koja je bila otvorena za sve koji su želeli da čuju najbolje orgulje i Kuhara, Bruknera i Mocarta u izvođenju gostiju iz Bavarske.
Bonus video:
espreso.co.rs/blic.rs