USPEŠNI
I iskustvo i rad u struci: srpski studenti u Rusiji deo projekata iz naftno-gasne oblasti
Stipendisti su se za projekte opredelili u skladu sa svojim interesovanjima i biće angažovani na period predviđen za njihovu realizaciju, uz određenu novčanu naknadu
Navikli smo da su naši studenti u inostranstvu uvek hvaljeni, a naši stručnjaci traženi u svim oblastima. Tako su i četvorica studenata iz Srbije, koji se školuju na master studijama na Politehničkoj školi pri Tjumenjskom državnom univerzitetu, dobila ponudu za učešće u onlajn letnjim projektima koje organizuje ovaj univerzitet u saradnji sa kompanijom „Gasprom njeft“.
Ova četiri momka su stipendisti NIS-a, a svoje osnovne studije su takođe završili kao stipendisti ove kompanije u okviru programa „Energija znanja“ i to na Sanktpeterburškom rudarskom univerzitetu i Ruskom državnom univerzitetu za naftu i gas „I. M. Gubkin“ u Moskvi.
Pomenuti projekti će biti realizovani onlajn, zbog trenutne epidemiološke situacije u svetu, a rad stipendista će pratiti nadležni iz NIS-ovog organizacionog dela „Istraživanje i proizvodnja“, na čiju su inicijativu otišli na master studije, i to na smer „Konceptualno inženjerstvo“, kako bi stekli znanja i iskustva neophodna u budućem radu. Takođe, kako je svim stipendistima NIS-a obavezna letnja praksa u kompaniji otkazana zbog epidemije, njihovo učešće u ovim projektima biće tretirano kao realizovan praktični rad.
Stipendisti su se za projekte opredelili u skladu sa svojim interesovanjima i biće angažovani na period predviđen za njihovu realizaciju, uz određenu novčanu naknadu.
Borko Rajović, jedan od njih, kaže da su poziv za učešće u letnjem projektu dobili od šefa odseka za obrazovanje Politehničke škole Tjumenskog državnog univerziteta, na osnovu postignutih uspeha tokom prve godine master studija. Što se tiče onlajn formata siguran je da će prenos znanja biti jednako stručan kao tradicionalni.
„Postoje mnoge svetske platforme koje omogućuju jednostavnu organizaciju posla u onlajn formatu, što dodatno povećava efektivnost“, smatra Borko.
Drugi, Marko Vučković, veruje da će ova letnja praksa imati veliki značaj, jer su većina projekata na kojima su angažovani vezani za nove tehnologije u naftnoj i gasnoj oblasti, koje predstavljaju budućnost naftne industrije.
„Hteo bih i da istaknem, osim inženjerskih praktičnih znanja, važan aspekt ove letnje prakse, a to su "soft skills", kao što su efektivna komunikacija, rad u projektnoj ekipi, kritičko mišljenje, koji će nam svakako pomoći da se lakše integrišemo u kolektiv kada se zaposlimo u kompaniji“, kaže Vučković.
Svi NIS-ovi stipendisti nakon završetka studija dobijaju posao u kompaniji. Dušan Jakovljević, treći od njih, naglašava da danas retko ko može sa sigurnošću da kaže da ga posle završenih studija čeka posao, a pogotovu posao u struci.
„To je jedan od glavnih razloga zašto smo pokazali, bez lažne skromnosti, zadivljujuće rezultate tokom školovanja na jednom od najboljih univerziteta za ovu vrstu delatnosti u celom svetu“, kaže Dušan.
Četvrti, Emil Tatić, podseća kako je sve počelo. Hteo je da studira u Beču, ali je saznao da postoji mogućnost studiranja u Moskvi i to kao stipendista jedne od najvećih kompanija na ovim prostorima, NIS-a. Aplicirao je za stipendiju, prošao tražene testove i krenuo da se sprema za buduće studije u Rusiji.
„Ponosan sam na svoj izbor i s nestrpljenjem čekam da se vratim u kompaniju i počnem da primenjujem sva znanja koja sam stekao tokom obrazovanja“, kaže Emil.
Kompanija NIS, putem programa „Energija znanja“, stipendira studente u Srbiji i Ruskoj Federaciji. Kroz program stipendiranja do sada je prošlo preko 100 studenata, od čega je za studiranje na prestižnim ruskim univerzitetima dodeljeno 40 stipendija.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)