Bar jedna trudnica sa kovidom dnevno, Foto: Profimedia

ZARAŽENE TRUDNICE

U NARODNOG FRONTA SVAKI DAN PORAĐAJU BAR JEDNU TRUDNICU ZARAŽENU KORONOM: Dr Ana Mitrović Jovanović otkrila ISTINU

Inficirane porodilje se po svim protivepidemijskim merama izoluju, a u poseban boks ide i beba posle porođaja, dok se ne urade sve analize.

Objavljeno: 23.07.2020. 19:03h

U ovom naletu virusa korona, u Ginekološko-akušerskoj klinici "Narodni front", ne prođe dan da lekari ne porode bar jednu trudnicu sa kovidom.

To potvrđuje profesor dr Ana Mitrović Jovanović, načelnica Dnevne bolnice. Srećom, iskustva ginekologa akušera sa trudnicama inficiranim korona virusom u Srbiji su dosad bila dobra, pišu "Novosti".

Ipak, slučaj iz Kliničkog centra Niš, gde je prvo preminula beba, a onda i porodilja, kod koje nije dokazano prisustvo korona virusa, ali je imala sve simptome kovida, i danima se borila na respiratoru, i kod lekara, kaže prof. dr Ana Mitrović Jovanović, a još više u porodicama koje čekaju prinovu, stvara zebnju.

Iako je u svetu bilo loših iskustava, stav zauzet na početku pandemije - da trudnice nisu u većem riziku od komplikacija kovida nego ostali, nije modifikovan. Prvi podaci iz istraživanja o uticaju kovida-19 na trudnoću zabrinjavaju, ali se ne mogu smatrati definitivnim, jer je praćen samo mali broj trudnica.

Rizik od pobačaja kod zaraženih trudnica šest odsto

Tako se na istraživanju sprovedenom na Univerzitetu u Ilinoisu došlo do zaključka da je rizik od pobačaja kod trudnica zaraženih koronom šest odsto, jer je od 16 praćenih trudnica 15 rodilo zdrave bebe, dok je jedna imala pobačaj u drugom tromesečju. To bi mogao biti alarmantan podatak s obzirom na to da je rizik od pobačaja u drugom tromesečju trudnoće svega jedan odsto. Ali, i naučnici kažu da ovaj zaključak treba prihvatiti sa rezervom, jer je istraživanje po broju obuhvaćenih trudnica toliko malo da se ništa ne može tvrditi sa sigurnošću.

Oštećene posteljice posle porođaja

Naučnici su još zapazili posle porođaja da su kod svih praćenih trudnoća, iako nijedna žena, sem pozitivnog testa, nije imala nikakve simtome kovida, bile oštećene posteljice. Bebe su, izuzev jedne, rođene u terminu, pa se u takvim okolnostima ne bi očekivalo oštećenje posteljice. Ipak, utisak naučnika je da virus korona izaziva formiranje krvih ugrušaka i inače, pa tako i u posteljici. To, zasad, samo opominje a posebnu pažnju treba obratiti pri pregledima trudnica sa kovidom.

Svakako ovakva istraživanja mogu da ukažu na neke smernice, na šta posebno obratiti pažnju, ali kakav je uticaj infekcije virusom korona na trudnoću tek ćemo videti, jer su dosadašnja istraživanja toliko malog obima da ne mogu da se donose sigurni zaključci. Mi ovaj virus ne poznajemo, ali izvesno je da se on ponaša drugačije od virusa sa kojima smo do sada imali iskustva. Biće potrebno još sigurno godinu dana, možda i dve, da zaista vidimo šta on radi u razvoju ploda i ishodu trudnoće - kaže profesorka Mitrović Jovanović za "Novosti".

"Neuporedivo više korona-pozitivnih trudnica nego ranije"

Dosad sa trudnicama pozitivnim na korona virus, osim tragedije Aleksandre Pavlović (27), prema rečima profesorke Mitrović, nije bilo loših iskustava.

Sve su pregurale trudnoću i rodile zdrave bebe, ali nažalost sad imamo i prvi smrtni ishod, i novorođenčeta i majke u Nišu. Mi u ovom talasu epidemije imamo neuporedivo više korona-pozitivnih trudnica nego u prethodnom. Najveći broj njih je bez simptoma ili imaju blagu simptomatologiju i upućuju se na kućno lečenje - kaže dr Mitrović Jovanović.

I porodilje i bebe u izolaciju

Profesorka Ana Mitrović Jovanović kaže da u poslednje vreme ne prođe nijedan dan da ne čuje da je neka trudnica pozitivna na korona virus, ali da je to sa ovolikim širenjem korona virusa očekivano.

Ako još imamo veliku transmisiju virusa razumljivo je da među inficiranim ima i trudnica. Na pregledima i prilikom njihovog porođaja strogo poštujemo preporučene mere. Inficirane porodilje se po svim protivepidemijskim merama izoluju, a u poseban boks ide i beba posle porođaja, dok se ne urade sve analize.

Trudnica iz Vranja i dalje ugrožena

Trudnica iz Vranja (34), kod koje nije potvrđeno prisustvo virusa korona, a koja je u niškom KC hospitalizovana pod sumnjom na ovaj virus, trenutno je stabilno, ali i dalje je životno ugrožena, dok je trudnica kod koje je PCR test pozitivan, u dobrom opštem stanju, kažu u ovoj upravi.

Ona je u izolacionom boksu u intenzivnoj nezi Klinike za anesteziju KC Niš, u novoj zgradi. Trenutno je stabilnih vitalnih parametara, ali i dalje u teškom opštem, životno ugrožavajućem stanju, priključena na aparat za veštačku ventilaciju. Lekari različitih specijalnosti, svakodnevno, 24 časa, prate stanje pacijentkinje - ističu u KC Niš.

Za drugu trudnicu, koja je u ranijoj trudnoći i kod koje je potvrđeno prisustvo virusa, kažu da je pod nadzorom lekara, ali stabilno.

Trudnica iz Kuršumlije (26), kod koje je potvrđeno prisustvo virusa korona, hospitalizovana je u stacionarnom delu nove zgrade KC Niš. Trenutno je potpuno stabilna, sa dobrom saturacijom i diše spontano, bez ikakve potpore.

Bonus video:

(Espreso.co.rs / Blic.rs)