Urasle dlake su čest problem, a ovaj trik će svima pomoći u borbi protiv njih, Foto: Profimedia

SVE ŠTO TREBA DA ZNATE!

DLAKE SU MI URASTALE, A ONDA SAM OTKRILA OVAJ TRIK: Više nema iritacije, SAD BEZ STIDA OBLAČIM KUPAĆI

U većini slučajeva urasle dlačice nije potrebno liečiti

Objavljeno: 30.07.2020. 12:30h

Uvek neprijatan, problem uraslih dlačica može biti posebno problematičan leti kada se trebamo skinuti u kupaće kostime.

Jer, baš kada najviše želimo meku i svilenu bikini zonu pojavi se problem zbog kojeg nam čak i odlazak na plažu može prisesti.

Najvažnije je ipak znati da se radi o problemu koji je moguće rešiti pa i sprečiti. U nastavku zato pročitajte informacije koje bi vam mogle biti korisne u borbi s uraslim (stidnim) dlačicama pa i u sprečavanju njihove pojave.

Uvijek neugodne urasle dlačice posebno su problematične leti.

Šta su urasle (stidne) dlačice?

Urasle stidne dlačice nastaju kada dlaka umesto na površinu uraste natrag u kožu. Ova pojava događa se nakon brijanja, depilacije voskom ili čupanja.

Dok se urasla dlačica razvija oko nje ćete primetiti male izbočine, a u nekim slučajevima koža oko nje postane tamnija. Takođe, oko urasle dlake možete osetiti bol ili svrab.

Neke osobe izložene su većem riziku od uraslih dlačica. One su, na primer, češća pojava kod osoba s gustom kovrdžavom kosom nego kod onih s retkom, ravnom kosom. Između ostalog, rizik od urastanja veći je kod stidnih dlačica jer su grublje od dlaka na glavi i ostatku tijela.

Što uzrokuje pojavu uraslih stidnih dlačica?

Kada uklonimo dlačicu, ona po pravilu ponovno poraste. Većina dlačica izraste kroz kožu bez da uzrokuju probleme. Međutim, neke dlake počnu rasti ispod kože.

Kada se to dogodi telo reaguje na dlaku kao na strani objektat i tada se pojavljuju simptomi koji uključuju već spomenutu bol, svrab, crvenilo ili oticanje.

Kako tretirati uraslu dlačicu?

U većini slučajeva urasle dlačice nije potrebno lečiti. Međutim, ponekad je ipak potrebno preduzeti određene korake kako biste rešili problem.

1. Prestanite uklanjanti dlačice na tom području

Na neko vreme pauzirajte brijanje, depilaciju voskom ili neku drugu tehniku koji koristite - dok ne rešite problem urasle dlake.

Naime, nastavak depilacije samo će pogoršati stanje na osetljivom području, a češanje ili povlačenje samo će povećati nelagodu. Na kraju, može doći i do infekcije, a može vam ostati i ožiljak.

2. Topla kompresa

Čistu krpicu namočite u toplu vodu i njome lagano masirajte upaljeno mesto kružnim pokretima.

3. Lagano izvucite dlaku

Kada dlaka krene izlaziti iznad površine kože, lagano je povucite sterilnom pincetom.

Ono što nikako ne smete raditi je kopati po koži jer probijanje kože može dovesti do infekcije.

Urasle stidne dlačice nastaju kada dlaka umesto na površinu naraste natrag u kožu. Ova pojava najčešće se događa nakon brijanja ili depilacije voskom.

4. Uklonite mrtve stanice

Lagano operite i napravite piling oko urasle dlake kako biste pomogli dlačicama da se vrate na površinu. Ako to ne upali, obratite se doktoru.

5. Koristite kremu za smanjenje upale

Ako urasla dlačica uzrokuje puno crvenila i ako se dogodi upala, doktor je taj koji vam može propisati steroidnu kremu koja će smanjiti oticanje i iritaciju.

Retinoidi poput tretinoina, mogu ubrzati čišćenje mrtvih stanica kože. Takođe, mogu pomoći u uklanjanju tamnih mrlja koje nastaju zbog urasle dlake.

Naravno, oko upotrebe ovih proizvoda trebate se posavetovati s lekarom, a proizvode s retinoidima ne smijete koristiti ako ste trudni.

Što ako se urasla dlačica inficira?

Ako dođe do ove situacije, izbočine mogu biti bolne i ispunjene gnojem. Za lečenje infekcije posetite lekara koji vam, između ostalog, može propisati antibiotsku mast.

Ako je infekcija jača možda ćete antibiotik uzimati i oralno.

Koje proizvode možete isprobati kod kuće?

Nekoliko je kućnih liekova koji mogu pomoći kod ovog problema.

- Ulje čajevca ubija bakterije i smanjuje oticanje. Ponekad se koristi i za lečenje akni, a može delovati i na urasle dlačice. Pomešajte ulje s vodom da biste ga razredili i nanesite ga na problematično područje pomoću vatice.

- Šećer je prirodni piling. Pomešajte ga s maslinovim uljem ili medom za vlaženje kože i ubijanje bakterija. Nanesite pastu kružnim pokretima, zatim je isperite toplom vodom.

- Soda bikarbona pomaže kod eksfolijacije i smanjena upala na koži. Pomiješajte jednu kašiku sode birarbone sa čašom vode. Pomoću pamučne vatice nanesite mešavinu na kožu, a zatim je isperite hladnom vodom.

Šta izbegavati ako imate urasle (stidne) dlačice?

- Ne pokušavajte na silu izvući dlačicu, odnosno ne kopajte po koži. Uzrokovaćete infekciju.

- Ne istiskajte kvržice. Nemojte ih ni probadati. Posedica opet može biti infekcija, ali i ožiljak.

- Uklanjanje dlačice mora biti nežno.

Kako sprečiti urastanje (stidnih) dlačica?

Najbolji način da se urastanje spreči je da se ne depilirate, ali to većini ipak nije opcija. Međutim, i dalje postoje mogućnosti koje pomažu.

1. Pripremite kožu prije brijanja

Tretiranje područja koje ćete brijati prije upotrebe brijača može smanjiti rizik od urastanja stidnih dlačica.

Za početak operite kožu blagim sapunom, a zatim utrljajte kremu ili gel za brijanje koji su namijenjeni za osjetljiva područja.

Kada završite, dobro osušite područje prije oblačenja donjeg veša.

2. Budite pažljivi s brijačem

Postoje brijači koji su posebno dizajnirani da smanje rizik od uraslih dlaka.

Takođe, brijač redovito mijenjajte. Tupe oštrice povećavaju rizik od uraslih dlaka.

3. Razmislite o laserskom uklanjanju dlačica

Radi se o dugotrajnom rešenju koje dlake uklanja na dubljen nivou, ali, naravno, lasersko uklanjanje nije jednako učinkovito na svim tipovima dlaka, a nije ni najpovoljnija opcija.

Kada trebate posetiti lekara?

Povremeno urastanje stidnih dlačica nije nešto što bi vas trebalo previše uznemiravati. Međutim, u nekim slučajevima ipak biste se trebali obratiti lekaru i to:

- Ako često imate problem s uraslim dlačicama. U tom slučaju lekar vam može pomoći da pronađete najbolje rešenje kako biste sprečili buduće probleme.

- Ako vlam dlačice na tom području abnormalno rastu lekar može potražiti zdravstvene probleme koji možda pridonose tom problemu.

- Ako se dogodi ozbiljnija infekcija, odnosno upala koja ne prolazi.

Bonus video:

(Espreso.co.rs / zadovoljna.dnevnik.hr)