VESTI IZ SVETA
HAOS U AMERICI: Državna tužiteljka Njujorka traži raspuštanje Nacionalne asocijacije za oružje (NRA)
Nevolje su počele da iskrsavaju kako se manjak u kasi NRA povećavao i ta organizacija se borila za politički oslonac posle niza krvavih oružanih napada
Generalna tužiteljka američke države Njujork tužila je moćnu desνičarsku Nacionalnu asocijaciju za oružje (NRA) koja se zalaže za naoružavanje gradjana i u tome im i pomaže.
Tužiteljka traži zatvaranje NRA zbog optužbi da su visoki rukovodiocite kontroverzne organizcije preusmerili milione dolara iz njenog budžeta u svoje džepove za raskošna privatna putovanja, nepostojeće ugovore sa spoljnim saradnicima, čak i sa samima sobom, i za druge sumnjive poslove.
Tužba generalne tužiteljke Leticije Džejms, podneta državnom sudu na Menhetnu posle 18-mesečne istrage, istakla je optužbe za zloupotrebu novca i rashode funkcionera za sebe same što je proteklih godina pogodilo i dugogodišnjeg, a i sadašnjeg lidera NRA Vejna Lapijera: od plaćanja frizera i šminkera za njegovu suprugu, do ugovora koji je sklopio sam sa sobom o zapošlajavanju samog sebe za naknadu od - 17 miliona dolara.
Nevolje su počele da iskrsavaju kako se manjak u kasi NRA povećavao i ta organizacija se borila za politički oslonac posle niza krvavih oružanih napada u SAD zbog kojih je gubila i popularnost na desnici, i podršku za svoj program naoružavanja i samoodbrane gradjana. Ta organizacija sesa skoro 28 miliona dolara viška u 2015. godini, sunovratila na manjak od 36 miliona u 2018. godini.
Tužiteljka Džejms, Demokratkinja, tvrdi da su istaknut politički i društveni položaj i ugodni politički odnosi s desnicom uvukli NRA u osećaj nepobedivosti i omogućili kulturu u kojoj se rutinski krše pravila o neprofitnom radu i zakoni. Čak su i propisi NRA ignorisani, rekla je ona.
"Uticaj NRA je bio ;toliko moćan da je ta organizacija decenijama prošla bez nadzora, dok su vrhovni rukovodioci usmeravali milione u svoje džepove", rekla je Džejms u izjavi kojom je najavila tužbu. "NRA je prepuna prevare i zloupotrebe, zbog čega danas želimo da raspustimo NRA, jer nijedna organizacija nije iznad zakona".
Tužiteljka se usredsredila na NRA pošto je njena kancelarija prošle godine raspustila dobrotvornu fondaciju predsednika Donalda Trampa i novčano ga kaznila s dva miliona dolara po tužbi jer je on donacije namenjene humanitarnim ciljevima koristio ;za unapređenje sopstvenog poslovnog i političkog interesa.
Iako joj je sedište u Virdžiniji, NRA je od 1871. godine u Njujorku registrovana kao neprofitna organizacija.
Džejms je imenovala Lapijera i još tri sadašnja i bivša rukovodioca kao optužene: korporativnog sekretara i generalnog savetnika Džona Frejzera, penzionisanog blagajnika i glavnog finansijskog direktora Vilsona Filipsa i bivšeg šefa osoblja Džošuu Pauela. Iako se u tužbi sva četvorica optužena ;za malverzacije i traži se njihovo novčano kažnjavanje i da nadoknade štetu koju su prouzrkovali, nijedan od njih nije krivično optužen.
Lapijer koji je neposredno upravljao NRA od 1991. godine, optužen je da je trošio milione dolara na privatna putovanja i lično obezbeđenje, prihvatajući skupe poklone poput safarija u Africi i korišćenja tudje jahte, kao i samovoljnog sklapanja ugovora NRA sa samim sobom za 17 miliona dolara za svoje angažovanje ukoliko napusti tu organizaciju.
U tužbi se navodi da je Lapijer (70) potrošio milione dolara NRA čak i na "konsultante za putovanja", uključujući usluge luksuznih limuzina, i stotine hiljada dolara na privatne avione za sebe i porodicu, a više od 500.000 dolara za osam putovanja na Bahame za tri godine.
Neki segmenti raskalašne potrošnje NRA zadržani su u tajnosti, navodi se u tužbi, a pod istragom je i jedna reklamna agencija koja je plaćala pojedinalne račune, a zatim ispostavljala NRA paušalne sume navodno za "svoje troškove", navodi se u tužbi.
Frejzer, korporativni sekretar i generalni savetnik, optužen je da je pomagao potvrđivanjem lažnih ili pogrešnih godišnjih finansijskih prijava, da nije poštovao zakone, da je tolerisao sukob interesa i da nije osigurao da članovi Upravnog odbora revidiraju transakcija i da li NRA poštuje zakon.
Filips je optužen da je nadgledao prikazivanje rashoda kao legitimnih i odbacivao opravdane primedbe "uzbunjivača" na poslovanje NRA. Uz to je sklopio dogovor da se obogati kada se penzioniše - lažni ugovor od 1,8 miliona dolara za obuku novog blagajnika koji će ga naslediti i još jedan, od milion dolara za svoju devojku.
Pauel, bivši šef osoblja NRA, optužen je da je ocu pribavio 90.000 dolara, zatim ugovor od pet miliona dolara za konsultantsku firmu u kojoj je radila njegova supruga i da je uzeo još 100.000 dolara za smeštaj i selidbu. On je u medjuvremenu otpušten zbog druge zloupotrebe u NRA.
NRA pokušava da ostane relevantna i da ponovo bude politička sila i na novembarskim predsedničkim izborima jer predsedniku Donaldu Trampu koji joj je veoma blizak, želi da pomogne da osigura i drugi mandat.
U toku je javni sukob frakcija unutar te organizacije, uz niz razmene sudskih tužbi, a od prošle godine je ostala bez svog moćnog propagandnog sredstva, televizije NRA-TV, koja je emitovala njene najkontroverznije poruke.
Unutrašnje borbe su dostigle mučan javni vrhunac na godišnjem sastanku 2019. godine, kada je tadašnjem predsedniku NRA, Oliveru Nortu, uskraćen uobičajeni drugi mandat i to usred otvorene prepirke s Lapijerom zbog toga što je Nort hteo da samostalno preispita troškove i operacije NRA. Na kraju je ogorčeno otišao i optužio Lapijera da je "diktator".
Bonus video:
(Espreso.co.rs/BETA AP)