Predrag Delić, Foto: Prinstreen

MIŠLJENJE STRUKE

SUMNJIVO JE POREKLO VIRUSA, LJUDI OD KORONE MOGU DA OBOLE I VIŠE PUTA! Epidemiolog Delić za Espreso i o drugom piku

- Vakcina predstavlja a priori način da se postigne imunitet, i naravno da nisam protiv vakcinacije - rekao je Delić

Objavljeno: 01.08.2020. 12:37h

Najave o tome da smo na korak od vakcine protiv korona virusa objavljuju se svakog dana u medijima.

Jedna od poslednjih vesti bila je ta da je jedan zvaničnik iz Rusije rekao je za CNN da se radi o roku koji je zacrtan za 10. avgust ili ranije, za odobrenje vakcine, koju je kreirao moskovski Gamaleja institut.

O vakcini, ali i borbi protiv korone dok se do spasonosne injekcije ne dođe, razgovarali smo sa epidemiologom Instituta za javno zdravlje u Kragujevcu Predragom Delićem.

Pitali smo ga najpre kako je moguće da vakcina stigne tako brzo, obrzirom da je potrebno mnogo više vremena za vakcinu i sve procese i provere da bi ona mogla da se daje.

- Nemam nikakvih podataka o ruskoj vakcini. Prema mojim saznanjima potrebno je dosta vremena da se vakcina proizvede, a nakon proizvodnje sledi period testiranja vakcine, pa tek nakon toga ide njena primena. Trenutno ne raspolažem relevantnim podacima po pitanju vakcine tako da u ovom trenutku ne mogu ništa više da kažem.

Jedan je od onih koji u potpunosti podržavaju vakcinu protiv ove pošasti.

- Vakcina predstavlja a priori način da se postigne imunitet, i naravno da nisam protiv vakcinacije. Ipak, o svakoj vakcini moraju da postoje studije i testiranja koji potvrđuju njenu delotvornost, ukoliko te podatke nemamo ili oni nisu dostupni, ne možemo ni da je preporučimo. Postoje čitavi timovi naučnika I saradnika koji rade na pronalaženju vakcine i ispitivanju njene delotvornosti. Za primenu vakcine na teritoriji Republike Srbije odobrenje daje agencija za lekove i medicinska sredstva.

Struka stalno upozorava na scenarije "sudara" sezonskog gripa i korone na jesen. Stoga je logično pitanje da li vakcina protiv sezonskog gripa može da nam znači u tom sudaru korone i gripa koji nam najavljuju na jesen?

- Redovna vakcinacija protiv sezonskog gripa se sprovodi duži niz godina u Srbiji. Svojevremeno su se vakcine protiv gripa proizvodile i u Institutu Torlak I odatle distribuirale kako za potrebe naše zemlje, tako i za dobar deo Evrope I sveta. Danas se one uvoze za naše potrebe. Poželjna je vakcinacija određenih vulnerabilnih kategorija stanovnika i to starijih od 65 godina, hroničnih bolesnika sa kardiovaskularnim I plućnim bolestima, kao i zaposlenih u ustanovama za kolektivni smeštaj korisnika, zaposlenih u javnim ustanovama, zdravstvenih radnika itd. Vakcina ne daje apsolutnu zaštitu I dokazano je da imunitet nastao vakcinacijom je manji kod starijih osoba. Ali je klinička slika kod vakcinisanih blaža i sa manje komplikacija, zato i postoje preporuke da se vakcinišu određene kategorije stanovnistva.

Često se postavlja pitanje i da li pacijenti koji su preležali koronu mogu opet da se zaraze?

- Pacijenti koji su preležali Covid-19 mogu ponovo da obole, ispituje se imunitet i trajanje imuniteta uopšte. Bilo je opisanih slučajeva da je ista osoba ležala više puta Covid-19.

Sve su češći slučajevi da su trudnice u teškim stanjima primljene u bolnice zbog korone, a neke su čak i preminule. Zbog čega je ovaj virus toliko opasan po trudnice?

- Virus je opasan po trudnice i populaciju uopšte jer se o njemu jos uvek uči I znanje o njemu se svakodnevno nadograđe i dopunjava.

Da li je, po vašem mišljenju, ovaj virus došao iz prirode ili iz laboratorije?

- Po pitanju porekla virusa postoje brojne polemike u stručnoj javnosti. Korona virus je odavno poznat i normalno je prisutan u animalnoj populaciji posebno među psima, ali njegove karakteristike u smislu prenosa i invazivnosti odstupaju od prirodnih zakona.

Kakva je sada situacija u Kragujevcu, koji je u jednom trenutku bio jedno od najvećih žarišta?

- Kragujevac je jedno vreme bio čak 20 dana bez ijednog novog slučaja virusa, ali je da popuštanjem mera došlo do ponovnog vraćanja. Imali smo veliki broj obolelih u jednom trenutku i veliki udar na zdravstveni sistem. Poslednjih dana beležimo određeno smanjenje broja obolelih na dnevnom nivou. Virus je sveprisutan i moraćemo da naučimo da živimo sa njim. Biće povremenih pikova u talasu pandemije i smirivanja situacije, ali će virus uvek da bude prisutan. Ostaje da se nađe adekvatan lek ili vakcina koja će da pruži zaštitu.

Na pitanje ko će na kraju pobediti, virus ili čovek, dr Delić ima optimistične prognoze.

- Naravno, na kraju ćemo morati da pobedimo i opstanemo kao stanovnici zemlje u borbi sa ovom pošasti. Korona će svakako da ostavi svoje dalekosežne posledice i dobar deo naših navika će biti promenjene.

Bonus video:

(Espreso.co.rs)