TRENUTNO STANJE
SIGURNO SVE VEĆI BROJ DECE IMA KORONU: Dr Vukomanović objasnio zašto je značajna prevencija njihovog zaražavanja
Kada je reč o merama prevencije, dr Vukomanović navodi da one zavise od uzrasta dece
Javnost je prethodnih dana uznemirila vest o petogodišnjem detetu sa uplaom pluća koje se lečilo na Institutu za majku i dete. Dr Vladislav Vukomanović iz Instituta kaže da je reč o najtežem bolesniku kod koga je dokazana Covid-19 infekcija, a koji se lečio na Institutu.
Petogodišnji dečak koji je otpušten kući ove nedelje je zbog upale pluća zahtevao i primenu velikog protoka kiseonika u trajanju od tri dana uz antiobiotsku i antiinflamatornu terapiju. Praktično je ovo bio najteži bolesnik kod koga je dokazana Covid-19 infekcija, ali nije zahtevao primenu respiratora.
Dr Vukomanović kaže za Espreso.co.rs da su deca koja su se lečila u Institutu i kod kojih je Covid-19 infekcija potvrđena pozitivnim PCR nalazom, uglavnom imala blagu formu bolesti, dok je samo manji broj imao srednje tešku kliničku sliku kao posledicu početne upale pluća dokazane rendgenografski ili CT nalazom.
Uzrast dece sa pozitivnim PCR nalazom je bio od prvog dana života do 18. godine i kao što sam pomenuo, najveći broj njih je imao blagu formu bolesti i taj trend se održava od početka pandemije do sada bez pokazatelja za povećanje broja PCR pozitivnih bolesnika, kvaliteta simptoma i težine bolesti.
Pre nekoliko nedelja u Institutu su lečena dva adolescenta od 17 godina koja su imala upalu srčanog mišića i gastrointestinalne tegobe kao i početnu upalu pluća što bi moglo da odgovara akutnim kardiovaskularnim manifestacijama sa multi sistemskim inflamatornim sindromom koji su udruženi sa Covid-19 infekcijom, ali pri tome nije dokazano da su neposredno uzorkovani SARS-CoV-2 virusom. Kod ova dva dečaka PCR nalaz je bio negativan, dok je bio pozitivan nalaz IgM i IgG antitela. Oba dečaka su izlečena i otpuštena iz bolnice.
Doktor navodi i da je sigurno da je sve veći broj dece i mlađih osoba zaraženo virusom, ali da su većina asimptomski nosioci ili imaju samo blagu ispoljenu bolest.
Zbog toga je prevencija zaražavanja dece značajnija sa aspekta prenošenja virusa na starije osobe koje su u većem riziku za težu formu bolesti uzrokovanu Covid-19 infekcijom.
Kada je reč o merama prevencije, dr Vukomanović navodi da one zavise od uzrasta dece, ali da decu stariju od 2 godine treba usmeravati ka tome da nose maske kada su u kolektivu i kada nije moguće obezbediti u svakom trenutku adekvatnu distancu između njih.
U nizu preventivnih mera najvažnije je redovno i često pranje ruku, ukazivanje na značaj prenošenja infekcije tokom kašlja ili kijanja i potrebu za korišćenjem maramice kako bi se sprečilo prenošenje kapi pljuvačke sa deteta na dete ili odraslu osobu.
Doktor dodaje da su, kada je reč o navedenim preventivnim merama, deci uvek roditelji uzor i da način njihovog ponašanja ugrađuju u svoj sopstveni.
Zaključuje i da značajnu ulogu u sprovođenju preventivnih mera za širenje infekcije Covid-19 kapljičnim putem treba da imaju vaspitači odnosno učitelji i nastavnici. Televizijski sadržaji tog tipa interesantni i prilagođeni određenom uzrastu dece treba da doprinesu da preventivne mere budu ugrađene u stil života dece i kada postanu odrasle osobe.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)