STRAŠNO
MILO HOĆE DA RUŠI CRKVU KOJU JE NAŠ NAROD SAČUVAO JOŠ OD TURAKA! Da li može niže da se udara?
Barski paroh Jovan Plamenac dobio je poziv da se javi u stanicu policije u Baru
Barski paroh Jovan Plamenac dobio je poziv da se javi u stanicu policije u Baru, zbog toga što je na Rumiji, povodom decenije i po od obnove i osvećenja Crkve Svete Trojice, na praznik Svetog mučenika Emilijana služio Svetu liturgiju.
On je pozvan u policiju, kako stoji u pozivu, radi prikupljanja informacija u svojstvu građanina.
Jasno je da je ovo još jedan pritisak na Srpsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori.
Starešina rumijske svetinje Jovan Plamenac se danas u govoru osvrnuo i na zlonamerne neistine koje se tendenciozno plasiraju, a koje su počele u Skupštini Crne Gore, da je rumijska crkva poremetila barski međuverski sklad, ističući da ta tvrdnja ne počiva ni na kakvom dokazu.
Podsetivši da je Crkva Svete Trojice obnovljena uoči Vidovdana 2005. godine, a na današnji dan osveštana, barski paroh je naglasio da je na ovom mestu nekada bila crkva i da je to sećanje bilo živo sve ove vjekove u narodu ovog kraja:
- I zato su oni sa silnom nadom ovde svake godine u rumujskoj litiji sa krstom Svetog Jovana Vladimira, izlazili i donosili po jedan kamen, da bi se, kada bude dovoljno kamenja, crkva obnovila. I sabralo se, slava Bogu, dovoljno kamenja i mi smo crkvu obnovili. I slava Bogu, pored svih pritisaka i nevolja koje spopadaju crkvu na Rumiji, ona i dalje tvrdo, čvrsto, jako stoji. Mi je branimo svojim dolaskom ovde, branimo je pre svega Svetim liturgijama kada ovde zajedno sa nama obitavaju i angelske sile i sam Gospod Hristos, kome neka je slava i hvala u vekove vekova, amin - kazao je na kraju svog obraćanja jerej Jovan Plamenac.
Crkva na Rumiji, koja je tu postojala od vizantijskih vremena, bila je porušena od Osmanlija, prilikom turske okupacije Bara 1571. godine. Obnovljena je 2005. tako što je prema vekovnom predanju doletela sa neba. Naime crkva čije su dimenzije 4 metra visine, 3 metra dužine i 2 metra širine, sa težinom od 3 tone, tada je na vrh Rumije postavljana helikopterima Vojske Srbije i Crne Gore.
Krajem 2018. godine, crkvica je obložena kamenjem koje je narod vekovima donosio da bi se hram tu obnovio.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Mitropolija crnogorsko-primorska)